28. 4. 2011
Monitorujeme situaci jaderné elektrárny Fukushima 1 stižené zemětřesením a vlnou tsunami a přínášíme vám aktuální informace z hlediska jaderné bezpečnosti a radiační ochrany.
Mimořádné oznámení: Na základě aktuálních informací SÚJB se vší zodpovědností prohlašuje, že žádný "radioaktivní mrak" ohrožující občany ČR neexistuje.
SÚJB se vší zodpovědností prohlašuje, že žádný "radioaktivní mrak" ohrožující občany ČR neexistuje a proto se ani nemůže vyskytovat nad našimi hlavami, teď ani v dalších dnech. Uvedený výraz používají ráda média k získání pozornosti.
Ve skutečnosti se jedná o stopová množství radioaktivních látek unášená kolem země výškovým prouděním vzduchu, a to v takovém množství, že pokud budou vůbec u nás zaznamenána, pak na hranici citlivosti těch nejmodernějších přístrojů. Z toho jednoznačně vyplývá, že žádná opatření radiační ochrany není třeba přijímat ani celospolečensky, ani individuálně, a všechny obavy z ozáření obyvatel ČR jsou bezpředmětné.
Informace o radiační situaci v Japonsku a přijatých opatřeních (odkaz)
12.4. Došlo k přehodnocení události na Fukušimě z INES 5 na INES 7. Důvod přehodnocení není kvůli tomu, že by se situace změnila k horšímu (naopak došlo ke stabilizaci a aktivity v okolí postupně klesají), k přehodnocení došlo kvůli datům, která přišla z měření. Dříve tato data nebyla k dispozici.
Radiační situace vně jaderné elektrárny Fukushima 1 (aktualizováno 28.4.2011 v 09:00)
V Japonsku i nadále pokračuje rozsáhlé monitorování životního prostředí. Ve vybraných oblastech, zejména do cca 50 km od jaderné elektrárny se detailně proměřují dávkové příkony, monitorují se objemové aktivity v ovzduší, povrchové aktivity terénu a odebírají se značná množství vzorků životního prostředí – půda, pitná voda, povrchová voda ve vnitrozemí i v moři, porosty atd. Stálá pozornost je věnována zelenině a mléku.
V posledním týdnu nedošlo k žádným významným únikům z jaderné elektrárny do ovzduší, a tak dochází k určité stabilizaci radiační situace. Proto aktuální data nejlépe charakterizující radiační situaci v Japonsku budeme uveřejňovat pravidelně dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek dopoledně.
Dávkový příkon
Dávkový příkon měřený na západní hranici areálu jaderné elektrárny (West Gate) nezaznamenal od 30.3.2011 žádné výrazné výkyvy. Z toho vyplývá, že v tomto období již nedošlo k žádným významným únikům radioaktivních látek z jaderné elektrárny do ovzduší.
Dávkové příkony vně i uvnitř 30 km zóny od elektrárny jsou bez výrazných změn, opět mírné oboustranné kolísání kolem hodnot z včerejška, v některých místech mírný pokles. Nejvyšší hodnota byla naměřena na hranici 20 km zóny 52,1 µSv/h (měření z 25.4.), ovšem poloha měřícího bodu je odlišná od dřívější polohy. Důvod změny polohy není znám.
Obdobně i dávkové příkony měřené v jednotlivých japonských prefekturách vykazují postupný pokles. Nejvyšší hodnoty oproti přírodnímu pozadí v Japonsku setrvávají v prefektuře Ibaraki (město Mito), kde 25.4. v 09:00 byla naměřena hodnota 0,118 µSv/h (přírodní pozadí cca 0,05 µSv/h).
V příštích dnech se v oblasti Fukushimy očekává polojasno s deštěm a místy silný vítr.
Celková kontaminace terénu
Denní spad I-131 (aktivita vypadlá za 24 hodin z atmosféry na 1m2 terénu) se pohybuje ve většině prefektur pod hranicí detekce, v prefekturách sousedících s prefekturou Fukushima je max. v desítkách Bq/m2 (nejvyšší hodnota byla dne 4.4. zaznamenána v prefektuře Toschigi – 70 Bq/m2 jódu a 41 Bq/m2 cesia).
Vzhledem k fyzikální přeměně (za každých 8 dnů poklesne aktivita I-131 na polovinu) dochází k postupnému poklesu celkové kontaminace terénu.
Rozumným preventivním opatřením pro české občany nacházejících se v Japonsku v uvedených oblastech stále zůstává doporučení omezit všechny aktivity venku v terénu (např. sportovní, pracovní) a tím snížit dýchání zvířeného prachu z terénu. Pokud byl pobyt v prašném venkovním prostředí nezbytný, pak je vhodné použít nějaké roušky, ať již respirátory či jiné improvizované překrytí úst a nosu při dýchání. Co se týká režimu uvnitř budov, není třeba zvláštních opatření, pouze je vhodné věnovat větší pozornost očištění obuvi při vstupu, aby se bláto a prach zbytečně nezanášely dovnitř.
Monitorování půd a porostů a povrchové vody je prováděno v 35 místech prefektury Fukushima. Nejvyšší koncentrace v půdách byly nalezeny 5 km jihozápadně od jaderné elektrárny. K 10.4.2011 byla měření vzorků půd doplněna pouze o několik měření z oblasti sever, severozápad a jihozápad od jaderné elektrárny Fukushima ve vzdálenosti 5 – 50 km. Hodnoty jsou téměř beze změn.
Pitná voda
Měření pitných vod v 47 prefekturách ukazuje, že hodnoty v jednotlivých prefekturách jsou již pod japonskými limity (kojenci 100 Bq/l, dospělí 300 Bq/l). Konzumace vody není kromě města Iitate-mura v prefektuře Fukushima, kde platí zákaz konzumace vody kojenci, nikde limitována.
Českým občanům nacházejícím se v Tokiu a v oblastech severně od něj však i nadále doporučujeme sledovat oznámení místních orgánů týkajících se aktuálního stavu pitné vody.
Potraviny
V potravinách, zejména v čerstvé zelenině a v mléce, je stále nacházen jód a cesium, a to zejména v oblastech s vyšším spadem. Potraviny jsou průběžně kontrolovány a není povolena jejich distribuce do obchodní sítě, pokud kontaminace překračuje stanovené limity.
Pro občany ČR nacházejících se v dotčených oblastech Japonska stále platí důrazné doporučení vyhnout se potravinám neznámého původu, zejména čerstvé zelenině a mléku.
Pokračuje monitorování obsahu jódu a cesia v mořské vodě v blízkosti jaderných elektráren Fukushima 1 a 2.
Stav jaderné elektrárny Fukushima 1 z hlediska jaderné bezpečnosti k 28.4.2011 k 05:00 SELČ (28.4.2011 12:00 jap. času)
Na bloku 1 pokračuje vhánění dusíku, který by měl zabránit možné explozi směsi kyslíku s vodíkem, do kontejnmentu. Díky vhánění dusíku mírně roste tlak uvnitř tlakové nádoby reaktoru, tlak uvnitř kontejnmentu zůstává stabilní.
Práce na obnovení dodávek proudu ze sítě k blokům 1 až 4 pokračují. Osvětlení velína bloku 1, 2 a 3 je v provozu. Podařilo se částečně obnovit osvětlení turbínových hal na blocích 1, 2, 3 a 4. práce na posílení systému elektrického vedení mezi bloky 1 a 2 a bloky 3 a 4 byly dokončeny dne 19.4. Z bloků 2, 3 a 4 stoupá bílý kouř.
Tlakové nádoby bloků 1, 2 a 3 jsou chlazeny sladkou vodou. Na všech uvedených blocích nyní probíhá vhánění vody za použití pump napájených ze sítě (s dočasným odstavením z důvodu údržby dne 25.4.). Voda je vháněna rychlostí 6 m3/h na bloku 1 a 7 m3/h na bloku 2 a 3.
Na blocích 1 až 3 probíhá odčerpávání kontaminované vody z turbínových hal. Ve všech případech je používán systém přečerpávání vody mezi různými vhodnými prostory na blocích, s nucenými přestávkami při dočasném zaplnění konkrétního místa. Dle odhadů společnosti TEPCO je v turbínových halách o něco méně než 70 000 tun vysoce radioaktivní vody.
Tlak v tlakové nádobě reaktoru na bloku 1 je stabilní. Tlak na blocích 2 a 3 zůstává stabilní na úrovni atmosférického tlaku.
Teploty v tlakových nádobách reaktorů (na vstupu hadice s chladící vodou) jsou:
- na bloku 1 134,7 °C,
- na bloku 2 121,2 °C,
- na bloku 3 67,9 °C.
Vyhořelé palivo v bazénu na bloku 1 je chlazeno sladkou vodou. Sladká voda je používána i ke chlazení bazénu s vyhořelým palivem na blocích 3 a 4.
Dodávky proudu pro bloky 5 a 6 běží a jejich stav je stabilní.
Aktuální přehled situace naleznete ve zprávě Japan Industrial Atomic Forum (JAIF) z 28.4.2011 05:00 SELČ (12:00 jap. času) (anglicky; formát PDF; 268 kB).
Další shrnující informace přináší také zpráva japonské Agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) z 28.4. 01:00 SELČ (anglicky; formát PDF; 106 kB).
Přehled současného stavu jaderné elektrárny Fukushima 1 najdete na stánkách JAIF.
Převzato z www stránek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost