Bradley Manning nominován na letošní Nobelovu cenu míru

Únor 01, 2012


Celá parlamentní skupina Hnutí (nejmenší parlamentní klub – pozn. překl.) v islandského parlamentu nominovala četaře Bradley Manninga na Nobelovu cenu míru. Následuje zdůvodnění, které jsme poslali výboru, jež vysvětluje, co nás přimělo navrhnout vojína Bradley Manninga na toto důležité ocenění individuálního úsilí, jež má dopad na celosvětový mír.


Náš dopis výboru pro udělování Nobelovy ceny míru:


Je nám velkou ctí nominovat četaře Bradley Manninga na Nobelovu cenu míru za rok 2012. Manning je voják armády Spojených států, který čelí žalobě za vynesení stovek a tisíců dokumentů informačním webovým stránkám WikiLeaks. Tyto zveřejněné dokumenty poukázaly na dlouhodobou korupci, válečné zločiny a imperialismus vlády Spojených států v zahraniční činnosti. Tato odhalení vyvolala demokratická povstání po celém světě, včetně demokratické revoluce v Tunisku. Jeho údajná akce podle novinářů pomohla dát do pohybu demokratické hnutí Arabského jara, vrhnout světlo na tajný vliv korporací v naší zahraniční politice a v nedávné době přispěla k souhlasu Obamovy vlády se stažením všech amerických vojáků z okupovaného Iráku.


Bradley Manning byl vládou Spojených států vězněn více než rok bez soudu. Strávil více než 10 měsíců v samovazbě, v podmínkách, jež odborníci po celém světě kritizovali jako mučivé. Juanu Mendezovi, zvláštnímu zpravodaji OSN pro otázky mučení, krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení či trestání, bylo odepřeno soukromé setkání s Manningem a posouzení jeho stavu, které opakovaně požadoval.


Dokumenty zveřejněné WikiLeaks by nikdy nebyly zveřejněny. Odhalení – včetně videozáznamu incidentu, při němž američtí vojáci v Iráku zastřelili novináře z Reuters – pomohly k rozpoutání celosvětové diskuse o americkém zahraničním vměšování, civilních obětech války, imperialistické manipulaci a pravidlech pro taková angažmá. Občané celého světa mají vůči tomuto člověku, který byl zdrojem informací pro WikiLeaks, velký dluh za to, že osvětlil tyto problémy, a proto naléhavě žádáme váš Výbor, aby přiznal tuto prestižní cenu muži obviněnému z vynesení informací Bradley Manningovi.


V úctě


Birgitta Jónsdóttir

Margrét Tryggvadóttir

Thór Saari


Členové Hnutí v islandského parlamentu


Převzato z Global Research


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments