Vládo, zasloužíš si padáka!

Koaliční vláda Petra Nečase zřejmě zcela ztratila soudnost. V době, kdy propouští státní zaměstnance, snižuje valorizaci důchodů i platy ve státní správě a zvedá daně, navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zvýšit platy ústavních činitelů a soudců. Ačkoli v roce 2010 krátce po nástupu Nečasovy vlády politici slibovali, že jejich platy zůstanou zmraženy nejméně do roku 2014, již příští roku by mělo přijetím tohoto návrhu zmrazení skončit, a navíc by měly platy uvedených činitelů růst o desetitisíce korun měsíčně.

 

Podle novely platného zákona by poslanci, jejichž nynější základní hrubý plat činí 55 900 korun, by měli brát 66 700 korun. Ministr by si z dnešních 106 600 polepšil na 127 200 korun a premiérův by si zvýšil plat z 150 100 na 179 000 korun. Nejvíc by si polepšil prezident. Místo 186 300 korun by dostával 222 200 korun. Úměrně tomu by vzrostly i zdaňované náhrady těchto činitelů.

 

„Pokud vláda schválí návrh ministra Drábka na zvýšení platů politiků v době, kdy velkému počtu zaměstnanců stagnují či se propadají reálné mzdy a platy, kdy zvýšení DPH citelně dopadá na rodinné finance a část populace se začíná ocitat na hranici chudoby, jde o nehorázný výsměch občanům a voličům. Je to vláda ještě větších gaunerů, než jsem si myslel,“ doslova reagoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Odbory to považují za výsměch všem nezaměstnaným, rodinám s dětmi, důchodcům a zdravotně postiženým, kterým vláda ve většině případů ponechala pouze dávky hmotné nouze a i ty dále škrtá.

 

Pod záminkou zamezit vzdalování se úrovně platů za výkon jednotlivých funkcí představitelů moci zákonodárné a výkonné, jde ze strany ministra Drábka o bezostyšné zneužití rozhodnutí Ústavního soudu ČR.
Platová základna představitelů státní moci – poslanců, ministrů, premiéra, prezidenta, by měla již od příštího roku stoupnout téměř o 20 procent.

 

„Přitom u všech ostatních zaměstnanců veřejných služeb a správy vláda navrhuje pokračovat ve zmrazování prostředků na platy až do roku 2015. To je zásadní rozpor s navrhovaným záměrem. Za to si ministře Drábku a vládo zasloužíte padáka,“ zdůrazňuje Jaroslav Zavadil.

 

Zdroj eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments