Sýrie obdržela jaderné ultimátum
Sergej Balmasov
Únor 3, 2011
Sýrii hrozí vážné nepříjemnosti kvůli snaze o vlastní jaderný program tvořený za pomoci KLDR a Íránu. Generální ředitel MAAE Jukio Amano vyslal do Damašku poslední varování. Sdělil, že nelze čekat věčně a že pravděpodobně vyšle do Sýrie zvláštní inspektory s neomezenými pravomocemi, jimž není třeba povolení syrské vlády. Pokud by Damašek odmítl inspektory vpustit do země, riskoval by uvalení sankcí.
MAAE bude zajímat tajný objekt v Dayr az-Zauru, který zničilo izraelské letectvo v roce 2007. Podle Izraele se jednalo o jaderný reaktor financovaný Íránem a budovaný s pomocí KLDR. Damašek odmítá inspekci pustit, avšak nemůže dát přijatelnou odpověď, jaký je účel objektu. Ústy svého zástupce v MAAE Sabaha sdělil, že na všechny otázky mezinárodního společenství již odpověděl. Podle Amana nikoliv a hrozí mu, že při trvání Sýrie na svém bude jednat jednostranně a připraví zprávu pro OSN o nedodržování Dohody o nešíření jaderných zbraní. Za připomenutí stojí, že v roce 1993 postihlo totéž KLDR, která si ovšem rozvíjí jaderný program dále.
Ve věci tajného objektu Sýrie je ještě dost nevyjasněného. Izrael po jeho zničení předložil údajné přesvědčivé důkazy, že tam Sýřané hodlali vyrábět vojensky využitelné plutonium. Žádost tehdejšího ministerského předsedy Olmerta tehdejšímu presidentu USA Bushovi o zničení objektu byla odmítnuta. Izrael jej tedy zničil o vlastní vůli. Při pozdější speciální akci odebrali Izraelci z objektu důkazní materiál.
V době nebezpečí útoku na svůj objekt jej Sýřané očekávali z moře a na letecký nebyli připraveni. Sedm letadel F-15 tankovalo nad Tureckem a naletělo ze severu. Na objekt bylo vysláno 22 raket vzduch-země. Technickou podporu poskytli Američané. Syřané si později stěžovali, že jejich radary byly vystaveny silnému rušení. Na základě ultimáta MAAE vpustila Sýrie v roce 2008 inspektory na své území, avšak pečlivě předem celou oblast vyčistila. Jenomže inspektoři byli vybaveni novou technikou a podařilo se jim posbírat důkazy o tom, že tam skutečně byly radioaktivní částice. Odborníci předpokládali, že na místě opravdu existovalo zařízení k výrobě jaderných zbraní. Sýrie následně prohlásila, že ji Izrael zkompromitoval, protože k útoku použil bomby s uranem. Podle nich se Sýrie stala obětí zákeřných sionistů. Vedení MAAE však toto tvrzení nepřijalo. Ve vysvětlení Sýrie bylo mnoho nesrovnalostí, a navíc byla často měněna.
Podle původní verze Damašku rozbombardovali izraeští agresoři zemědělskou farmu. Zvláštní budovy v okolí vysvětlili tím, že se zde kdysi nacházela vojenská základna, která je nyní uzavřena. Vysvětlení přítomnosti uranu na místě bylo jednoduché. Náklady se tam vozily ve stejných kontejnerech, v nichž bylo dopravováno zařízení na výzkumný raktor s malým výkonem, který získala Sýrie ještě v roce 1980.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii toto vysvětení nepřijala. Prosazuje inspekci a hodlá ji učinit i u dalších dvou objektů. Potřebuje zjistit, zda se jedná o objekty farmy nebo „opuštěného závodu“. Pro Sýrii se situace komplikuje tím, že nedávno z Íránu do USA přeběhl vysloužilý generál, který předal americkým zpravodajským službám dokument o probíhajícím tajném syrském jaderném programu. Podle informací, k nimž měl přístup, zajišťovali technickou stránku věci Severní Korejci a finance (asi 2 miliardy dolarů) poskytl Írán. V důsledku této informace byla v roce 2007 zajata severokorejská loď s nákladem uranových tyčí pro Sýrii. Bylo jasné, že je reaktor připraven ke spuštění, a v tu chvíli Izrael udeřil.
Převzato z Pravda.ru
***
Federální bezpečnostní služby znají sebevražedného atentátníka na Domodědovo
Únor 3, 2011
Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) má informace o organizátorech a sebevražedném atentátníkovi na Domodědovo ze dne 24. ledna. Hlava FSB A. Bortnikov řekl prezidentu Medveděvovi, že se jeho agentura domnívá, že zná organizátory útoků a že ví, kdo je sebevražedným útočníkem. Je to dvacetiletý obyvatel Severního Kavkazu. Loni v srpnu se připojil k jednomu z gangů. Části útočníkova těla obsahovaly obrovské množství omamných a psychotropních látek.
Podle vedoucího ruského vyšetřovacího výboru Bastrykina byli do atentátu zapojeni i členové rodiny atentátníka. Nyní byla na Severní Kavkaz vyslána komise k dalšímu šetření a určité výsledky už byly dosaženy.
Převzato z Russia Today
***
Ruské tajné služby – 2010
Andrej Soldatov, Irina Boroganova
Leden 10, 2011
[Ježedněvnyj žurnal] — V roce 2010 se zvýšila protiteroristická aktivita ruských tajných služeb, ale i jejich protivníků několikanásobně. Na Severním Kavkaze bylo likvidováno několik vedoucích bojovníků a v Ingušsku byl zajat vojenský emír Maras. V tutéž dobu se odpálily v moskevském metru sebevražedné atentátnice a bojovníci přepadli rodnou obec Kadyrova. Schopnost vedení Služby zahraniční rozvědky RF (SVR) zpochybnil skandál s vyhoštěním ruských generálů z USA.
Na Severním Kavkaze vzrůstá aktivita Federální bezpečnostní služby RF (FSB). Místní správa se v této oblasti v minulosti snažila vyhnout odpovědnosti za boj s terorismem tím, že ji přesouvala na ministerstvo vnitra. Ve většině případů jsou pak výsledkem likvidace (z textu není jasné, zda se míní likvidace teroristů – pozn. edit.).
V Kabardino-Balkarské republice byli zabiti dva mladí vůdci podzemí, kteří vedli útok v Nalčiku v roce 2005. V Ingušsku byl zlikvidován ideolog „Emirátu Kavkaz“, který byl považován za účastníka útoku na ingušského prezidenta Jevkurova a výbuchu policejní stanice v Nazrani. Akce proti němu ve vesnici Jekaževo vedla k destrukci srovnatelné s destrukcí školy v Beslanu při osvobozování rukojmí v roce 2004.
Zřetelným úspěchem FSB je červnové polapení Tazieva, jednoho z organizátorů útoků na Nazraň a případu obsazení školy v Beslanu. Tato akce se dá srovnat s odchycením Radujeva před deseti lety. V Dagestánu se podařilo spolupracovníkům Centra pro speciální služby FSB (ochrana ústavního pořádku a boj proti terorismu) likvidovat M.Vagabova, vůdce gubdenské skupiny, který je považován za organizátora útoků v moskevském metru. Není vyloučeno, že vzestup aktivity FSB na Severním Kavkaze je vyvolán tím, že poslední dobou se bojovnívci nesoustřeďují jen na milicionáře (strážníky), ale i na důstojníky. V listopadu byl v Beslanu zavražděn spolupracovník vedení FSB, další den bylo zaútočeno na horskou základnu FSB v Dagestánu a koncem srpna byli v Kabardinsko-Balkarii zastřeleni dva manželé, spolupracovníci FSB. V září nato došlo k výbuchu auta s náčelníkem oddělení FSB Abdulajevem z jiné oblasti Dagestánu.
Přes úspěchy v likvidaci lídrů teroristů se loni množství útoků na Severním Kavkaze zmnohonásobilo. V roce 2010 zaznamenal Severokavkazský federální okruh 609 teroristických činů, při nichž bylo zabito 242 příslušníků ozbrojených sil, 620 bylo raněných a o život přišlo i 120 civilistů. V Kabardino-Balkarii, kde byl v březnu zabit vůdce útoků na Nalčik Astemirov, se zvýšil počet teroristických útoků pětkrát. V říjnu 2005 se předpokládalo, že vinu na stavu republiky má despotický bývalý prezident Kokov a ministr vnitra Šogenov, utlačující mladé muslimy. Od nového energického prezidenta Kanokova se očekávalo zjednání pořádku v milici a nové investice do turismu. Investice do turismu přišly, ale místní muslimské komunity (džamaáty) v odpovědi zesílily útoky. Nedávná vražda šéfa Duchovní správy muslimů Kabardinsko- Balkarské republiky Pšichačeva v Nalčiku ukázala, že politika Kanokova se zde neosvědčila. Navíc to, že se rozvíjí a je financován jen turistický průmysl podnítilo konflikt mezi Čerkesy a Balkarci. Představitelé balkarských vesnic už půl roku drží hladovku na Manéžním náměstí, ale marně se snaží obrátit pozornost federální vlády na svůj problém. Pod tlakem turismu jsou jim zabavovány louky a pastviny. Ukazuje se, že politika Kadyrova proti bojovníkům není efektivní. Krom běžných útoků zorganizovalo ozbrojené podzemí ještě dva symbolické: na rodnou vesnici Kadyrova a na čečenský parlament.
Kromě útoků na civilisty a vládní úředníky dochází i k vykolejování vlaků, výbuchům na vedení, na plynovodech a na stanicích mobilního spojení. Červnový útok na Baksanskou hydroelektrárnu neskončil jen náhodou velikou tragedií. Ukázalo se, že ozbrojené podzemí pokračuje v útocích na strategické cíle. Nejznámější útok tohoto roku byl v moskevském metru. Zde byla jednou ze sebevražedných atentátnic vdova „emíru Dagestánu“, který byl zneškodněn tajnými službami. Tento útok pravděpodobně demonstroval strategický propad státní politiky v boji s terorismem. V současné koncepci boje s terorismem je kritické nebezpečí politické nestability. Pozornost se proto obrací na prevenci útoků více než na odhalování připravených sebevražedných atentátů.
V roce 2010 se stalo zvláště zřetelné, že stejné události spojené s tajnými službami jsou vnímány jinak doma a jinak v zahraničí. Do budoucna je to nebezpečná tendence, která může vést ke ztrátě orientace ve světě.
Skandál kolem ruských ilegálních osob v USA byl na Západě přijat jako porážka ruské rozvědky, ale doma div ne jako triumf Služby zahraniční rozvědky (SVR). Selhání ilegálů se vysvětlilo zradou Potijeva a Ščerbakova, čímž se oživila minulá sovětská tradice přesunout odpovědnost za chyby na nepřátele. Za připomínku stojí, že SVR je jediná tajná služba Ruska, která se nereformovala. Začátkem devadesátých let bylo jednoduše osamostatněno První hlavní ředitelství KGB a metody jeho práce byly ponechány. To nasvědčuje tomu, že v této složce přetrvává sovětské uvažování. Jak u šéfa Fradkova, tak u vicepremiéra Ivanova.
Podle článku není v ruských tajných službách zdravé ovzduší. FSB v posledním desetiletí zahrnula pod svá křídla vedle služeb vlastní bezpečnosti i většinu tajných služeb a orgánů činných v trestním řízení, vyjma SVR. Útěk zrádců je příležitostí pro FSB zmocnit se kontroly i nad zahraniční rozvědkou. V roce 2010 získala FSB velké pravomoce v boji s tzv. extremismem, jímž se poslední dva roky zabývalo ministerstvo vnitra. Tajná služba vyjednala změny v zákonech, čímž získala právo vyslovovat občanům varování „o nepřípustnosti činů vytvářejících podmínky pro zločiny“. Ochránci lidských práv a odborníci míní, že je FSB bude využívat k tlaku na novináře a veřejné činitele, zejména v provinciích.
Prezident Medveděv v prosinci potvrdil, že FSB bude v boji s extremismem aktivnější, musí mít systémový charakter a musí odhalovat organizátory provokací.
Převzato z Agentura.ru
***
USA verbují špiony už na území Ruska
Igor Bukker
Únor 4, 2011
Bílý dům zpřísnil požadavky na občany Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Moldavie, Bulharska a Rumunska, kteří přijíždějí do USA v rámci mezinárodního programu studentské výměny „Práce a odpočinek v USA“. Spojené státy zde začínají verbování agentů rozvědky a „únos mozků“ perspektivních specialistů. Nastaly změny v podávání žádostí, které generální konzul velvyslanectví USA odůvodnil nutností zamezit nelegální práci studentů. Ti dosud do USA přijížděli bez předběžného dojednání práce. Od nynějška nedostane žadatel vízum dotud, dokud mu stanovená organizace nedojedná konkrétní práci v určeném místě. Práci za oceánem budou hledat speciální, americkým velvyslanectvím akreditované firmy, jichž má být 27. Možnost podání žádosti je v tomto roce omezená na období od 18. 4. do 2. 6.
Tato opatření jsou zdůvodňována nutností ochrany studentů před zakázanou nebo podvodnou činností, jako je krádež, praní špinavých peněz, užívání falešných dokumentů a u děvčat práce v erotických zařízeních. Tyto důvody jsou však zpochybnitelné. Loni bylo pro získání víza nutné odpovědět v patřičném formuláři pro získání práva na legální práci na otázky o jménu, datu a místu narození, pohlaví, státní příslušnosti a délce pobytu v USA. Letos už přibyla přesná adresa zaměstnavatele a datum pracovní smlouvy.
USA svým pozváním mladých lidí ze SNS a zemí východní Evropy sledují v prvé řadě politické, nikoli ekonomické nebo kulturní cíle. Mladý člověk je především objektem verbování tajných služeb. Zavedení nového systému zjednodušuje nábor, který pro ruské občany začíná už v Rusku.
Převzato z Pravda.ru
***
Rozpočtový trik Pentagonu
Jelena Pustovojtova
Únor 5, 2011
Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum (SIPRI) byl loni vojenský rozpočet USA 46,5 % vojenských výdajů v celém světě. Následuje Čína s 6,6 % z celosvětové sumy, Francie 4,2 %, Velká Britanie 3,8 % a Rusko 3,5 %. Podíl z celkového HDP připadající v USA na zbrojení byl v roce 2006 4,06 %, v Německu 1,5 %, v Íránu 3,3 % a v Izraeli 9 %.
Americký ministr obrany Gates v minulém roce promluvil o tom, že je nezbytné snížit obrannou část státního rozpočtu. Údajně z důvodu krize, která vzešla z Ameriky a natolik jí otřásla, že na záchranu soukromých společností a bank – organizátorů krize nejprve v oblasti obchodu s nemovitostmi a následně ve financích – byly třeba biliony ze státní kasy. Je s podivem, že o utažení opasku ve zbrojení nehovoří spojený hospodářský výbor Kongresu, ani žádná z Komor, ale vojáci ústy svého ministra. Jedná se o krácení položky o 178 miliard dolarů. Přitom loňský vojenský rozpočet byl 719 miliard dolarů. Rusko své přezbrojování v období krize zastavilo, ale Amerika přezbrojuje naplno. Vojenský rozpočet v roce 2009 byl v USA dvojnásobný oproti Rusku.
Gates svým vystoupením ze sebe udělal mírotvorce a ochránce rozpočtu. Líčil, že chce v Pentagonu skoncovat se směrem, který nastal po 11. září, tedy nekonečnými výdaji, jejichž hodnota nebyla zahrnuta do rozpočtu. Odmítl nákup expedičních bojových aut za 13 miliard dolarů od General Dynamics a mluvil o tom, že současný pokles zbrojních výdajů je největší od 11. září 2001 a že loňských 701 miliard dolarů na zbrojení byl lví podíl federálního rozpočtu.
Dalšími úsporami Pentagonu mají být zastavení vývoje a užití raket země-vzduch a na nejbližších 3 až 5 let odmítnutí zakázek pro letadla F-35 kvůli ztrátám souvisejícím s opožděním vývoje a zkoušek bojových letadel páté generace. Armáda odmítne některé druhy drahých zbraní. Počet vojáků se sníží o 6 %. Jen financování válek v Iráku a Afghánistánu se měnit nebude.
Ovšem úspory ministerstva obrany nepůjdou na mírové účely, ale zpět do zbrojení. Konkretně do restrukturalizace armády. Přitom bude vojenský rozpočet dále růst, v roce 2012 bude 553 miliardy dolarů. K tomu třeba připočítat samostatný rozpočet na války v Iráku a Afghánistánu. 100 milard úspor půjde na rozvoj systému protiraketové obrany, stavbu lodí, špionáž a další. Ani s tím nejsou kongresmani spokojeni.
USA už dlouho nehledí na to, kolik bilionů dolarů půjde do státního dluhu. Jejich ozbrojené síly jsou nižší pouze oproti Číně s 2,25 miliony lidmi. USA má 1,4 miliony ve službě. Vládne největším námořnictvem – 118 velkých válečných lodí, bez ponorek. Čína jich má 63.
Proč toto všechno Spojené státy, které sami sebe považují za mírotvorce, potřebují? Profesor historie Andrew Bacevich z Bostonské univerzity to ve svém článku na Counterpunch vysvětluje takto: Dle Kennana má Amerika kolem 50 % světového bohatství, ale jen 6,3 % obyvatel. Proto je hlavním úkolem amerických politiků vypracovat model vztahů k zachování této disproporce. To je to podstatné a nikoliv snaha po svobodě, demokracii a zápas o mír na planetě, či globální vedení. To jsou jen řeči. Dále upozorňuje, že vojenská síla je již od padesátých let klíčem k udržení postavení Ameriky ve světě. Je potřeba přítomnost amerických vojáků všude po světě. Zjevný i skrytý úmysl napadnout udrží Američanům stabilitu, přístup na trhy a k surovinám a zajišťuje vzestup vlivu v očích přátel i nepřátel.
Převzato z Fondsk.ru