Šťastné a kyselé

http://marionette.cz/images/P/kasper_osn.jpgBlíží se chvíle poklidu, která kdysi sloužila i k rozjímání. K čemu bude sloužit letos? Bude asi pěkných pár lidí, kteří moc oddychávat nebudou. Vánoce jsou nejlepší čas k zametání pod rohožku. Lidi budou rozsvěcovat boží světýlka, zpívat koledy a leckde se budou zuřivě opravovat vodicí nitky v loutkovém divadle.


Nějaký pitomý loutkářský amatér je zašmodrchal.


„Člověče, jděte od toho," řekli mu shovívavě. "Jste jako malé dítě. Víte co, jděte odtud. Tady hrají pimprlátka profíci. Jděte si sednout do hlediště mezi národ a čumte na pohádky. Tiše a spořádaně. Louskejte oříšky, krkejte coca-colu a tleskejte kašpárkovému divadýlku. A když vás zamrazíkuje, možná přijde i Ivánek."


"Ten Íčko? Kamarád toho Mrazíka? Nebo Mrázka? Mafiáni všech zemí, spojte se?"


"Všechno nakonec dobře dopadne… a ještě zatleskáš… zmrde."


Když před časem praskl legrační malér Ivánka a spol. ve fotbale, celý český nejen fotbalový svět si citoval Ivánkovy vejžvyky k popukání.


V pimprlové komedii stalo se, že usedla vosa králi na nose… psal kdysi klasik. V té současné pimprlové komedii usedl králi na nose sršeň. Nos oteče, bude chvíli nečas. Ale na Nový rok přijde nahý král s novými předsevzetími. Teď to ale už myslíme opravdu vážně: Republiku si rozkrádat nedáme! („Ivánku, kolik že máme v pokladně?“)


„… A jestli budeme za rok, za dva vést debatu o tom, že to potřebuju prostě zvednout tak, abys mi dal miliardu navíc, tak se budeme bavit o tom, jestli to riziko je skutečný nebo neskutečný, anebo jestli to prostě vygradovat na něčem jiným někde…“ (poradce ministra Drobila k šéfovi Státního fondu životního prostředí)


„… A to, co jsem zažil v Lesích vedle Pavla (Drobila, nyní ministra životního prostředí, dříve člena dozorčí rady Lesů České republiky) … to byly opravdu krádeže za bílýho dne…“


Ještě se smějete? Kašpárek metá kotrmelce? Je to k popukání?


Kdysi jsem psal vyděšeně o tom, že se děti v jednom severočeském městě vloupaly do loutkového divadla a rozmlátili tam, co se dalo. Včetně loutek. Ale po létech to začínám vidět možná jinak. Třeba ty děti někdo doopravdy naštval. Třeba kašpárkovin už bylo i na ně moc.


Ale budou Vánoce, svátky klidu a pohody. Uklidni se, blbínku, křičí na mě ze všech stran! Zapaluj betlémská světýlka. Malý se narodí a vy volové, na něj jděte teple dýchat. My pak přijdeme s dárečkama. A půjdou nám v čele tři králové.


Šťastné a kyselé…


P.S.

Novým ředitelem Národní knihovny se stane bývalý finanční ředitel společnosti Ringier… Konečně se v české kultuře zaBLESKne?


Napsáno pro www.brejle.net

 

Osobní stránky autora můžete navštívit zde


Převzato z blogu autora na Aktuálně


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments