Rusko po volbách

Politologové posuzují chyby vlády i demonstrací opozice

Prosinec 07, 2011


Povolené shromáždění opozice na Čistych prudach bylo v pondělí ukončeno neoprávněným průvodem směrem k Ljubjance. Přitom bylo zadrženo 300 lidí. Opozice nesouhlasící s výsledky voleb zorganizovala nepovolené shromáždění na Triumfálním náměstí. I tam bylo zadrženo 300 lidí. Účastníci obviňují policii z nepřiměřeně tvrdých akcí, ochránci práva upozorňují, že od nynějška budou přerušovat nepovolené akce a jejich účastníky volat k odpovědnosti.


Předseda rady prezidenta RF pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv Michail Fedotov:


Shromáždění chybovali v tom, že se účastnili nepovolené akce. Nelze přece požadovat nápravu porušení zákona tak, že se poruší jiný zákon. S porušováním zákonů se lze utkávat jen v mezích zákona, jen to může být použito. Vláda chybuje v tom, že lidi ponechává po dlouhou dobu bez jídla a pití. Musejí dlouho čekat, než se jimi začnou zabývat smírčí soudci. Tak to nejde. Zcela nepřípustné je zadržované bít. Pokud se to vyšetřením potvrdí, musí jít viník před soud. Porušovat zákon nesmí ani jedna strana.


Představitel fondu Strategie 2000 Michail Remizov:


Chyba vlády je zadržení vůdců opozice pod vymyšlenou příčinou. To jim potom slouží jako reklama. Pro ně je 15 dní nebo pokuta přijatelnou cenou za reklamu. Rozpor mezi oficiálním politickým programem federálních kanálů a sociálními médii je zřejmý a vládu poškozuje. Internetové prostředí je faktorem masové a znatelné mobilizace názorů. Chyby opozice jsou v agresivitě demonstrujících, a to mluví proti nim. Mezi protestujícími není systémová opozice. Výjimkou je Mitrochin, vůdce Jabloka. Existuje i několik figur ze Spravedlivého Ruska. Pokud je nějaká hradba mezi systémovou a nasystémovou opozicí, vždy bude poražena.


Jaroslav Ternovskij, spolupředseda asociace neziskové organizace Občanská kontrola:


Nepřiměřené uvěznění opozičníků je chyba vlády. Mnozí opoziční aktéři se netěší skutečné podpoře, ale to, že se dostali do pozornosti medií, jako Nevalný nebo Jašin, jim zajišťuje pozornost. Jsou to zřetelné chyby, které předvádějí, jak mechanismus funguje. Mezinárodní lidskoprávní organizace najednou o nich hovoří jako o vězních svědomí. Takový ohlas není vládě příjemný. Soud nesmí pracovat neodborně. Sdělovací prostředky naznačují, že materiál k zadržení soud neprostudoval a nyní soudy přestávají mít důvěru. Chybou protestujících je účast na nepovoleném shromáždění. Kdo tam prošel, může být zadržen.


Předseda rady lidskoprávního centra Memorial Oleg Orlov:


Chybou vlády jsou tvrdá opatření, která použila proti demonstrujícím. Nic hrozného nebylo v křiku a vykřikování hesel. Policie byla povinna nepřipustit střet dvou skupin protestujících. Jenže to, co policie udělala na potlačení, jen jitří společnost. Potlačuje to u obyvatel chuť sdělit své rozčarování. Policie občas i porušila zákon tím, že demonstrantům sem tam nějakou vrazila. Demonstranti porušili zákon – formálně – když uspořádali zakázanou demonstraci. Jenže porušení se dopustili proto, že máme špatný zákon. Ten neumožňuje lidem vyjít hned bez otálení do akce, mají-li k tomu důvod. Musí se podat žádost a dlouho čekat. Lidé chodí na nepovolené demonstrace kvůli tomuto zákonu.


Převzato z Rian.ru

***

Putin okomentoval shromáždění opozice k výsledkům voleb

Prosinec 08, 2011


Premiér má zato, že vláda je povinna vést s opozicí dialog přesto, že část protestujících sleduje protesty své osobní sobecké politické cíle. Je třeba dát možnost demonstrovat, ale v případě přestoupení zákona má vláda právo ukončit nezákonné akce.


Putin řekl na zasedání koordinačního výboru Všeruské lidové fronty:


"Co se týče pouliční demokracie, dívám se na to takto: pokud lidé konají v mezích zákona, musí jim být ponecháno právo vyjádřit svůj názor. V takových občanských právech nemůžeme nikoho omezovat. Pokud kdokoliv zákon poruší, potom musejí orgány vlády a zákona vyžadovat dodržování zákonů všemi dostupnými prostředky."


Téma protestů v ruských městech nastolil šéf Federace nezávislých odborů Ruska Michail Šmakov, který navrhl vést mnohem aktivnější propagandu i protipropagandu, aby se více působilo na obyvatele a jejich názory na probíhající shromaždování.


Převzato z Fondsk.ru


***

Medveděv nařídil prošetření přestupků při volbách

Prosinec 8, 2011


Na tiskové konferenci v Praze řekl Medveděv, že je nezbytné prošetřit veškeré přestupky při volbách do Státní dumy. Vyzval Ústřední volební komisi k vyvození závěrů. Podle něho existují lidé, kteří jsou volbami rozčarováni, ale otázky porušení musejí hodnotit odborníci a nikoliv laici a řešit je musí Ústřední volební komise a soud. Přijatá řešení potom musejí být zákonná.


Dále Medveděv řekl, že nějaká porušení jistě byla, volební systém v Rusku určitě není ideální. Ovšem výsledky voleb považuje za adekvátní odraz rozdělení politických sympatií ve společnosti.


Uvedl rovněž, že nedůvěřuje videím, na kterých jsou zachyceny přestupky ve volbách. Masové protesty nepovažuje za nic nepřirozeného, vidí v nich projev demokracie. Vyzval opozici, aby dodržovala zákon. Akce  musejí být "korektní" a klidné, aby nezpůsobovaly v okolí těžkosti.


Putin se k akcím vyjádřil v tom smyslu, že někteří konají na výzvu a s podporou ministerstva zahraničí USA. Vyzval k upevnění ostražitosti vůči těm, kteří se vměšují do ruských vnitřních záležitostí podle zadání cizích států.


Na 10.prosince se plánují další akce v ruských městech a akce zahraničních Rusů v cizích městech.


Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments