V OKD bude 7000 horníků stávkovat čtyři hodiny, pak den a tři dny

Zaměstnanci a odboráři těžební společnosti OKD Ostrava budou v úterý 19. listopadu kvůli obstrukcím zaměstnavatele při kolektivním vyjednávání stávkovat od 12 do 16 hodin, 29. listopadu následovat celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka. Toto rozhodnutí může zvrátit jedině vstřícný návrh zaměstnavatele. Médiím to dnes po jednání odborových organizací řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.


"Týká se to asi sedmi tisíc lidí. Provoz zůstane zachován v těch provozech, které se z bezpečnostních důvodů zastavit nemohou. Například báňští záchranáři stávkovat nemohou," upřesnil Pytlík.


Protože se odboráři nemohou shodnout se zaměstnavatelem na znění nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, vyhlásili referendum o konání stávky. Zaměstnanci firmy dali v referendu odborářům mandát k vyhlášení stávky. Hlasování se zúčastnilo přes 60 % zaměstnanců, se stávkou souhlasilo více než 90 % z nich.  Zaměstnanci zároveň v referendu odmítli návrh kolektivní smlouvy, který jim předložilo vedení společnosti, ve kterém zaměstnavatel navrhuje snížení příjmů zaměstnanců až o 20 procent. Od 15. října v OKD platí stávková pohotovost.

 
Zdroj: eSondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments