Vládní žumpa nezná lumpa

Onehdy jsem si tu troufl předpovědět vývoj vládní krize. Měl bych se tedy pochválit, protože to za mne nikdo neudělá. Krize dopadla plus minus, jak jsem zavěštil. Vláda to přežila! Protože by pár desítek poslanců na víc než tři roky přišlo o zaručená plná koryta. To je totiž hlavní mechanismus přetrvávání českých vlád novodobé samostatnosti. Žvásty o ideologiích a reformách jsou zpravidla jen vedlejší konverzační omáčkou.


Jen opozice zastříhala ušima, že by se hlasovalo o důvěře, padla si vládní squadra dojemně do náruče. Včetně Vítka Bárty. Ten nechce přijít aspoň o kousíček moci. Chudáček do toho tolik investoval. A přitom vlastně nechtěl o tolik víc než stovky lobbyistických tajtrdlíků, kteří se dobře živí z víření kolem české politiky. Nechtěl víc, než ti, kteří ho teď pokrytecky odsuzují. Proč to jen, trouba, výslovně napsal?


Kdo stál technicky za celou aférou, nevíme. Známe aktéry, ale je jasné, že ani oni, ani novináři podrobná fakta sami nedohledali. Někdo jim je naservíroval z archivu ABL nebo připraveného spisu jiné soukromé nebo tajné služby. Taky to mohl být bývalý zhrzený spolupracovník nebo milenec pana Bárty.


Obsah a amatérský scénář vládní krize tvoří moderní love story mezi občanským Romeem Tluchořem a veřejnou Julií Kočí. Kapuletová v této neotřelé inscenaci kromě panenství nabízí i sedm hlasů Veřejných s tím, že čtyři už má a nějaké další v krizi uloví. Pozoruhodná je balkónová scéna: Julie mluví sprostě jako kanál a Romeovo mužství symbolizuje politická moc. Inu postmoderní divadlo: Divák zvrací a zvrhlí kritici škytají blahem.


A dál: Škárka s Kočí po domluvě nějak pumpnou Bártu o peníze a koordinovaně napráskají tvrzení o úplatku policii a novinám. To už v intrice jede sám premiér Nečas: Přijímá tokajícího Tluchoře s Kočí a poslušně realizuje jejich scénář likvidace sesterské strany. Kamarádům se dá něco ukrást! Zásobuje tudíž veřejnost moralistickými plky o nepřístojném vlivu bezpečnostní agentury ABL na politiku. Tlačí Bártu k demisi. Navrhne odvolat Johna s Dobešem. Premiér poprvé v životě chlapsky buší do stolu. Dupe Věcem veřejným veřejně po žebrech. Zakoupení posledních pár hlasů ve sněmovně je už už na spadnutí.


Mnozí si lámou hlavu nad tím, proč se za Věcí veřejné postavil prezident a odmítl dodržet ústavu. Nereagoval na Bártovu demisi, neodvolal Johna s Dobešem. Odůvodnění je ale velmi jednoduché. Prezident potřeboval zakrýt, že v Chile ukradl pitomé oficiální pero a ještě jako harant lhal, že šlo o obyčejnou propisku. Odmítnutí ústavní povinnosti ho zbavilo ponižujícího odpovídání na dotazy, jak se kradou psací potřeby. Všichni se místo toho museli ptát, kdy odvolá Johna. Nikdo ho ve vypjaté situaci nevyzval ani k demisi, což by se mu v Německu nebo Rakousku za tu šílenou ostudu určitě stalo.


V tu chvíli také začalo docházet všem, že v aféře něco nehraje. Časování a frekvence výskytu negativních zpráv byly divné. Zároveň chyběl věcný spor. Třeba o reformy. Nakonec spiknutí pohřbila sama Kristýna Koči. Nahraný rozhovor, který následně označila za vědomou mystifikaci, zlomil vaz celému záměru. Tam ta husa obsah intriky.propíchla, ohrozila předsedu vlády a totálně pohřbila slibnou politickou kariéru. No, ještěže tak.


A tak se premiér Nečas rychle vrátil do své tradiční polohy. Se schlíplým ocasem nechal ve vládě jak Johna, tak Dobeše. Nového ministra vnitra získal na základě pětiminutového telefonického rozhovoru, asi jako když se objednává pizza. Chudák Petr Nečas pokládá za svůj úspěch, že uhájil ve funkci Alexandra Vondru. To netuší, že ho nejspíš čeká martyrium vyšetřování: Kampak se dostaly peníze od Promopra z rakouských kont? Předražené evropské předsednictví tak bude stát ODS hodně krve. A Vondra propásl šanci elegantně se uklidit včas, než začne nové krupobití. Miroslav Kalousek se může právem smát, až za břicho se popadat. Vlastně i za podbřišek.


Jaké z toho všeho plyne morální poučení? Co o tom napíší noviny? No, že kdyby tu vládli socani, bylo by to všechno ještě mnohem horší…


Převzato z blogu autora na Aktuálně


P. S.:0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments