Souboj o Beatles

Duben 15, 2011


Stejně jako se v USA kopírovací monopol prodlužuje vždy, když má tato „výsada“ vypršet Mickey Mousovi, v Evropě jsou milníkem Beatles. V tomto desetiletí by se postupně ze skladeb Beatles stávala volná díla a vlastníkům kopírovacího monopolu (kterým se mimochodem náklady vrátily dříve nepředstavitelným způsobem) by vyschl zdroj bezpracného příjmu. Lobbisti nahrávacího průmyslu tedy zvýšili aktivitu a evropský parlament schválil prodloužení kopírovacího monopolu na hudební nahrávky z 50 na 70 let. Rozhodnutí ovšem ještě není definitivní.V roce 2009 Evropská unie diskutovala o otázce prodloužení trvání kopírovacího monopolu nahrávacích společností k hudebním nahrávkám. Monopol na kopírování momentálně trvá 50 let od nahrání skladby. V roce 2009 se objevil návrh na jeho prodloužení na 95 let. Po živé debatě v Evropském parlamentu bylo rozhodnuto, o prodloužení kopírovacího monopolu na 70 let. Následně se celá záležitost zasekla v Radě Evropské unie, protože několik zemí (včetně Švédska a Dánska) mělo pocit, že žádné prodlužování není třeba. Teď se však zdá, že dánská vláda podlehla, což znamená, že v Radě už není ona blokující menšina.


V úterý prošly technické změny směrnice Výborem pro právní záležitosti JURI. Pozitivní bylo, že navzdory snaze o minimální publicitu a debatu (poslanci dostali materiály na poslední chvíli) proběhla živá debata. Nepochybně na to měla vliv výzva Pirátského europoslance Christiana Engstroma, kterou přetiskl Slashdot. Řada europoslanců z Juri tak dostala emaily týkající se nadcházejícího jednání.


Díky odporu v Radě EU zůstal návrh v prvním čtení a Christian Engstrom nyní rozjel ambiciózní plán na jeho úplné zastavení. V první fázi oslovuje europoslance, aby podpořili znovuotevření celé otázky. Musí jich pro to získat alespoň 40. V druhé fázi bude samozřejmě potřeba přesvědčit nadpoloviční většinu europarlamentu. Tam už bude potřeba i vaše zapojení, europoslanci musí cítit, že veřejnost má o tuhle problematiku zájem. Než bude návrh na stole, ještě nějaký čas uplyne. Připravíme mezitím argumentační linie, abyste se měli o co opřít.


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments