Říjen 24, 2012
Spojené státy zablokovaly ruský návrh rezoluce k násilí v libyjském Baní Valíd, jež je několik týdnů v obležení. Prohlášení vyzývalo k mírovému řešení konfliktu.
Vitalij Čurkin, ruský velvyslanec při OSN, řekl, že tento krok "nemohl být myšlen vážně," když americké delegaci připomněl smrtící útok v Benghází, který si v září vyžádal životy čtyř amerických diplomatů.
"Blokování návrhu rezoluce, jejímž cílem je řešit územní politické problémy bez násilí, je velmi podivné," řekl Čurkin. "Je to případ, kdy je obtížné racionálně si vysvětlit akce americké delegace". Ruskem navrhovaná rezoluce týkající se Baní Valíd vyzývala libyjské úřady "aby neprodleně podnikly kroky k vyřešení konfliktu mírovými prostředky při zachování práv všech libyjských občanů." Vyjádřila rovněž obavy z významné eskalace násilí ve městě Baní Valíd a v jeho okolí v posledních dnech.
Lawrence Freeman z časopisu Executive Intelligence Review říká, že Spojené státy budou blokovat jakékoliv mírové řešení ohledně pokračujícího násilí v Libyi, protože stabilita v regionu není v jejich zájmu.
"Ruský velvyslanec vytvořil naprosto rozumný návrh, aby uklidní násilí," řekl. "A očekával, že Spojené státy, jako supervelmoc, bude reagovat racionálně. Problém je, že prezident Obama a jeho vyslankyně v OSN Susan Riceová nemají zájem na rozvoji míru v Libyi a v celé oblasti Blízkého východu. A proto budou torpédovat všechny aktivity, které Rusové udělají a které by mohly uklidnit situaci.”
Zprávy z tohoto malého města ukazují jak se nevinní civilisté stávají oběťmi bojů mezi provládními silami a příznivci svrženého a zabitého libyjského vůdce Kaddáfího. Poslední kolo bojů byla vyprovokováno smrtí Omrana Shaabana, povstalce z Misraty, který se zasloužil o zajetí Muammara Kaddáfího, když se sktýval v odpadní trubce v Sirte dne 20. října 2011. Shaaban zemřel 25. září 2012 po dvouměsíčním věznění v Baní Valíd. Provládní jednotky a milice obklíčily město s cílem nalézt osoby zodpovědné za smrt Shaabana, přezdívaného jako „hrdina nové Libye”. Vojenští velitelé Baní Valídu obviňují provládní vojska a milice "z ostřelování města zbraněmi s plošnými účinkem a dokonce i z toho, že cíleně bombardují nemocnici." Jeden z obyvatel Baní Valídu, který v současné době bydlí v Itálii, ale jehož rodina zůstává ve městě, řekl RT, že nedávné ostřelování města je prováděno misrátskou milicí a jejím cílem je město vyhladit. Tvrdí, že vláda zpočátku nabádala k ukončení násilí, ale později přišla s výzvou, aby „Baní Valíd byl vyčištěn.”
Rada bezpečnosti OSN se také zabývala s možností schůzky se svým vyslancem v Libyii, Tarekem Mitrím, řekl Čurkin. Zůstává však nejasné, kdy bude moci mluvit, dokonce i prostřednictvím videového spojení. Ještě předtím, v úterý Rada bezpečnosti OSN rovněž odložila přijetí dalších návrhů rezolucí navržených Ruskem. První odsuzoval teroristický útok v Damašku z 21. října, který způsobil mnoho obětí a zranění v řadách civilistů. Druhá vyzývala jak vládu, tak povstalce, aby se dohodly na příměří během muslimského svátku Íd al Adhá, aby jej lidé mohli prožít v míru a bezpečí. Íd al Adhá začíná 25. října a trvá po dobu tří dnů.
Ruská výzva k příměří se shoduje s podobným úsilím mezinárodního mírového vyslance Lakhdara Brahimiho, které má přesvědčit Syřany, aby se dohodl na příměří během těchto svátků.
Brahimi opustil Sýrii v úterý, po dokončení čtyřdenní návštěvy zaměřené na získání podpory pro svůj návrh na ukončení násilí.
Převzato z RT.com
Překlad: Clair