Řekové vzdorují policejnímu násilí

Červenec 04, 2011


Demonstranti se shromažďují i nadále na hlavním athénském náměstí Syntagma, už čtvrtý týden v řadě se vzpírají policii, která minulou středu použila brutální sílu, aby rozptýlila demonstranty proti úsporným opatřením EU, MMF a ECB.

Deník Ekathimerini říká, že řecká policie ve čtvrtek kvůli rostoucímu napětí okolo úspornýchopatření uskutečnila novou objednávku slzného plynu z Francie, USA a Izraele za více než 900 tisíc euro.

Řecko samo podle zprávy MMF za bankovní úroky dluhu a refinancování plateb v letech 2009 až 2014 utratí 131 miliard eur, zatímco lidé sklouznou do chudoby zemí třetího světa bez peněz na nemocnice, školy, penze a stoupající nezaměstnanost.

Pořádková policie použila slzný plyn, zásahové výbušky a obušky k útoku na pokojný dav poté, co řecký parlament minulou středu těsně přijal šek od MMF, EU a ECB.

Na kameru bylo zachyceno policejní představení s agenty provokatéry, kteří mávali železnými tyčemi při brutálním zákroku, při němž bylo podle zpráv zraněno 300 lidí a asi 150 lidí se zlomenýma rukama a nohama nebo zraněním hlavy.

Demonstrant Foula Farmakides, který o tom řekl Guardianu, byl zbit policií.

Zprávy, že jeden z řeckých zákonodárců, kteří ve středu hlasovali pro balíček MMF, EU, tak učinil jen proto, že mu bylo vyhrožováno zabitím, posílí obavy, že Řecko je v současnosti pod diktaturou EU a MMF, které se chovají jako pohůnci kriminálních amerických, německých a francouzských bank.

Socialistický poslanec Alexandros Athanassiadis řekl, že mu byla doručena hrozba smrtí, a hlasoval pro úsporná opatření EU a MMF z tohoto důvodu.

Další zákonodárce si stěžoval, že jeho hlasování v parlamentu nemá smysl, protože to bylo pouze razítko na úsporný program navržený MMF, EU a ECB, který je tak krutý, že i Der Spiegel přiznal, že pokud by byl realizová v Německu, vedlo vedlo by tam k lidovému povstání.

Další platba bankám ve výši 12 miliard EUR bude s využitím peněz daňových poplatníků z celé Evropy provedena v červenci, protože Řecko samo o sobě nemůže plnit všechny enormní platby bankovního dluhu, což činí výslednou neschopnost splácet nevyhnutelnou, a také mnohem dražší pro daňové poplatníky eurozóny

Německý ekonom Hans Werner Sinn varoval, že německý příspěvek na řecké, irské a portugalské banksterské záchranné balíčky destablizuje finance Německa a připraví Němce o jejich důchody.

Další německý ekonom Markus Kerber řekl, že Německo nemá jinou možnost než opustit eurozónu, aby se izolovalo od tsunami dluhů, který přechází na tuto zemi.

Ačkoli je zobrazován, například v Irish Independent jako "übernacionalista" – zkorumpovaná irská elita také nasála peníze irských a německých daňových poplatníků – Kerber pouze zdůraznil, že opětovné zavedení německé marky poskytne německému lidu možnost uniknout stejnému finančnímu armaggedonu, jaký v současné době podstupují lidé v Řecku, Irsku a Portugalsku z rukou amerických, německých a francouzských bank. Pokud Islanďané byli schopni protestovat proti otroctví dluhu, a dokonce získali za svůj postoj uznání, proč nemůžou Němci protestovat, aniž by byli označeni "übernacionalisty" ovládané mainstreamovými médii?

Předseda Eurogroup Jean-Claude Junker v rozhovoru pro časopis Germany’s Focus řekl, že suverenita Řecka bude "masivně omezena" za účelem provedení úsporných opatření a posílil tím názor, že demokracie v Evropě ztrácí svoji funkčnost.

Řekl také, že úředníci z eurozóny by dohlíželi na prodej řeckého státního majetku, jako jsou přístavy, letiště a energetické společnosti, a na výběr daní.

Ale představa toho, že vznikne nová soukromá agentura, která se bude budovat po vzoru německé privatizační agentury Treuhand, která byly použita k prodeji východoněmeckého státního majetku, byla kritizována dokonce i agenturou Reuters.

Zdůraznili, že Treuhandu se povedlo prošustrovat miliardy z prodeje státních společností východního Německa. Ty dostaly ránu z milosti poté, co tam byla zavedena západoněmecká marka, takže východoněmecké výrobky byly na svých východoevropských trzích tak málo konkurenceschopné, až to znamenalo jejich kolaps.

Bleskový totální výprodej průmyslu komunistického východního Německa – 14.000 společností bylo prodáno za čtyři roky – však nesmí být dáván jako zářný příklad pro Řecko, protože Treuhand skončil se 170 miliardami dolarů dluhu, místo předpokládaných 900 miliard dolarů zisku.“

Znovusjednocení východního a západního Německa bylo tak špatně řízeno bildergergiánem Helmutem Kohlem, že zanechalo ve východním Německu průmyslovou pustinu závislou na transferech ze západu a přivedlo západní Německo do velkých dluhů.

Ale EU, MMF a ECB se zdají mířit ke stejnému výsledeku – zničením ekonomické základny Řecka z něj učinit permanentní zátěž pro zbytek EU, která požaduje neomezené převody, které prohloubí břemeno dluhů eurozóny.

Řecká ekonomika je nastavena na pokles o dalších 3,75 procent v roce 2011 kvůli tomu, že se Ŕecko potápí stále hlouběji do smrtící dluhové spirály. Země má nyní nejnižší rating na světě, ale EU a MMF ho odmítají prohlásit za nesolventní nebo nechat proběhnout řádnou restrukturalizaci dluhů.

Řecko má nyní dluh v rezervních fondech bank ve výši 350 miliard eur. Pokud by banky půjčily Řecku skutečný kapitál ve výši 350 miliard eur, bylo by zaplaveno penězi schopno splácet požadované vysoké úroky. Ale půjčky existují většinou jen v bilancích bank, které slouží jako záminka k požadování úroků. Roli ECB ve zvyšování výnosů ze státního dluhu sondovala agentura Bloomberg, která umožnila prostřednictvím zákona o svobodě informací nahlédnout do klíčových bankovních dokladů.

Ve skupince osmnácti řeckých ekonomů, kteří podepsali prohlášení, jež vyzývá Řeky, aby přijali smrtící úsporná opatření a šíří strach, byl profesor Christopher Pissarides z London School of Economics s vazbami na George Sorose, investora do hedgeových fondů, který doufá, že bude mít obrovský zisk z řecké dluhové krize, (a) který také zaplatil několik neoficiálních cest řeckého premiéra Jorgose Papandrea.

Další akademický profesor ze stejné školy Elias Mossialos, profesor zdravotní politiky a zdravotnictví v rámci Brian Abel-Smithova programu a ředitel LSE Health, člen řecké vlády, se zabývá zdravotnictvím, včetně vakcín.


Převzato z Case about Bird Flu

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments