Spatřili tonoucí v povodni naději?

Tak Vám lidi nevím… Je ta ministerská práce tak vyčerpávající, selhávalo telefonní spojení, nebo je ta sviňa viróza, tak nakažlivá, napříč politickým spektrem a národem českým…A teď trochu vážněji o tématu. O odpouštění daní podnikatelům se zatopenou provozovnou se můžeme dočíst například zde nebo zde.


Odpustit doplatek daně z příjmu za rok 2012 a dále zálohy na další měsíce roku 2013, až do odvolání, (že by až do parlamentních voleb a pak navždy?) podnikateli se zatopenou provozovnou je zřejmě na první pohled šlechetná věc. Teď se nad tím zamyslím zcela idealistickým pohledem. Poctivý podnikatel, pokud je zodpovědný a pojištěný, dostane relativně velkou část škody (zdaleka ne celou) zaplacenou od pojišťovny, což zanese do účetnictví. Z firemních peněz dodá zbytek na obnovu firmy, což rovněž zanese do účetnictví. Navíc mu je odpuštěna další část peněz, která by mířila do státní kasy. A tak může svým zaměstnancům (Pokud nějaké má!) platit plnou mzdu, nemusí je propouštět. A těm, kteří byli rovněž postiženi povodní, třeba i krátkodobě přidat, nebo poskytnout i firemní bezúročnou půjčku. Tím podnikatel ochrání své zaměstnance před předraženými půjčkami a chřtánem finančních institucí. Hm, na české poměry jsem zřejmě vymyslel docela hezké sci-fi… Ale třeba se někde takové případy dějí. A pokud ano, tak je to jenom dobře, a je to známkou toho, že lidství a solidarita v Čechách ještě na kurděje nevymřely. Ale obávám se, že v reálu zůstane ta první varianta sci-fi příběhu.


Otázkou je, kolik peněz na dani z příjmu míří do státní kasy od podnikatelů, zejména živnostníků a malých firem a kolik od zaměstnanců. Pořád mám v tom odpouštění daní pocit určité velké nerovnosti. Nemělo by to být pro všechny stejné? Nebo nás to má donutit, abychom se časem stali národem, kde budeme všichni podnikateli a námezdními živnostníky (zaměstnanci)? Nebylo by lepším systémovým řešením vytvoření rovnosti v poskytování úměrné finanční pomoci, povodněmi postiženým zaměstnavatelům (firmám) a jednotlivcům (zaměstnancům)? A stejné rovnosti v odpouštění daní z příjmů zaměstnavatelům (firmám) a jednotlivcům (zaměstnancům)? Zatím cítím poněkud hnilobný předvolební zápach, s pachutí zoufalství a strachu z polické smrti – neboli ztráty moci nad státními penězovody. A sázku, na staré dobré a dějinami vyzkoušené pravidlo: Rozděl a panuj!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments