Svět ruskýma očima 100

Spojené státy využívají Austrálii proti Číně


Sergej Balmasov


Listopad 21, 2011


USA se chystají využít vojenskopolitický pakt ANZUS (Austrálie, Nový Zéland, USA) proti Číně. Obama se při své návštěvě Austrálie dohodl s ministerskou předsedkyní Gillardovou na výrazném posílení vojensko-technické spolupráce. Americká přítomnost má být desateronásobná oproti stávající.


Na australském území nebude speciální vojenská základna. Stálým střediskem amerických ozbrojených sil mají být australská Severní teritoria. Obama k tomu řekl: "Tato iniciativa nám umožní upevnit obranu našich zemí a efektivněji provádět záchranné a humanitární operace v této části planety."


Kontingent amerických vojáků naroste z 200 na 2500 a výrazně se posílí technická složka. Přemístí se tam strategické bombardéry B-52, stíhačky F/A-18, vojenská dopravní letadla C17 a letecké tankery. Dislokace – základna vojenského letectva Tindal na severu země. Bude to největší množství amerických ozbrojených sil v Austrálii od 2. světové války.


Rozmisťování sil USA do Austrálie bude trvat šest let. 250 vojáků námořní pěchoty přibude v roce 2012. Obama netajil, že tato opatření jsou namířena proti Číně. Na tiskové konferenci sdělil, že USA jsou znepokojeny rostoucím vlivem Číny v regionu. Podle svých slov vítá posilování Číny, ale s růstem její přítomnosti roste i odpovědnost. Je prý důležité, aby jednala podle pravidel.


Reakce Číny následovala ihned. Oficiální představitel čínského ministerstva zahraničí otevřeně zpochybnil to, že "zesílení a rozšíření vojenského svazu odpovídá obecným zájmům zemí asijsko-tichooceánského regionu (ATR) a mezinárodního společenství". Řekl, že je to otázka, která si zaslouží diskusi. Poukázal také na to, že v podmínkách nastalé světové finanční krize se Čína zasazuje o mírový rozvoj a spolupráci v ATR a ostatní státy nesmějí postupovat jinak. Tím obvinil USA z vyvolávání napětí v regionu.


Stojí za připomenutí, že před týdnem uvedla západní media koncepci pro činnost USA v případě vojenského střetu s Čínou. Předpojkládá se vedení bojových akcí na území Číny, kombinované útoky námořních sil, námořní pěchoty, letectva v hlubokém vnitrozemí Číny, masivní kybernetické útoky a zneškodnění čínských protidružicových zbraní.


Přijetí dokumentu bylo do značné míry podmíněno čínskými "hlavními principy národní vojenské strategie pro nové období", které předpokládají aktivní obranu čínských zájmů i ve vzdálených oblastech světového oceánu.


Do roku 2016 se musejí bojové schopnosti čínského námořnictva natolik zvýšit, aby Národně osvobozenecká armáda Číny dokázala provádět efektivní operace nejen u Japonska, ale i v oblasti Marian a Karolín, Nové Guiney a Indonesie a tak zasahovala australskou sféru vlivu. Pro Čínu je to nutné k zabezpečení nepřetržitých dodávek ropy z Perského zálivu. Doprava prochází Malackým průlivem. Pokud by byl zablokován, čekal by čínskou ekonomiku kolaps. Je totiž z osmdesáti procent závislá na ropě z Blízkého východu.


Ovšem oblast má strategický význam i pro USA. Odtud jim každoročně přichází důležité zboží v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů a to nehodlá Washington přenechat Číně.


Austrálie je jedním ze strategických partnerů USA. Společně hodlají zamezovat rostoucímu vlivu Číny. Chtějí tak využívat i Filipíny, Japonsko, Indii a změnit vztah s Vietnamem.


Převzato z Pravda.ru


***


V očekávání nucené správy

Kongres USA nebyl úspěšný v jednání o snížení výdajů

 


Maxim Momot


Listopad 22, 2011


Zvláštnímu výboru Kongresu USA, který měl předložit návrh na snížení deficitu rozpočtu o alespoň 1,5 bilionu dolarů za 10 let, se nepodařilo úkol splnit. Nyní tedy budou podle dřívějšího dojednání položky výdajů v letech 2013 až 2021 automaticky snižovány o 1,2 bilionu dolarů. Snížení bude rovnoměrně rozloženo mezi vojenské a civilní položky. Americkým tiskem se mihly pojmy "nucená správa" a "šoková terapie".


Speciální výbor Kongresu byl ustaven v srpnu 2011, poté co USA musely zvednout strop státního dluhu, aby se vyhnuly defaultu. Ustavení výboru působilo podivně, bylo to svým způsobem morální ospravedlnění růstu státního dluhu. Strop se zvýší, ale deficit se bude snižovat. Obě hlavní strany se snažily předvést svoji připravenost ke spolupráci, když ale před tím kvůli svým sporům přivedly stát na pokraj defaultu.


Slepou uličku na jednání zapříčinily jednak různé názory na problém a za druhé boj ideologií. Republikáni odmítají zvyšovat daně. Demokraté naopak vyžadují, aby se zdanění zámožných Američanů zvýšilo a bez tohoto opatření odmítají snížit výdaje. Republikáni se obávají, že bude snížení výdajů nakonec nepatrné. Trvají na tom, že pracovní místa nemá vytvářet stát, ale podnikatelé, a proto se od nich nemají daně vyžadovat. Tradičně vystupují proti přerozdělování zisku a za snížení úlohy státu. Demokraté se drží zásady zvýšit daně bohatým. Podle nich se snížení výdajů dotkne sociálních výhod. Pokud by se podařilo dotlačit republikány k navýšení daní, potom by bylo možné se vyhnout omezování sociálních programů.


Současné selhání rozhovorů si mohli přičíst jedni i druzí. Pro republikány je nepřijatelné snížení vojenských výdajů. Pentagon by mohl v následujících deseti letech přijít o biliony dolarů. Nástup automatického snižování výdajů nastane v roce 2013. Republikáni se do té doby vynasnaží snížení zamítnout. Někteří senátoři už to naznačují. Je to zejména McCain. Obama upozornil, že zablokuje snahu vyhnout se sekvestuře (nucené správě).


Ovšem demokraté se pojistili před kolapsem jednání. Řady sociálních programů, především Medicaidu, Social Security a potravinových poukázek, se sekvestura nedotkne. U Medicare bude snížení omezeno. To je součástí dohod.


Ani jedna strana nebyla připravena na komplexní snížení výdajů. Jedni trvají na sociálních programech, druzí na vojenských. Republikáni se snaží zachovat rozpočet Pentagonu bez ohledu na hospodaření s prostředky plátců daní. Pokud má stát žít z prostředků, potom nemůže být vojenský rozpočet 700 miliard a nemohou trvat sociální programy v současné podobě. Na to upozorňuje Ron Paul, ve vztahu k zahraniční politice netradiční republikán. Vyzývá k likvidaci všech zahraničních vojenských základen. Jenomže on ve výboru Kongresu nepracoval.


Vypadá to, že současná politická sestava (Republikáni + Demokraté) není schopna přijmout řešení. Jeden a půl milionu ušetřených dolarů nemůže vyřešit patnáctibilionový zahraniční dluh. Americká politika je v sociálních programech vlevo a ve vojenských vpravo. (Rozpočet Pentagonu představuje polovinu celosvětového vojenského rozpočtu.) Současné hlavní strany nehledají rovnováhu mezi oběma položkami. Ta se může i ustavit sama, neboť růst popularity Tea party hrozí v americké politice změnit rozložení sil.


Převzato z Lenta.ru


***


Al-Arábíja straší svět ruskými loděmi


Artur Prijmak


Listopad 23, 2011


Al-Arábíja s odvoláním na blíže neurčený zdroj oznámila, že do teritoriálních vod Sýrie vpluly 3 ruské lodě vojenského námořnictva, které nezakotvily, Z toho bylo usouzeno, že provádějí průzkum. Blízký východ se nad tím pozastavil. Dali si to do souvislosti s prohlášením Vladimira Putina, že Rusko v Sýrii nedopustí opakování libyjského scénáře.


Nedávno byl na návštěvě v Damašku ruský patriarcha Kyril, který se setkal s patriarchou celého Východu Ignatiem IV. a představeným muslimského duchovenstva Sýrie, muftím Ahmadem Badreddinem Hassounem. Muftí informoval, že západní svět hodlá spolu s vahábity z Blízkého východu vytlačit křesťany a dát zde prostor náboženským extrémistům. Arabské jaro se má přenést do Turecka a poté do bývalého SSSR. Tato návštěva byla v médiích pojata jako akt obvyklé podpory Damašku.


Podle západních médií se zlý chlapec Putin přátelí s teroristou Asadem a kdykoliv je ochoten mu přijít na pomoc. Olej do ohně přililo prohlášení Lavrova, že v případě odstoupení Asada dojde k občanské válce. Bylo to v rozhovoru Lavrova s Ashtonovou. Evropa z toho udělala závěr o možném výsadku ruských vojáků do Sýrie.


Základna v Tartusu je spíše symbol, než reálná vojenská přítomnost. Středozemní moře je zónou vlivu NATO.


Íránská agentura Teheran Times se odvolala na anonymní ruské zdroje a oznámila, že ruské lodě budou blokovat útoky NATO v Sýrii. Je těžké říci, o jakých ruských zdrojích íránská agentura hovoří. Zatím přece není nic o ruských lodích v tomto směru potvrzeno. Ovšem i v Íránu i v Rusku berou tuto informaci jako hodnověrnou.


Závěr je ten, že se Al.-Arábíja snaží vyvolat ve světovém tisku protiruskou kampaň. Lodě měly být v okolí Tartusu, kde je tak jako tak ruská vojenská námořní základna.


Alexandr Chramčichin, zástupce ředitele Institutu politických a vojenských analýz upozorňuje, že ani jeden zdroj neuvádí, jaké konkrétní lodě Rusko poslalo do syrských vod. Podle něho má Rusko možnost vyslat do syrských vod celkem omezené množství lodí, asi tak třicet. Pokud by tam byly vyslány, už by ruská sdělovadla uvedla jejich názvy, třídu i kontingent na palubě. Opakovaly by to všechny noviny i informační agentury. Protože se to nestalo, je zřejmé, že Al-Arábíja vypustila vědomou dezinformaci.


Smysl saúdskoarabské kachny je v tomto případě jasný. Saúdská Arábie je dlouholetý spojenec USA a Západu. Jednali synchronizovaně v Iráku, Jugoslávii i Libyi. A nyní v Sýrii. Vypadá to, že v EU a na Blízkém východě zahajuje nová vlna protiruské hysterie. Je to součást kampaně za svržení Asada a diskreditace Ruska.


Převzato z Pravda.ru


***


Blok informací z Rian.ru


Třetí stíhačka PAK FA vzlétla v Komsomolsku na Amuru


Listopad 22, 2011


Vzdušný komplex páté generace PAK FA absolvoval první vzlet v rámci třetí zkušební fáze. Tento komplex má ve srovnání s dřívějšími stíhačkami několik jedinečných vlastností. Je kombinací útočného letounu se stíhačkou, má principiálně novou avioniku, elektronického pilota a perspektivní radiolokátor s fázovou anténní mřížkou. Letadlo bylo ve vzduchu přes hodinu a let proběhl v souhlase se zadáním. Zkušený zkušební pilot ocenil spolehlivou práci všech systémů a zařízení.

K prvnímu veřejnému předvedení stíhačky došlo v srpnu 2011 na Mezinárodním letecko-kosmickém salonu MAKS 2011. Letoun už má dnes v rámci zkoušek za sebou přes 100 vzletů.


http://ria.ru/defense_safety/20111122/494805417.html


Korotčenko oznámil, že Rusko může vybavit Iskandery jadernými hlavicemi

 


Listopad 23, 2011


V reakci na americké odmítnutí poskytkout záruky k PRO by Moskva mohla urychlit zavedení nových mezikontinantálních balistických raket RS-24 "Jars", uvážit vybavení Iskanderů rozmisťovaných v Kaliningradské oblasti jadernými součástmi a dát vedení vojenských okruhů právo samostatně rozhodovat o použití taktických jaderných zbraní v případě válečné hrozby. S tím počítá člen prezidia Rady při ministerstvu obrany Korotčenko.


Rusko a NATO přijaly v Lisabonu určité dohody, ty se nyní dostaly do slepé uličky, neboť USA odmítá poskytnout Rusku záruky na nepoužití svého systému PRO proti němu. Podle Korotčenka vládne Rusko dostatečnými prostředky na vyvážení hrozeb pro případ, že záruky od USA nedostane.


http://ria.ru/defense_safety/20111123/495638531.html

 

Experti oznamují, že RF má rakety na překonání PRO na 30 let


Listopad 24, 2011


Balistické rakety, na kterých se v Rusku nyní pracuje, mohou překonat jakoukoliv PRO po dalších 20 až 30 let. Medveděv oznámil, že ruská armáda posílí v odpovědi na evropskou PRO krytí objektů strategických jaderných sil. Strategické balistické rakety budou vybaveny perspektivními komplexy určenými k překonání a novými vysoce efektivními bojovými bloky. Jak na západě tak na jihu země mohou být rozmístěny útočné systémy zbraní, které svou palbou zneškodní PRO.


V situaci, která nastala, je Rusko donuceno provádět taková vojensko-technická opatření, která nedovolí USA a jeho spojencům ničit s pomocí PRO potenciál strategických jaderných sil Ruska. Rozpracované bojové vybavení musí být použitelné i pro stávající raketové komplexy.


Výsledky testů ukázaly, že ruské rakety budou schopné zaručit zneškodnění jakýchkoliv cílů a nebude před nimi bezpečný žádný systém PRO.


http://ria.ru/defense_safety/20111124/496635577.html


***


V roce 2030 bude sex elektronický


Anton Jevsejev


Listopad 22, 2011


Podle britského futurologa Iana Pearsona nebudou už lidé muset k tomu, aby dosáhli orgasmus a další příjemné pocity spojené se sexem, samotný sex provozovat. Bude postačovat aplikovat na pokožku mikročipy. Ty budou registrovat signály nervového systému po dobu sexuálních hrátek a v libovolnou dobu je jednoduše přehrávat.


Vědec si je jistý, že budou v nejbližší době volně přístupné senzory, které budou schopny zjišťovat a ukládat do paměti čipů umístěných na člověčí pokožce podněty, které vyvolají patřičné pocity, jako je podání ruky, objetí nebo vlatní sex. Dále budou senzory stimulovat nervový systém k navození iluzí tepla, stisku a pohybu. Bude tedy takto možno v případě absence partnera k sexu si tímto způsobem navodit pocity blaženosti ve speciální provozovně elektronického sexu. Pochopitelně, že za úplatu.


Podle Pearsona bude možno časem podobné čipy voperovat do mozku, takže takový člověk, pokud bude mít potřebu sexu, postačí mu k tomu počitač. K čipu bude bezdrátové připojení a bude možno aktivovat příslušnou skupinu neuronů, jejichž úkolem je navozovat orgasmus. Údajně lidé také nebudou mít pouze možnost "sexem se zabývat a zároveň nezabývat", ale budou moci i lépe vnímat partnera při reálných sexuálních hrátkách. Člověk ověšený čipy bude moci vnímat i pocity partnera, čímž se zamezí klamání a předstírání.


Samozřejmě, že bude důležité komerční využití, například společnostmi, které budou pro své klienty organizovat sex po telefonu či internetu. V tom případě bude možno si objednat sdílení sexu s celebritami. Britský vědec o tom nepochybuje.


Pearson realitu takových předpokladů dokládá pokusy vedenými vědci z Berkeley v Kalifornii. Ti zachycovali za pomoci magnetické rezonance aktivitu mozku během prohlížení videí a potom dělali rekonstrukci. Několik fází pokusu dovedli až do zjištění, co se dělo na úrovni neuronů. Výsledek pokusů okomentoval jeden z autorů takto: "Je to hlavní posun směrem k vnitřnímu zobrazení. Máme otevřené okno do naší mysli."


Můžeme najít nesnadné vysvětlení, zda lidé potřebují umělý sex, jestliže všechny dospělé osoby mohou prožívat ten skutečný a mít stejné zážitky. Ovšem je zcela možné, že tak dojde ke kontrole nejen porodnosti, ale i lidské sexuální aktivity. Pro tento případ bude po ruce umělý sex.


námět: Stan


Převzato z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments