Speciál: Tentokrát Rusko ruskýma očima

Rusko se hrne do rekordních dluhů

neyaskin

Srpen 8, 2011

Ministerstvo financí připravilo projekt dluhové politiky na léta 2012 až 2014. Chystá se rekordní množství dluhových závazků. Výpůjčky mají představovat biliony rublů za rok, z toho 90 % na domácím trhu. Státní dluh se zdvojnásobí. Co to bude znamenat?

Ropné a plynové zisky přestanou plnit stabilizační fond. Jejich podíl přecházející do rezervního fondu se bude snižovat až k nule. Pokud cena ropy klesne pod 93 dolary za barel, bude muset od roku 2013 stát na pokrytí ztrát čerpat z rezervního fondu.

Fond národního blahobytu (FNB) pro spolufinancování důchodů a deficit penzijního fondu RF se přestanou doplňovat. Klesne-li cena ropy pod 60 dolarů za barel, bude muset vláda vlézt nejen do rezervního fondu, ale i do FNB. Krom toho se bude muset dále privatizovat a budou se muset zvyšovat daně.

Navzdory přání Putina zůstane rozpočet deficitní. S postupem let se bude schodek rozpočtu měnit a pokud se cena ropy sníží na 60 dolarů za barel, bude celkový deficit 5 % HDP.

Podíl státního dluhu k HDP dnes není velký, představuje 9,3%. Bude však narůstat a bude na něj potřeba stále více prostředků. Pokud bude ropa o 50 dolarů levnější než předpokládají finančníci (2012 – 93 dolarů, 2013 – 95 dolarů a 2014 – 97,8 dolarů), bude státní dluh činit 20 až 21% HDP. Něco proti tomu podnikat bude obtížné. Vadí malý rozvoj dluhového obchodu, malý zájem o dlužné cenné papíry a malý okruh investorů. 60 % drží státní banky a jen 3 % cizinci.

Natalija Akindinová, ředitelka Centra pro rozvoj při Státní univerzitě – VŠE už dříve předpověděla, že k roku 2020 může ruský státní dluh dosáhnout až 25% HDP.

Převzato z Besttoday ru¨

Námět: Stan


***


Vstříc arktickému "ropnému Černobylu"

gp – russia

Srpen 19, 2011

Vrtná plošina společnosti Gazprom Něfť Šelf –  Prirazlomnaja se odpoutala od kotevní stěny a nabrala směr na své stanoviště v Pečorském moři, 60 km od vesnice Varandej. Podle informace agentury Nord News řekl zdroj, který znal situaci, že plošina je hotová tak z 50 %. "Ottenky Zelenogo" uvedly, že plošina je hybridem obvyklé ruské vleklosti a západního second handu.


Zdroj, který si nepřál být uveden, sdělil, že Sevmaš měl s Prirazlomnoj mnoho problémů. Od roku 2012 bude používání plošin tohoto typu z technologických příčin zakázáno. Mohla už morálně zastarat – stavěla se 15 let. Proto ji musel uvést Sevmaš do provozu do konce tohoto roku, ať je hotová nebo není. Proto je nehotová plošina přesouvána na místo těžby a tam bude dokončována. Bez ohledu na to, že to bude podstatně dražší.


Podle jiného zdroje už není plošina ani konstrukčně vhodná k používání. Možná by se Sevmaši hodilo, kdyby se někde cestou potopila. Odpadly by starosti s jejím uvedením do provozu a ještě by se na tom vydělalo, neboť je určitě pojištěna.


4. srpna vystoupili Greenpeace, WWF, Belloma a Svaz ochrany ptactva Ruska se společným prohlášením požadujícím změnit politiku využívání Arktidy a zmrazit instalaci platformy do té doby, dokud nebudou realizována opatření k zajištění bezpečnosti. Dosud jak Gazprom Něfť Šelf, tak a.s. Gazprom nic nekomentovaly. Řada zemí má snahy využívat Arktidu ke svým imperiálním ambicím, anebo alespoň pro své energetické potřeby a jejich počet roste. 16. srpna byla oznámena velká havarie na plošině Shell v Severním moři. Včera (18. 8.) zveřejnilo Grónsko pod tlakem veřejnosti nový plán likvidace havarijních úniků ropy na vrtné plošině společnosti Cair Energy v Baffinově moři.


Podle svědka přesunu ruské plošiny je to okázalá arktická show společnosti a státu proti přírodě. Tentokrát v Rusku.


Gazprom si už pospíšil s tiskovým prohlášením, v němž se klade důraz na ekologickou bezpečnost. Na plošině je uplatněn systém nulového ukládání odpadů do moře a další ekologicky čisté technologie. Ropný plyn bude využíván pro potřeby plošiny. Alespoň to tvrdí státní společnost.


Převzato z Besttoday.ru

Námět: Stan


***


Jak nám zrušit budoucnost


dolboeb


Srpen 20, 2011


Audionahrávka rozhovoru reportérky, která se snažila objasnit, co lze očekávat, když v prosincových parlamentních volbách zvítězí Národní fronta (JedRo/ONF).


Doporučuji věnovat tomu pozornost, protože je to velmi působivě vyjádřeno. Titulky jsou:


Bude nová Sagra, Bude nová Bulgarija, Bude nová Sajano-Šušenská hydroelektrárna, Bude nová ponorka Kursk, Bude nový gelendžický palác, Bude nový Gunvor. Bude nové Čečensko coby protiústavní prostor, Bude nový Jevsjukov. Bude nový odliv z Ruska. Kolik lidí teď ročně odjíždí? 250 až 300 tisic? Bude velké pokračování téhož, ale za velkého úpadku.


Předpověď, přímo řeknu jistota. Všechno to – v téže nebo jiné formě – samozřejmě bude. I technické katastrofy, i korupce, i kriminální činy, i teror, i útěky mozků. Zde netřeba chodit k věštkyni.


Zapamatovat si. Blok už se dávno zformoval.


Pokud budete žít ještě třeba čtvrt století – všechno bude stejně. Východisko není.


Umřeš a začneš všechno znova a opakuje se všechno jako postaru.


Otázku v tomto směru mám jen jednu. Koho musí ruský volič volit 4. prosince 2011, aby v Rusku už nenastala Sagra, Bulgaria, Jevsjukov, Čečensko? Aby úředníci přestali brát úplatky a policajti nebyli napojeni na zločin?


Kdo je kandidátem tohoto zázraku? A je jeho carství z tohoto světa?


Převzato z Besttoday.ru

Námět: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments