Šlendrián nebo záměr?

Pamětníci vědí a mladší vesměs nepochybují: Někdejší Rudé právo nebylo zrovna nezaujatým zdrojem objektivních informací o světě. Ale dnes, dnes máme nezávislá média! Hlídací psy demokracie! Nebo… ne?


Přes Facebook se ke mně dostal tento obrázek usvědčující z manipulace tentokrát Aktuálně.cz:


(kliknutím zvětšíte)


Protože vím, že internet je plný účelových manipulací páchaných z nespočtu důvodů nespočtem zájmových skupin, dohledal jsem původní článek a zjistil, že ona 39. fotografie v něm není, nicméně ale byla – to dokládají komentáře diskutujících. Celou záležitostí se zabývali (a dokumentovali ji) třeba na AC24 (a leckde jinde na místech, na které se mi nechce odkazovat), kde jsem zjistil, že stejná věc se objevila i na serveru iHNed.cz – zde byla jiná fotografie s tímže hospodským, tentokrát lomícím rukama, doplněná textem „Majitel restaurace prosí demonstranty, aby přestali házet kameny a dlažební kostky“.


Na Aktuálně inkriminovaná fotografie i s dezinterpretačním komentářem prostě zmizela, na iHNed fotografii ponechali a uvedli komentář pod ní na pravou míru.


Žádnou omluvu jedné či druhé redakce jsem nezaregistroval. Prostě byli přichyceni, tak se podle toho zařídili a dělají jako by se nic nestalo. Připomíná to ono plzákovské (když už ne Plzákovo, prý to ve skutečnosti neřekl) „Zatloukat, zatloukat, zatloukat!“


A světe div se, ono to zatloukání nejspíš opravdu funguje. Lidé na to beztak za chvíli zapomenou, jen je třeba vylít jim na hlavu novou várku infotainmentu.


Opět přichází na mysl tatáž otázka, co posledně: „Blbí nebo navedení?“


Neboli: Převzali to z nějakého zahraničního zdroje nebo to vyfabulovali sami? Po pravdě řečeno: není to jedno? Už prostý fakt, že to v evropských médiích vyfabulováno bylo, ať už kýmkoli, a že to bylo takto zveřejněno u nás dvěma „seriózními“ hlídacími psy demokracie jasně nasvědčuje, že v žádném případě nežijeme v jakkoli pojímané postideologické či dokonce fukuyamovsky posthistorické době, že jsme naopak v ideologii až po uši a dějiny se dějí víc, než by si někteří lidé přáli.


Minulý režim se zhroutil poté, co přestal být pro drtivou většinu populace zcela nevěrohodný, tj. poté, co byl zcela znevěrohodněna jeho ideologická konstrukce. Doufejme, že dostatečné množství lidí dostatečně rychle zaregistruje, že císař je nahý i tentokrát.


Převzato z Amor Vacui


K věci Britské listy: Španělsko je otřeseno drsným chováním pořádkové policie

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments