Ruský ministr zahraničí odsuzuje globální provokace Západu v Sýrii

Listopad 21, 2011


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/Evstafiev-Sergey-Lavrov.jpg/220px-Evstafiev-Sergey-Lavrov.jpg


Moskva–Situace v Sýrii může vést k destabilizaci situace v ostatních arabských zemích, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Po jednáních se svým kazašským protějškem Jirzanem Kazychanovem v pondělí Lavrov řekl: „Napětí v regionu se stále zvyšuje. Egyptská veřejnost se bouří. V Bahrajnu vypukly nepokoje. V Kuvajtu došlo k útokům na veřejné budovy.“

„Nemohu vyloučit, že tyto procesy jsou podmíněny atmosférou, která byla vytvořena v Sýrii, když jistí zahraniční aktéři vyzvali syrskou opozici, aby nezahajovala dialog s vládou,“ řekl ministr. Dále poznamenal, že ve stejné době „politika zahraničních zemí vůči Sýrii vyvolává pokušení sousedních zemí, aby využily situaci ve svůj prospěch a stupňuje napětí ve svých státech.“

Lavrov řekl, že doufá, že země Organizace islámské spolupráce (OIC) převezme odpovědný přístup, zatímco ostatní státy budou také jednat velmi odpovědným způsobem, v souladu s normami mezinárodního práva, podle nějž by si lid měl sám rozhodnout o svém osudu.

Lavrov prohlásil, že výzvy Západu a Středního východu ke svržení režimu syrského presidenta Bašára al Asada vypadají jako globální provokace.

„Západní kolegové chtějí, aby Rada bezpečnosti OSN vedla diskusi o ochraně civilistů v Sýrii. Naše pozice je, že Rusko podporovalo iniciativu Ligy arabských států, která předpokládá ukončení veškerého násilí, pokud pochází od pozorovatelů z arabských zemí, kteří jsou tam umístěni, a zintenzívnit dialog mezi Syřany o způsobech směrem k demokratickým reformám," řekl Lavrov.

Podle jeho názoru je kvůli zastavení násilí nezbytné přesvědčit syrské orgány a ozbrojené skupiny, kteří se snaží zneužít pokojné protesty tomu, aby páchaly násilí, aby se vzdaly nepřiměřeného užívání síly. „V Sýrii se objevila jakási Osvobozenecká armáda. Vytvořila prozatímní vojenskou radu, která se prohlásila hlavní ozbrojenou sílu a vyhlásila úkol svrhnout režim v Sýrii. Vlády některých západních zemí jsou přesvědčeny, že vojenské akce syrských povstalců dokazují demokratické aspirace lidu,“ řekl.

„Pokud je demokracie vykládána jako házení granátů na budovy strany BA’AS a vládní objekty, Moskva s tím nemůže souhlasit. O ukončení násilí by měla být požádána vláda i ozbrojené skupiny, kteří pronikly do syrské opozice,“ řekl Lavrov v pondělí.

"Až do teď jsme sledovali, jak LAS vyzývá k ukončení násilí a zahájení dialogu, zatím co vlády Západu i některých zemí středovýchodní oblasti doporučují opozici, aby dialog odmítla,“ řekl ruský ministr. „To vypadá jako globální provokace,“ zdůraznil Lavrov.

Chce-li kdokoli dát Syřanům příležitost uplatnit své právo rozhodnout si o svém osudu, musí nezbytně zvolit spravedlivý a zodpovědný přístup,“ zdůraznil ministr.

V odpovědi na požadavek zajištění bezpečnosti mírumilovných civilistů, Lavrov poznamenal: „Všichni si pamatujeme události, které předcházely libyjské tragédie. Byl to právě tento slogan, který byl používán těmi, kteří hrubě porušili rezoluci Rady bezpečnosti OSN prováděním raketových útoků místo ochrany pokojných civilistů,“ řekl a dodal: „A tak nejdůležitější právo – právo na život – bylo porušeno.“

Nesmí se ustupovat při porušování mezinárodního práva,“ řekl Lavrov.

Podle Lavrova se Rusko domnívá, že iniciativa Ligy arabských států na urovnání poměrů v Sýrii by měla být zpřesněna,

Lavrov řekl, že Rusko chtělo, aby v Sýrii pracovali pozorovatelé LAS a zahraniční hromadné sdělovací prostředky. „Připojujeme se k myšlence na dohodu o zapojení nezávislých pozorovatelů. Chceme také aby hromadné sdělovací prostředky měly otevřený přístup do Sýrie,“ řekl ruský ministr. „Myšlenka poslat pozorovatele LAS do Sýrie není nová. LAS tuto iniciativu oznámil 2.listopadu. A my jsme tuto myšlenku aktivně podporovali,“ zdůraznil.

Můžeme si všímat mnoha protichůdných faktů o událostech v zemi. Přítomnost pozorovatelů, stejně jako novinářů, pomůže situaci vyjasnit,“ zdůraznil ve systém vystoupení Lavrov.

A dále řekl: „Před několika dny syrská vláda souhlasila s pozorovateli LAS a umožnila jim přístup do kterékoliv oblasti v zemi.“

Rusko vyzývá syrské orgány i opozici, aby co nejdříve zahájili rozhovory, řekl Lavrov. Očekává se, že rozhovory se budou konat v sídle LAS v Káhiře, řekl ministr. „Věříme, že je nezbytné, aby byli pozorovatelé LAS vysláni do Sýrie, aby mohli střežit splnění závazků všemi stranami,“ zdůraznil.

Myslíme, že je nezbytné zahájit rozhovory o mírovém urovnání v Sýrii všemi stranami. Je důležité zorganizovat takovéto jednání v sídle LAS v Káhiře,,“ podotkl Lavrov.

Není to žádný náš výmysl. Jsou to součásti toho, co obsahuje iniciativa LAS. Jsme však přesvědčeni, že by měly být konkretizovány,“ řekl ministr.

Události v Sýrii připomínají opravdovou občanskou válku, dodal. „Iniciativa LAS z 2. listopadu [tuto iniciativu jsme podpořili] obsahuje několik součástí. První bod je, že je nutné zastavit veškeré násilí, ať už pochází odkudkoliv. Je to důležité, protože násilív Sýrii nepřichází pouze od vládních struktur,“ řekl ministr.

Dnes jsem sledoval televizní komentáře, který hovoří o nové síle – Syrské osvobozenecké armádě – která organizovala útoky na vládní budovy, tedy budovy, které vlastní syrské ozbrojené síly. Připomíná to skutečnou občanskou válku,“ poznamenal Lavrov.

Pozice LAS, trvající na potřebě ukončit násilí všeho druhu, vyžaduje podrobnosti a konkrétní fakta.“ K realizaci arabské iniciativy vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby požádaly syrské orgány i opozici k ukončení násilí. To by mělo být provedeno jménem LAS a jménem všech zemí, kde operuje tato opozice,“ zdůraznil Lavrov.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

Články a web Stop NATO


Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments