Sestřelí Kalousek vládu?

http://img.aktualne.centrum.cz/70/17/701739-blog-jiri-havel.jpgPodle mnohých nemá česká politika logiku. Je souborem nahodilostí, improvizace, blbosti a volného toku. Ekonom má však za to, že nějaký vnitřní organizační řád tu být musí. Ceny veřejných zakázek jsou proklatě vyšší než ceny zakázek soukromých. Ekonomické analýzy svědčí o tom, že se tu krade ve velkém a organizovaně. Podle právníků se ale nic neděje. Nikomu nic nedokázali, nikoho nezavřeli. Tudíž se nekrade a ekonomická analýza je sprostou pomluvou naší mladé demokracie. Ještěže tak, špatně by se nám spalo.


Připustíme-li, že česká politika jakousi logiku má, lze se pokusit i o úvahy na téma, co sleduje Miroslav Kalousek v současné Dobešově kauze. Ministři TOP09 sdělili, že nebudou chodit na zasedání vlády, nebude-li odvolán sprostožbleptný šéf personálního odboru Ministerstva školství a ne-li, pak sám ministr. Ten drzoun drzá služebná urazil knížete pána a musí být ztrestán. Zjevně tu jde o víc, než o to, že chce Kalousek ze záhadných důvodů elegantně hodit ručník, ruply mu nervy a prostoduše honí popularitu. Nezdá se ani, že je to jen gesto pro širší publikum vlastní strany. Výrok úředníčka, který vyvolal stávku ministrů TOPíků, je ale značně odleželý a Schwarzenberg už dostal sežrat horší splašky. A protože právě Kalousek se příští týden sotva může tvářit, že se nic nestalo, mělo by jít o víc.


Spousta lidí píše, že úředník Bátora je nepodstatný zástupný problém. Není. Není to úplný blbeček typu Sládka, má za sebou nějakou manažerskou dráhu a formální vzdělání. V Bátorovi by mohlo jít o pokus stvořit viditelného, srozumitelného, krajně pravicového politika. Zbývá prostor pro nacionálně konzervativní wildersovskou stranu, v jejímž čele by mohl případně stanout sám Václav Klaus. Proto ta podpora Bátory z Hradu. Nová strana potřebuje obličeje a skandály tesají politické ksichty. Bátora na Kalouskově aféře politicky vydělá, ať už ho odvolají nebo ne. Nicméně vysvětlení, že Kalousek dělá veřejnou oběť pro potřebné budování nové pravice, by bylo asi příliš sofistikované.


Kalouskův útok by ve skutečnosti mohl směřovat úplně jinam. Na odstřelení samotného Nečase. Nečas není moc populární ani na Hradě ani u svých politických šíbrů. Stojí v cestě velkým kšeftům v obraně, ekologii a dopravě. Zbytečně se bojí. Hledá se tedy ještě netečnější předseda. Nečas sám je v patové pozici. Dobeš Bátoru neodvolá. Klaus podrží Dobeše. Prostě ho neodvolá, ústava neústava, do doby, než TOP jako celek podá demisi. Tím se rozpadne koalice. A pak už Klaus Nečase nejmenuje. Podmínkou sestavení nové koalice by byl nový premiér.


Nová koalice by se také mohla obejít bez Věcí veřejných. Je dost možné, že při lámání chleba se ke třem odpadlým poslancům Kočí, Škárkovi a Humlovi připojí několik dalších. Mluvili by o převeliké odpovědnosti a opravdu naléhavé potřebě uskutečnit reformy. To se mluví, když jde o peníze, vždycky. Některé by možná ani nebylo potřeba uplácet. Mají leasingy a hypotéky a cenný je pro ně byť jen „skromný“ poslanecký plat. Pokud jde o přeběhlíky, může se zalovit i v opozičních brázdách. Je kyselou povinností sociálního demokrata upozornit, že největší množství politických zběhů dodala jeho vlastní strana. Mezi desítkami poslanců se ale i dnes může najít někdo hamižný, vydíratelný, marnivý, přehnaně ambiciózní nebo hloupý.


Dost možná Kalousek jen blufuje. Mystifikace mu jde dobře a nějaké to menší sousto se taky počítá. Ulovení premiéra a parlamentní většiny vyžaduje trpělivost a první pokus nemusí vyjít. Miroslav Kalousek, majitel TOP09, má dost času.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments