Rusko: Privatizace pokračuje

Srpen 6, 2011

http://www.bne.eu/blobs/245100/0511_Russia_stocks_privatisation_plan.gif


Ruský prezident Medveděv prezentoval nové návrhy k privatizačnímu plánu. Má se jednat o více než třináct společností a vláda plánuje, že se zbaví řady strategických aktiv, jako jsou  RusHydro a Rosněfť. Stát si má během určitého přechodného období ještě ponechat tzv. „zlatou akcii“.

Podle tohoto aktualizovaného plánu, který bude zahájen v roce 2012, se bude stát zbavovat svých kapitálových podílů v akciových společnostech SCF, Mezinárodní letiště Šeremetěvo, Inter RAO, Vnětorgbank, Rushydro a Rosněfť. Celý projekt má být ukončen v roce 2017. Největším aktivem je Rosněfť. Analytici nejsou přesvědčeni o tom, že trhy budou mít velký zájem o nákup velkých balíků akcií. Tržní hodnota v současnosti dosahuje 80 miliard USD. Navíc brazilský Petrobras oznámil svůj plán na významný prodej akcií státem vlastněné společnosti v hodnotě 13,6 miliard dolarů. Na trhu bude převis „petrolejářské“ nabídky.

Novinkou na seznamu jsou Zarubežněfť, Státní přepravní leasingová společnost a IDC. V případě Zarubežněfti má vláda v úmyslu ponechat si "zlatou akcii", poskytující právo veta. Vláda má rovněž v úmyslu ponechat si právo veta u akciových společností United Grain Company, RusHydro a Alrosa. Prodej největší diamantové důlní společnosti bude prováděn v koordinaci s prodejem akcií vlastněných Jakutskem. Jak uvádí tisková agentura Interfax, je možné, že výnosy z privatizace budou převedeny na rozvoj infrastruktury této republiky. Jakutská vláda nicméně považuje za nezbytné zachovat vlastnictví 25 % + 1 akcie navíc Rusku a Jakutsku. Tato aktiva, podle analytiků tak jako tak podhodnocená, podobně jako akcie RusHydro, naleznou svého kupce velmi rychle. Mezi uchazeči o vodní elektrárny jsou EDF, Enel a mnoho dalších firem.

Zemědělská banka a Rosagroleasing se budou prodávat s ohledem na státní zájmy, kvůli nimž budou tyto státní organizace s jinou právní formou rozděleny. O národní bezpečnosti se bude také přemýšlet v případě prodeje společnosti založené jako výsledek reorganizace Svjazinvestu a Rostelecomu. Rostelecom na jaře letošního roku k sobě připojil osm dceřiných společností Svjazinvestu. Co se týče převoditelných aktiv, rozhodnutí by měla být „předmětem řešení otázky přístupnosti sítí pro veřejnou potřebu, čehož se dosáhne i využitím „zlaté akcie“.

Klíčová ruská letecká společnost Aeroflot plánuje zachovat status národního přepravce. Nyní stát ovládá 51,17 % akcií Aeroflotu.

Od roku 2012 hodlá vláda začít prodávat meziregionální dceřiné společnosti IDC Holdingu. Kampaň ke zvýšení investiční atraktivity těchto společností už byla naplánována. Navrhuje se zvážit snížení vládního podílu v řadě firem. Zejména kontrolní podíl (50 % +1 podíl) na základním jmění společností United Shipbuilding Corporation a UAC. Zpráva, kterou předložil místopředseda vlády Igor Šuvaljov, umožňuje snížení podílů Ruské federace na 75 % + 1 akcie ve společnostech Scientific Production Corporation, Uralvagonzavod, Ruské dráhy, FGC a AK Transněfť v roce 2012. Vláda bude tím samým způsobem propagovat firmu Rosnano.

Převzato z English.pravda.ru

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments