Dobré ráno, kolonie II.

Pokusím se o pohled na církevní restituce z pohledu člověka uvnitř církve. Souhlasím s pisatelem článku "Dobré ráno, kolonie" v tom, že církevní restituce jsou nesmysl. Ba dokonce zlá věc.

Řadu věcí se ale pokusím poopravit. Nehrozí nám teokracie. Teokracie znamená přímo vládu Boha. Něco takového, co měli Izraelité po obsazení zaslíbené země. Ba nám nehrozí ani žádná klerokracie či klerikalismus, nikde nevidím žádné náznaky, že by se něco takového dělo.
Rovněž si nemyslím, že církev dělala jen špatné věci. Díky církvi Čechové začali číst a psát a přestali konat lidské oběti a provozovat incest. Takto to líčí historické prameny. Paušalizovat vinu církve by bylo totéž jako paušalizovat vinu "politiků". Mezi politiky byl A.Hitler, ale také A.Lincoln. Neexistuje žádná jedna škatulka pro politiky. Ani pro "církev".

No a jak brát církevní restituce?

Evidentní je, že je špatné, když se z peněz daňových poplatníků platí platy duchovních. Tento totalitní nesmysl stále přežívá. Ale odluky církve od státu se mnozí duchovní právem bojí. Protože by přišli o své židličky. Farnosti, kam chodí z nostalgie pár neplatících členů církve, by po odluce zanikly. Pro řadu funkcionářů v ústředích by už také nebyly peníze. To je nezdravý stav. Je potřeba radikální řez, odluka církve od státu. Včera už na to bylo skoro pozdě. To, co je nemocné, by odumřelo. A to zdravé by zůstalo. Řada duchovních by se ocitla na pracáku. Na opravu řady památek by nebyly peníze – to je pravda. Ale proč by měla církev být jakýmsi fondem historických staveb? Je posláním církve pečovat o tisíce historických budov? Neměla by spíš pečovat o tisíce svých oveček? Vlastnictví starobylých nemovitostí k tomu není nutným prostředkem.

Po bezpodmínečné odluce od státu  by církev spravovala jen ty nemovitosti, na které má finanční krytí a které skutečně potřebuje. Ostatní by mohla darovat státu nebo obcím. Jinak se může smířit s tím, že bude něco jako památkový ústav.

A miliardy církvím? Na co? Nefunkční církev, která dostane takový balík peněz, zůstane dál nefunkční. Církev je o Bohu a o lidech, ne o penězích. Představa, že nemocné Kristovo tělo (tj. církev) se jaksi uzdraví po finanční injekci od státu, je směšná. Je to jako by apoštol Petr žádal peníze od Piláta. Že to bez těch peněz fakt nejde a že by něco měl pustit, když už vydal Ježíše na ukřižování. To by byla první církevní restituce v dějinách…

Naštěstí nic takového nenastalo. 300 let neměla církev nic, scházela se v podzemí … a kupodivu jí to velmi svědčilo. Po 300 letech se stala státním náboženstvím, začala mít majetek a začal vleklý úpadek. Kupodivu bez majetku v současnosti funguje i čínská podzemní církev. A dobře.

Co se asi stane se vším tím majetkem, co církev (možná) dostane? Moje představa je asi taková: Lukrativní nemovitostí se střelí. Už na ně mají zálusk kmotrové. Za nějaký ten úplatek církevním hodnostářům k němu přijdou lacino. Podle mě už jsou připravené kupní smlouvy. Hromady smluv. Jen se čeká, jestli budeme tak hloupí a necháme to projít. To není o církvi, ale o velkém tunelu.
Hotové peníze (jak se k té částce vůbec došlo?) zmizí v černé díře. Nenastane žádné duchovní probuzení či nějaký konkrétní efekt pro tuhle společnost. Stejně se nakonec ty peníze ocitnou na soukromých účtech. A církev bude dál žádat peníze, protože památky budou vytrvale pokračovat v chátrání.

Jméno církví se pošpiní. A rovněž ruce některých lidí uvnitř struktur církví. A státní dluh se výrazně zvýší a s ním se výrazně sníží i naděje našich dětí na důstojný život. A naše naděje na důstojné stáří rovněž…

Takže prosím věřící i nevěřící, zastavte církevní restituce. Odstřihněte církve od státu a ponechte je vlastnímu osudu. Bude to zdravé pro tuhle společnost i pro církev.

Nedopusťte další megatunel. Prosím Vás o to.

Pokud se mýlím, ať mne někdo usvědčí argumenty. Budu mu za to vděčný.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments