DOdělat, DOjednat, DOčkáme se?
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/hs173.ash2/41791_145078715527404_9205_n.jpgJe-li dnešní doba něčím těhotná, je těhotná očekáváním. Očekáváním toho, že pravicová koalice, jejíž počátek znamenal nečas v našem politickém povětří, se vzchopí a uzná, že lékaři neměli jinou možnost pro dosažení nikoli svých cílů, nýbrž cílů občanstva (zdraví), a proto založili iniciativu DO, "Děkujeme, odcházíme".

Lékaři zatím ještě nevyšli do ulic. Možná, zproštěni své práce, do ulic vyjdou. Za sebe, za nás. Jenom bloud totiž usedá do dopravního letadla s politickým ujištěním, že letoun „klidně odřídí stevardka za kniplem“. Jen český hlupák „v mainstreamu“ soudí, že mu nejlépe poslouží špatně placený a chronicky unavený český lékař, kterého buďto zastíháme „secundum Kotaška“, když ho napadne něco jiného, než poslouchat naše moudra, nebo mu pansky (hejtmansky) nařídíme nějaký druh „stavu ohrožení“ a tedy formu nucené práce.

Lékaři přitom nechtějí ani korunu ze státního rozpočtu, dokonce nepotřebují ani výpomoc ze zdravotních pojišťoven. Lékařům stačí, když ministerstvo, které je zřizovatelem řady přímo řízených nemocnic zajistí, že se v nich, ale ani v ostatních zařízeních, nebude moci  „metodicky“ nakupovat tak, jak se  stále nakupuje, tedy s porušováním závazných pravidel hospodářského styku a s porušováním povinností při správě cizího majetku. Naprosto průkazné jsou vertikálně uskutečňované prodeje zdravotnické techniky od výrobců, tedy terminologií obchodní známou jako ex-works, kompletátorským firmám a následně nemocnicím. Dokument Děkujeme, odcházíme: jak se v českých nemocnicích nakupují předražené přístroje na YouTube stojí za shlédnutí, neboť kompletátorsko-manažerský přístup třeba k pořízení magnetické rezonance v ceně 24 mil. Kč, prodané špitálu za 44 mil. Kč s následným účetním záchytem (inventární cenou) 51 mil. Kč je – nesporně – tvůrčí.

Doba, kdy kompletátoři  (skadatelé zařízení) budou prodávat stará akvária jako inkubátory se, myslím, blíží. Není na místě se právě nyní bát, protože strach v tomto případě odnesou nejen lékaři (a jim naklonění spolupracovníci), ale především pacienti. Domnívat se, že firma Ringier.cz zcela nahodile tiskne fabrikované články, když její zástupkyní v ČR je L. Šmuclerová, manželka MUDr. Romana Šmuclera, zájmově rozkročeného i do privatizace zdravotnictví na Karlovarsku, by bylo naivní. Každým článkem, kterým jsou lékaři „nakopnuti“ směr Německo a  přitom i řádně poníženi, vzrůstá totiž  naděje  partají a jednotlivců na privatizační „sukces a profit“ ve velmi blízké době.

Co dělat, ptal se sám sebe druhdy klasik? Jednat, radím. Lékaři zatím prokazují vzácnou soudržnost. Není důvod, tuto stavovsko-občanskou soudržnost nepřetavit do politické strany, hájící právě „stavovské zájmy“. Cožpak starostenství, o které se úspěšně opřela TOP09, není téměř stavovské? V nejbližší době budou lékaři potřebovat podpůrný fond. Ať je jakkoli, na dlažbě se nedá žít z rodinných úspor a nelze ani spoléhat na rychlá zaměstnání v zahraničí, či na benevolentní odpustky manažerů špitálů. Na podpůrný lékařský fond, bude-li konstituován, se částečně spolehnout lze. Akce budí reakci, a tak silný negativismus a nenávist neinformovaných občanů nutí jinak intelektuálsky solitární lékaře jednat dnes společně. Proč to tedy nezkusit pár příštích týdnů, měsíců v přípravném výboru nikoli odborové iniciativy, leč politické strany, proč pravici jednoduše nevzít téma, hlasy a moc? Ztráty moci se vládní politikáři bojí, té moci, která si v jejich podání osobuje rozhodovat i o životě a smrti (když lékaři vždy volí život) … dnešní moci, moci hnilobou korupce jak hnisavý výpotek páchnoucí. Proč rezignovat na pomoc dnes solidárním studentům oboru, budoucím lékařům, kteří mají  promovat  na fakultách za rok, dva, tři, a kteří by mohli být  skvěle, kdyby cíleně, připraveni na demokratickou volbu: léčit tady, nebo tam (EU)…? Základnou pro politické hnutí lékařů budiž stávající iniciativa. Třeba není od věci nápad DOdělat, DOjednat. Prostě "DO!", dělat- a přestat váhat. DO!, jako název strany, je přeci DOstatečně výstižný, úderný … prostě pracovně zatím DOkonalý. DOčkáme se tedy?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments