Svět ruskýma očima 110

Narkomani s jadernými raketami

Andrej Michajlov


Leden 11, 2012


V Severodvinsku se stavějí a renovují ruské atomové ponorky. V místním tisku se objevily výsledky zvláštní akce jednotky Federální služby pro kontrolu narkotik a FSB. Na palubě atomové ponorky Podmoskovje, která byla renovována, byl zachycen skutečný gang obchodníků s drogami. Pět námořníků pracujících na smlouvu prodávalo v závodě tvrdé drogy, které sami užívali jak na hlídce, tak při službě. Jejich záležitost je nyní v řízení a čeká je vojenský soud.


Není těžké si představit, jak nadrogovaný námořník mačká na ponorce tlačítko k odpálení balistické střely, nebo poškozuje řízení atomového reaktoru. V tomto případě to naštěstí není možné, protože ponorka je v doku na údržbě. Nemá zbraně a reaktor je utlumen.


Případ z roku 2010 byl vážnější. Tehdy byli vojenským soudem odsouzeni 4 námořníci z atomové ponorky Jurij Dolgorukij, dva z toho v souvislosti s drogami. Tato ponorka slouží k vypouštění nejnovějších raket Bulava. Z důvodu užívání drog bylo propuštěno 10 dalších ponorkových námořníků (podvodniků).


V zahraničí je situace ještě horší. Jedna z posledních zpráv hovoří o propuštění 64 vojáků námořnictva USA do civilu kvůli držení, užívání a šíření syntetických drog. Z tohoto počtu jich 49 sloužilo na letadlové lodi Charles Vinson, ze které loni v květnu (údajně – pozn. edit.) svrhli do Arabského moře mrtvé tělo bin Ládina.


Členové posádek letadlové ponorky San Francisco a obslužného doku se stále vyšetřují. Je zřejmé, že někdo z propuštěných narkobaronů půjde sedět. Podle článku na webovém serveru Klub SMI bylo sledování zahájeno poté, co byli tři námořníci z Charlese Vinsona chyceni při kouření "Spice" (směs s psychotropními látkami). Mezi propuštěnými byli i ti, kteří drogy šířili.


Mezi posluchači námořní akademie USA prý mohou být i takoví studenti, kteří návykové látky užívají. Podle Navy Times je mezi nimi pět až deset těch, co kouří a obchodují se Spices.


Řízení národní obrany Japonska (ŘNO) nedávno zavedlo systém stálých vyšetřování u námořníků z ponorek, zda neužívají drogy. Až dosud byla tato praxe jen při přijímání do zaměstnání. Opatření ŘNO nastalo v důsledku odhalení a potrestání sedmi osob z několika lodí japonského námořnictva, kteří kouřili marihuanu a další zakázané látky.


Obecně je u vojska narkomanů nemálo. Ještě mnohonásobně víc je alkoholiků. Jeden z posledních případů s alkoholem se stal u posádky civilní lodě. V Avačinském zálivu u břehu Kamčatky došlo k neobvyklé námořní nehodě. Do strategické ponorky Tichooceánské flotily Svjatoj Georgij Pobědonosec vrazila rybářská loď v době, kdy ponorka byla na hladině a měla zapnuta signalizační světla. Byla demagnetizována. Ač intenzivně signalizovala, zůstalo to bez odezvy a došlo ke střetu. Kontrolní skupina vyslaná z ponorky na rybářskou loď zjistila, že ani kapitán ani kormidelník nejsou na můstku a celá posádka je namol. Zajímavé bylo, že když kapitán trošičku vystřízlivěl, postavil svou nachmelenou partu na svá místa a dal povel k odjezdu z místa nehody. Dohra bude u soudu.


Převzato z Pravda.ru


***

Kuvajtský imám vyhlásil kybernetický džihád proti sionismu

Leden 18, 2012


Uznávaný kuvajtský imám al-Suvajdan vyhlásil ve svém mikroblogu z 18. ledna za efektivní způsob boje kybernetický džihád. Řekl, že je nezbytné spojit úsilí hackerů proti sionistickému nepříteli, jímž zřejmě myslí Izrael. Navíc ještě pochválil arabské hackery za nedávné útoky na izraelské stránky a vyjádřil naději, že tak efektivní džihád přinese své ovoce, bude-li k tomu vůle Pána.


Suvajdan má velkou popularitu i autoritu (má více než 240 tisíc stoupenců) a je prvním islámským kazatelem, který promluvil o začínající kybernetické válce mezi arabskými a izraelskými hackery.


Představitel Výboru proti blokádě Gazy al-Charází imáma podpořil. Ocenil saúdského hackera OxOmara, který ničí izraelské stránky, nikoliv však kvůli obživě, ale proto, aby potupil a narušil teorii o sionistické nadřazenosti.


V posledních týdnech byl počet útoků na izraelské a saúdské stránky výrazně vyšší. To dovolilo pozorovatelům ohlásit začátek kybernetické války mezi dvěma státy. Přitom vlády obou zemí neschvalují hackerskou činnost s tím, že se tak dělá více škody než užitku.


Převzato z Lenta.ru

***

PRO v Turecku – nebezpečí pro Írán, Rusko, Sýrii

Sergej Balmasov


Leden 17, 2012


Turecko zprovoznilo radarovou stanici včasného varování, která je součástí systému PRO NATO, který USA rozmisťují podél ruských hranic. Bude řízena z centra v Německu. Město Malatya, v němž je umístěna, leží asi 500 km od Ankary a 700 km od hranice s Íránem. Turecko dalo souhlas s umístěním v září loňského roku.


Data z radaru budou přijímána na velitelství v USA a na lodích vybavených systémy PRO AEGIS, včetně těch, které jsou přítomny ve Středozemním moři.


NATO uvádí jako důvod zřízení PRO v Turecku rostoucí nebezpečí vypouštění raket krátkého a středního doletu ze strany Íránu. Řada tureckých politiků však tento krok odmítá. Obávají se, že se takto Západ chystá vtáhnout Turecko do případného vojenského střetu s Teheránem. Ten se pochopitelně proti PRO na tureckém území silně ohražoval. Podle Íránu to vystupňuje napětí v regionu. Turecká vláda ubezpečuje, že rozmisťování prvků PRO není namířeno proti žádné další zemi.


Také Sýrie vnímá nebezpečí. Radar stojí něco přes 200 km od syrských hranic. Je známo, že Asad přikládal velký význam svému raketovému potenciálu. Stovky raket krátkého doletu měly zaručovat bezpečnost Sýrie před napadením z Turecka a Izraele.


Umístění radaru v Turecku je také považováno za další potvrzení vojenského spojenectví Ankary s Tel Avivem. Rovněž Izrael bude data z tureckého radaru dostávat.


Bez nadšení byla skutečnost přijata i v Rusku. Rusko bylo představiteli NATO zváno k účasti v programu, ale jednání nakonec skončilo ve slepé uličce. Rusko nedostalo od USA záruku, že systém nebude použit proti němu.


Rasmussen po své linii vyjádřil naději, že může dojít k dohodě s Moskvou před zahájením summitu Rusko – NATO na jaře v Chicagu. Bude to ale složité, protože Rusku je přiřčena role mlčícího pozorovatele, jak se aliance postupně ukotvuje kolem jeho hranic. Medveděv Západu pohrozil přijetím souboru vojenských, technických a diplomatických opatření.


Odborník na geopolitické otázky Konstantin Sivkov uvedl, že v současnosti Rusko nemá celkem nic, čím by na nebezpečí PRO odpovědělo. Iskandery v Kaliningradské oblasti a Bělorusku tak akorát pokryjí Polsko. Cíle v Bulharsku, Rumunsku a Turecku jsou už mimo dosahStr. Radius Iskanderů je kolem 280 km. Navíc mají Američané v úmyslu neutralizovat tuto spíše virtuální hrozbu pro svou PRO operativně taktickými komplexy typu Atakms.


Soubor prostředků v ruském arzenálu není velký. V současných podmínkách není možno použít jaderné zbraně, takže zůstává letectvo. Podle toho, jak NATO své PRO buduje, se lze domnívat, že k jejich přemožení ruským letectvem by bylo nutno mít mnohonásobnou převahu.


Zůstává užití křídlatých střel. Připustit, že u břehů NATO budou trvale hlídkovat ruské lodě, je nereálné. Je jich málo a dostatek jich hned tak nebude. Čili strategické letectvo, letadla, která jsou schopna vypouštět křídlaté střely z velké vzdálenosti a sama jsou před nepřítelem uchráněna. V ruském arzenálu nejsou křídlaté střely v dostatečném množství a nevyrovnají se v doletu americkým tomahawkům. Ty ničí cíle na vzdálenost 2500 km, kdežto ruské rakety na vzdálenost 1400 km. To omezuje jak možnosti námořnictva, tak letectva.


Převzato z Pravda.ru



***

Velká regionální válka

Dmitrij Sedov


Leden 19, 2011


Ruská diplomacie bije na poplach. Pravděpodobnost agrese proti Sýrii prudce roste. Na tiskové konferenci dne 18. ledna ruský ministr zahraničí Lavrov uvedl, že ti, kteří chtějí zahájit ozbrojené akce proti Sýrii, nedostanou mandát OSN. V NATO začaly debaty o bezletové zóně nad Sýrií a v Lize arabských států (LAS) se jedná o vstupu kontingentů armád LAS do Syrské arabské republiky. Politické krytí agresivním plánům poskytuje generální tajemník OSN Pan Ki Moon tím, jak halasně zaklíná Asada, aby "zastavil zabíjení vlastního národa". Jako kdyby syrská vládní vojska střety provokovala a potom ostřelovala demonstranty.


Pozorovatelé LAS nedokáží podat Radě ligy konkretní materiály o "masakru" demonstrantů vládními vojsky. Žádné totiž nezjistili. Jelikož nebylo nic z drastického použití vládního vojska nalezeno, budou odpůrci vlády věřit tomu, že pozorovatelé nebyli vpuštěni na místa, na nichž se zabíjení děje.


Ozbrojení povstalci se nerozpakují střílet na bezpečnostní složky státu. Dosud jakékoliv ústupky Asadovy vlády neuspokojují povstalce a jejich zahraniční sponzory. Chtějí jediné – likvidaci režimu.


Likvidaci žádají i demokratickými ideami infikovaní vládci zemí Perského zálivu, přestože každý z nich má na svědomí mnoho z nedodržování lidských práv ve svých vlastních zemích. Právě nedávno tvrdě potlačilo saúdské vojsko mírumilovné demonstrace v Bahrajnu. Dnes jsou podle nepsaného zákona v právu ti, kteří štvou a nejsou v právu ti, kteří jsou jimi štváni. Představitelé zemí Zálivu jsou krátkozrací, když se podílejí na honbě na svého arabského kolegu v zájmu Západu a Izraele. Asi nevědí, že žádné zásluhy nedávají záruku bezpečnosti před anglosaskými pány. Ani písemné a právně ošetřené dohody nepomohou.


Brusel zřejmě předpokládá, že našel elegantní způsob vystupňování agrese proti Sýrii a Íránu. Další etapu mají převzít státy Zálivu. Ty mohou organizovat vpád do Sýrie bez ohledu na RB OSN. Brusel se také spoléhá na to, že Írán vydá svého věrného spojence a nebude bránit vpádu vojsk LAS. Hlavní otázkou je, zda Asad kývne na vzdání se a co to bude stát.


Asadovi je jasné, že je kolem Sýrie spiknutí cizích zemí s cílem likvidace toho, co Sýřané mají. Ve spiknutí jsou účastny USA a Izrael, EU a malé vycvičené skupinky těch, kteří si nárokují vládu v Sýrii, země Perského zálivu, extremistické muslimské organizace, za nimiž stojí nejedny síly, včetně Turecka. Nikdo z nich nebere v úvahu a nevadí mu, že po likvidaci režimu nastane chaos a dojde k občanské válce.


Asad nemá moc možností, jak udržet svou politickou linii. Když odmítne intervenci a pohrozí ozbrojeným odporem, přiblíží se velká regionální válka. NATO a Izrael se všemi možnými způsoby snaží podnítit LAS ke vstupu kontingentu.


Představa možného vývoje: LAS oznámí vstup svých vojsk do Sýrie. Damašek odpoví zahájením národně osvobozenecké války. Nad Sýrii bude ihned vysláno letectvo LAS, které otevře cestu svému kontingentu. To zmobilizuje příznivce Asada uvnitř země a za hranicemi. Mezi nimi Palestince v Libanonu, Izraeli a Jordánsku, protiamerické teroristické organizace v Iráku a rozsáhlu strukturu Strážců islámské revoluce. Přidá se al-Kájda a využije situaci k řešení svých záležitostí. V první řadě dojde k expanzi z Jemenu na sever Arabského poloostrova do celkem klidných království Zálivu.


Írán se těžko bude držet zpátky. Ví, že agrese proti Sýrii je přípravou předpolí pro agresi proti němu. Proto bude chtít Damašku pomoci, avšak skrytě, aby nebyl obviněn z účasti ve válce. Možnosti má, například dobrovolníky.


Těžko dále předpovídat. Jasné je to, že vstup kontingentů vyvolá válku – a kam ta se vrtne a koho pohltí, je dnes těžké určit.


Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments