Varovný signál? Atmosféra nad epicentrem smrtícího japonského zemětřesení se ve dnech před katastrofou rychle ohřála

Květen 20, 2011


Vědecká studie ukázala, že atmosféra přímo nad geologickým zlomem, který byl příčinou nedávného japonského ničivého zemětřesení se výrazně ohřála v nekolika dnech před katastrofou. Celkový obsah elektronů se v jedné z nejvyšších vrstev atmosféry, která se nazývá ionosféra, dramaticky zvýšil nad epicentrem zemětřesení a dosáhl maxima tři dny před tím, než nastalo zemětřesení. Předpokládá se, že ve dnech před zemětřesením způsobují tlaky v místech geologických zlomů v zemské kůře uvolňování velkého množství plynného radonu.


http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/05/19/article-1388789-0C276DBA00000578-366_634x491.jpg

Satelitní snímky ukazují změny v teplotě atmosféry nad epicentrem zemětřesení z 11. března 2011 v období mezi 1. a 12. březnem. Celkový obsah elektronů v ionosféře před zemětřesením dramaticky vzrostl. Tento radioaktivní plyn ionizuje vzduch, dává mu elektrický náboj, a protože voda se vyznačuje polaritou, rozkládá se ve vzduchu na částice s elektrickým nábojem. To poté vede k tomu, že molekuly vody ve vzduchu kondenzují, což je proces při němž se uvolňuje teplo. A bylo to toto uvolněné teplo, které bylo pozorováno ve formě infračerveného záření v záznamech, které byly pořízeny tři dny před úderem smrtícího zemětřesení 9. stupně.


Naše první výsledky ukazují, že 8. března byl z údajů ze satelitů vypozorován rychlý nárůst infračerveného záření,“ řekl Dimitar Ouzounov z Goddardova centra kosmických letů NASA v Marylandu, jeden z vědců, který tento jev zkoumal. Vědci zřídili stanice na monitorování atmosféry a použili satelitní údaje o stavu atmosféry před zemětřesením právě v Japonsku, protože je o něm známo, že je to místo se zvýšeným výskytem zemětřesení. Před zemětřesením byl v atmosféře zaznamenán „prudký nárůst“ infračerveného záření.


Vědci doufají, že tato zjištění by mohla vést k tomu, že podobná data budou jednoho dne používány k předpovědím zemětřesení.


Zemětřesení z 11. března 2011 bylo nejsilnější zemětřesení, o němž je známo, že zasáhlo Japonsko. Zemětřesení mělo epicentrum pod mořem u pobřeží Japonska, asi 70 km východně od poloostrova Ošika na ostrově Tohoku. Podle úředních záznamů způsobilo více než 15 000 lidských obětí, takřka 10 000 lidí je pohřešováno.


Zdroj a další informace: Daily Mail


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments