Volby 2013 aneb Překlad programů kandidujících stran do srozumitelné češtiny II

 

KSČM

Druhou volební stranou, jejíž program jsem prohlédl, abych jej přeložil do češtiny je KSČM. Jenže není celkem o čem psát, vše tam je naprosto srozumitelně.

Zmenšování rozdílu mezi chudými a bohatými pomocí nejrůznějších ekonomických nástrojů, včetně progresívní daně, bezplatném zdravotnictví i školství, vystoupení z NATO, prodloužení promlčecích lhůt u „tunelování“, možnost propadnutí majetku, přehodnocení církevních restitucí a mnoho dalšího s hlavou a patou. Je jasné, že jde o program a představy komunistů, a že nemůže být zcela realizován pokud neobdrží alespoň 51procent mandátů.

Otázkou je, nakolik se komunisté míní smířit s představou, že nic není na věky, ani moc, ani Sovětský ani jiný svaz, ani vláda jedné strany, a nakolik se s touto představou smíří nejen ostatní strany, ale i klíčoví hráči v pozadí, a nakolik jsou oni ochotni opustit představu o věčném rostoucím vlastnictví všeho a posvátném Majetku, který patří poctivě pracujícím koženým mrázkům, kelnerům , rittigům, bakalům, grossům, janouškům či řebíčkům na věky věků, amen.

Žádná moc není na věčné časy. Věčný je jen Bůh. To se naučme a bude líp.


***


KDU-ČSL

Program KDU-ČSL začíná velmi slibně.  "Investice do pracovních míst. Budeme prosazovat a podporovat veřejné a soukromé investice vytvářející nová pracovní místa. Evropské peníze musíme prioritně využít na projekty, které přináší vznik nových pracovních míst. … Budeme podporovat malé a střední podniky, české rodinné firmy, které jsou páteří naší ekonomiky.“


Ovšem pak přichází zase jakýsi hlavolam: „Podpoříme snížení ceny práce, která patří u nás k nejvyšším v EU. Především pro absolventy škol, ženy po rodičovské dovolené a lidi v předdůchodovém věku.“ Cena práce je u nás skutečně vyšší než v ostatních zemích Evropské unie jako například v Mexiku(external link). KDU-ČSL bude tedy tlačit na snížení příliš vysokých mezd? Nu, tak to je skutečné lákadlo. Není divu, že je pečlivě zabalené. Každopádně by to mohl být významný prostředek ke snížení dluhu a každoročních plánovaných deficitů státního rozpočtu. Druhou složku „vysoké ceny práce“, daňové zatížení, křesťané zvyšovat nehodlají. "Nebudeme zvyšovat daně firmám …Nebudeme zvyšovat celkovou daňovou zátěž a zvyšovat daně pro firmy a živnostníky… Zvyšování daní už bylo dost." Co na tom, že daně se v průběhu posledních let nezvyšovaly, ale naopak snižovaly(external link)


Zátěž státního dluhu tak plánují křesťanští demokraté přenést výhradně na zaměstnance, a to zejména na „absolventy škol, ženy po rodičovské dovolené a lidi v předdůchodovém věku“. Nu, tak proti gustu žádný dišputát, ale šálek mé kávy to rozhodně nebude, a to i přesto, že nejsem čerstvý absolvovent školy, ani žena a ani nejsem v předdůchodovém věku. (Po přečtení programu ODS se zdá, že křesťané nedbale opisovali. Snížení ceny práce se má dít podle ODS – a zřejmě i KDU-ČSL, snížením pojištění.)


Program dále pokračuje celkem sympaticky: "Zavedeme registrační pokladny. Prosadíme úplný zákaz anonymních akcií bez podmínek. Prosadíme, aby u dlouhodobě nezaměstnaných byla podmínkou pro výplatu sociálních dávek ochota přijmout nabízenou práci. Osobám, které práci odmítnou, bude přiznána pouze podpora na úrovni existenčního minima. Jako další podmínku pro výplatu sociálních dávek prosadíme plnění povinností souvisejících se školní docházkou dětí. Zlevníme základní potřeby a posílíme příjmy rodin.“ Křesťané se hodlají vypořádat s lichvou „Zastavíme podivné praktiky v exekucích. Zaměříme se především na zamezení excesů v oblasti nákladů řízení a odměn advokátů a exekutorů. Zvýšíme ochranu občanů před lichvou – zakážeme půjčky s úrokem nad 20 % RPSN."


To je hezké, ale kde se vzala dvacetiprocentní hranice? Ve Švýcarsku je povolen úrok 15 procent. Od křesťanů bych čekal trochu více odvahy v boji proti lichvě. Lichvě, která určitě není motorem ekonomiky, zato je hrobem mnoha lidských životů a celých rodin.


Dále se pohybujeme na hranici utopie "Posílíme komfort rodin s malými dětmi. S námi skončí pořadníky na mateřské školky. Budeme prosazovat právo rodičů na umístění dítěte do mateřské školy od 3 let, podpoříme zřizovatele při zvýšení nových kapacit mateřských škol a dalších flexibilních forem předškolního vzdělávání. Spravedlivý důchod za práci a výchovu dětí. Prioritou KDU-ČSL je umožnit rodinám péči o seniory a handicapované osoby v domácím prostředí. Prosadíme důchodovou reformu zohledňující nejen finanční odvody na pojistném, ale i počet vychovaných dětí. Prosadíme pravidelnou valorizaci důchodů minimálně o inflaci. Navrhneme poskytování dlouhodobé péče seniorům 75+ a handicapovaným osobám, které se neobejdou bez cizí pomoci, podle individuálních zdravotně sociálních potřeb. Zasadíme se o obnovení slevy na dani pro pracující důchodce."


Proti korupci nabízí KDU-ČSL zákaz anonymních akcií, majetková daňová přiznání při navýšení o 10 milionů ročně a zveřejňování smluv a faktur. V oblasti zdravotnictví je pro hospicovou péči, proti eutanazii, a odmítá "experimenty řízené i neřízené privatizace zdravotních pojišťoven a veřejného zdravotního pojištění", což je dobré si zapamatovat, protože české zdravotnictví je v hledáčku admirálů (škarohlídi je nazývají piráty) našeho privátního sektoru již delší dobu. Dále nám KDU- ČSL slibuje zvýšení kontroly kvality potravin, doporučuje navýšení počtu pracovníků státní zemědělské a potravinářské inspekce a zaměření na potravinovou soběstačnost ČR s využitím dotačních programů. Naopak v zahraniční oblasti žádá "obranu energetické bezpečnosti" zejména při dostavbě Temelína, což zřejmě znamená, že hodlá podpořit firmu Westinghouse na úkor česko-ruského konsorcia MIR.1200.


Křesťané milují bližního svého i na Blízkém východě, a proto podporují mírové řešení mezi Izraelem a Palestinou, ale košile Izraele je jim přeci jen bližší než kabát Palestinců, protože jedním dechem dodávají, že musejí být respektovány "bezpečnostní zájmy Izraele" zatímco o bezpečnostních zájmech Palestinců se nedozvíme nic, natož aby byly respektovány. Podobně křesťané prosazují povinnost islámských duchovních odsuzovat terorismus, o podobné povinnosti křesťanských duchovních odsuzovat použití síly v rozporu s mezinárodním právem neuvažují. Křesťané se modlí ve společenstvích a kostelích za uprchlíky a imigranty(external link), ale v politice budou "důsledně potírat nelegální imigraci". Pro armádu žádají nadzvuková letadla a jsou proti snižování rozpočtu na vojenské výdaje. Oslavná píseň na radarovou základnu USA a další aktivity bývalé ministryně za KDU ČSL Vlasty Parkanové jsou zapomenuty. Prozatím.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments