Úřední materiál

Únor 05, 2012


Psal jsem už před rokem, někdy z jara, dopis neznámému státnímu úředníkovi. Byl jsem si jistý, že mi neodpoví, a ono to tak dopadlo. V diskuzi pod dopisem ani řádka. Text jsem připravoval skoro celý den, je dlouhý a schválně jsem to psal tak, abych neurazil, ani neopomenul. Oslovil jsem skromného přepážkového i samotného ministerského; pomyslel jsem i na úředníky nejvyšší z kasty nedotknutelných, to jest ty vládní kusy. Apeloval jsem na jejich profesní čest, vlastenectví i mravní vyspělost. Psal jsem tenkrát „Poměř váhu psaného se svou budoucností, a hlavně s budoucností svých dětí. Zvažuj pečlivě a podle toho jednej. Odpovědnost, tu skutečnou, přesně tak jak ji posuzuje trestní soud, neseš vždy jenom ty.“ Jsem dnes zase o rok starší a došlo mi to pozdě. Jdu do sebe, udělat sebekritiku, sebereflexi a tak.


Vážené přepážkové osazenstvo, jako první přijměte mou omluvu, především za nepřiměřený karatelský tón. Bitva proti zákonné svévoli nazvané "deforma" už zuří uvnitř vašich kanceláří. Manévrujete obratně uprostřed frontových linií, jste řízeni protichůdnými až zmatenými rozkazy, vedete osamělý zápas o lidskou důstojnost i profesní čest. Před přepážkou rozčílený dav střídající se v pěti minutových intervalech po jednom, nechce či neumí už ani číst cedulky na skle, ne tak úřední formulář. Palba naučených otázek a frází drží protivníka v uctivé vzdálenosti, ale tlak narůstá. Frontová linie je den po dni delší. Logistika vázne vinou vládních loupeží, informační síť kolabuje, schopní odpovědní úředníci, kteří hrají obětní beránky, jsou degradování a sesazeni. Ustoupit není kam. Za zády je železná zeď zákona a kolem mobilní zátarasy prováděcích pokynů. Pauzy před otevřením krátké, rozkaz vytrvat v pozicích i přes víkend nahlodává bojové odhodlání. Střední velitelské články řízení tento tlak často nevydrží a upadají do hlubokých depresí. V bojově přetížených pracovních praporech (opravuji: úřadech) byly zaznamenány kolapsové stavy i sebevražda. Ale ministerský generál opakovaně velí jít na rozhodující zteč, pak už prý bude konečně mír, až tu nebudete.


Z takto podaného rozboru je jasné, že přepážkové osazenstvo si samo nepomůže. Rychlý ústup stranou přes podanou výpověď se rovná pádu do dluhové pasti. Je jasné, že toto chce systémovou změnu. Ovšem nikoliv formou tunelu státní administrativy do soukromých kapes.


Vážené ministerské i krajské osazenstvo, vám jako vykonavatelům veřejné moci patří důrazné varování. Saháte ke zneužití pravomoci veřejného činitele a promíjíte kavalírské delikty přátel, a velmi často i hrubé porušení zákona. Doufáte v pokles obecné morálky a vzrůstající apatií veřejnosti. Toto spolu s chaotickými poměry a nejasnými kompetencemi má zakrýt váš osobní podíl na rostoucím čísle korupčního pořadí naší země. Česká republika získala v roce 2011 hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.–59. místo na světě. Trend je negativní, vytunelované Česko se v rámci Evropy a vyspělých zemí propadá na úplné dno. Jedna, nebo dvě vilky, kupka anonymních akcií ve strožoku možná účinně utlumí svědomí, ale neochrání před objektivním vyšetřováním. Drobná česká vyšetřování ve vašich řadách nechť jsou pro vás příkladem varovným. Vaše podpisy jsou na veřejných listinách a věřte, že ne vždy se podaří stihnout mezistátní letadlo. Osud nedobrovolného exulanta bývá truchlivý a štědrá ruka vašeho ochránce najednou zmizí.


Vážené vládní, sněmovní i senátní osazenstvo, vám jako představitelům veřejné moci a zákonodárcům patří přímá odpovědnost za prosperitu země. Při pohledu zvenku připomínáte kočárové spřežení s klapkami na očích. To proto, abyste se ani náhodou neplašili. Vás naprosto nezajímá, kam vládní vozka řídí státní kočár. Doufáte, že vaše služba bude oceněna a za odměnu vás nechají pobíhat po svěžích pastvinách, nebo že budete na Vysočině objímat stromy s celoživotní imunitou. Jste na omylu. Jednou koupeni, už nikdy nepřestanete sloužit, a bude vám dopřáno jen krátkých přestávek před dalším zapřáhnutím. Vozka, co vás tak dobře krmí, drží opratě i bič. Je jasné, že toto chce systémovou změnu.


Mediální využití příspěvku, prováděcí poznámky

– univerzální motivační projev na shromáždění státních zaměstnanců;

– psychedelické snění formou scénického čtení s názvem "Paralýza vůdců a zánik státu";

– vhodné pro prezidentského, senátorského, poslaneckého, hejtmanského kandidáta;

– vysílat jen po 22 hodině se zvláštním upozorněním na smyšlený příběh, vstup jen dospělým;

– při čtení zdůraznit vlastenecký postoj a sounáležitost s pracujícím úřednickým lidem;

– použít chraplavý hlas starého frontového mazáka;

– slovo "psal" nahradit slovem "říkal".

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments