Vedoucí ACTA v EU odstoupil pro znechucení nad neúctou k občanům

Leden 27, 2012


Zpravodaj Evropského parlamentu pro dohodu ACTA, dohodu stejně příšernou jako SOPA zavádějící těžce represivní legislativu — tento zpravodaj právě odstoupil pro znechucení nad tím, jak byl celý proces nastaven, aby občany a zákonodárce udržoval mimo hru.Z webu La Quadrature, který cituje a překládá rozhovor mezi Numérama a Kaderem Arifem, bývalým zpravodajem pro ACTA:

„Chtěl bych co nejdůrazněji odsoudit celý proces, který vedl k podpisu této dohody: žádné přizvání občanských organizací, nedostatečná transparence od začátku vyjednávání, opakované odkládání podpisu textu bez jakéhokoliv vysvětlení, vyloučení požadavků Evropského parlamentu, které byly na našem zasedání vyjádřeny při několika příležitostech.“

„Jako zpravodaj tohoto textu jsem čelil nevídaným manévrům pravice v tomto Parlamentu, aby prosadili uspěchaný harmonogram než se o tom dozví veřejnost, čímž připravili parlament o právo k vyjádření a o dostupné nástroje k předložení oprávněných nároků občanů.“

„Všichni vědí, že dohoda ACTA je problematická, ať už kvůli dopadům na občanská práva, kvůli přenesení odpovědnosti na poskytovatele Iternetového připojení, dopadům na výrobce generických léčiv nebo nedostatečné ochraně našich zeměpisných označení.“

„Tato dohoda by mohla mít vážné dopady na životy občanů, a přesto je veškeré úsilí věnováno odstavení Evropského parlamentu od možnosti vyjádřit se k věci. A proto dnes, při předání zprávy, kterou jsem byl pověřen, chci vyslat jasný signál a upozornit veřejnost na tuto nepřijatelnou situaci. Nehodlám se účastnit této maškarády.“

Od poslance Evropského parlamentu jsem tak silná slova ještě nikdy neslyšel. V podstatě říká, že parlament byl záměrně držen mimo hru — takový popis se velmi blíží popisu puče.


Další kroky

Stojí za to připomenout, že dnešní podepsání dohody ACTA členskými státy EU neznamená vůbec nic. Je to jen představení. Ceremonie. Divadlo. Právně závazné jednání probíhá při hlasování v parlamentech; národních parlamentech po celé Evropě, a především v Evropském parlamentu. To je poslední linie obrany, a tam musíme vyhrát.


Hlasování v Evropském parlamentu by podle odhadů mělo proběhnout kolem 10. června. Do té doby musí ACTA projít třemi nebo čtyřmi podvýbory Evropského parlamentu. Dle mých očekávání by podobným procesem měla projít i v národních parlamentech.


Očekávejte lži.


Polský ministr digitalizace, Michal Boni, včera nepokrytě lhal, když tvrdil, že Polsko „nemělo jinou možnost“ než dohodu podepsat, a že Polsko připojí „dodatek, který objasní podmínky Polska“. To jsou prachsprosté lži. Také tvrdil, že všechny ostatní státy EU už podepsaly, což je další sprostá lež.


Zaprvé, kdyby nebylo potřeba žádné hlasování v parlamentu, můžete si být sakra jistí, že by ho nikdo nepořádal. Když parlament řekne ne, kterýkoliv parlament, pak je to ne. A členové parlamentu mačkají přesně to tlačítko, které chtějí — neexistuje žádné „musí stisknout ano“. Nikdo jim u hlavy pistoli nedrží.


Zadruhé, nebudou žádné dodatky ani přílohy, které by měly usmířit veřejnost. Text ACTA je uzavřený. Už se do něj nic dalšího doplňovat nebude. Zbývá jen říct ano nebo ne textu ve stávající podobě.


Udělejte rozruch

Teď je řada na nás. Musíme sebrat vše, co jsme se naučili během vítězství nad SOPA, a využít to na národní parlamenty v Evropě a zvláště na Evropský parlament.


Aktivismus v ulicích. Zahlťte je telefonáty a emaily. (Ale nepřetěžujte jejich servery: pro ně to bude na hranici terorismu a jen je to utvrdí, že omezování Internetu je správná věc.) Občané Polska nám šli příkladem a vyšli do ulic.


SOPA je mrtvá a z amerických zákonodárců se teď nikdo nechce kopírovacího monopolu ani dotknout. Když vyhrajeme nad ACTA — a my víme, že to jde — mohl by to být konec kopírovacího průmyslu a jeho pokusů zničit naši svobodu slova. Vážně.


Původní zdroj: Rick Falkvinge EU ACTA Chief Resigns In Disgust Over Disrespect At Citizens; Next Steps

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments