Volby 2013 aneb Překlad programů kandidujících stran do srozumitelné češtiny III

Úsvit

Úsvit to na nás vysypal: „Chceme přímou demokracii. Chceme odvolatelnost politiků. Chceme hmotnou a trestní odpovědnost politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy. Chceme majetková přiznání politiků a lidí s majetkem od 20 000 000 Kč – a to i zpětně. Konec zvyšování daní, daně snížíme, důchody zvýšíme.“

Úsvit si tedy slibuje nejvíce od sankcí z nelegálně nabytého majetku a to i zpětně. Vedle obecných proklamací těžko najít něco podstatnějšího. Voliči tohoto hnutí se tedy mohou opřít ponejvíce o víru v charisma pana Okamury. 

 

***

ANO

Je pokusem o reinkarnaci Bati v podobě Babiše. Volební program má typicky pravou hlavu a patu. Řád, pořádek, snižování daní, a mnoho dalšího včetně odeesáckého klišé „Stát není dobrý hospodář a zásadně selhává v poskytování služeb občanům“. Tímto sloganem program „Ano“ začíná a ukazuje limity pravicové politiky. Stát v očích pravičáků je špatný hospodář, a proto usilují o jeho řízení, aby dokázali, že to dokáží. A opravdu, ODS skutečně dokázala, že je hospodářem špatným, ba loupeživým. Kozel zahradníkem. Znamená to snad, že jsou kolem nás úplně všichni kozlové? Věřme, že se tvůrci programu jen „upsali“ a že nám babišovci ukáží, že jsou dobrými hospodáři nejen na svém, ale i na společném. Bylo by na čase, aby modré straky a kabaretiéry s čírem i bez číra nahradilo na pravé straně barikády něco lidštějšího, serióznějšího a rozumnějšího.

ODS

Preambule: 


„Neexistují levicová nebo pravicová témata.
Existují jen levicová nebo správná řešení.“


Tož pojďme se na ta jediná správná řešení podívat. Modří ptáci začínají požadavkem na vyrovnaný státní rozpočet do roku 2020. Jelikož jsou před námi volby poslanců maximálně do roku 2017, neprohloupili. První skutečnou prioritou v oblasti daní je „nic neměnit“ a dále „nezavádět registrační pokladny“. Tak to také nebude nijak tvrdý oříšek. Další prioritou je zrušení daně z nemovitosti a solidární přirážky pro vysokopříjmové skupiny. Neřešitelné úkoly si modrý tým tedy nedává. Škrty na příjmové straně rozpočtu jsou jistě populární, zvláště jste-li milionáři. Dále je jediným správným řešením zjednodušení zadávání veřejných zakázek, současný stav totiž zbytečně komplikuje život Janouškům, Jančíkům, Rittigům a dalším ptákům. Dalším úkolem budoucího vládního týmu ODS bude nevytvářet pracovní místa, protože: „Není úkolem státu vytvářet pracovní místa.“ Za takový obří úkol by se nemusel stydět ani Jim Hacker ze seriálu „Jistě pane ministře“. 


ODS se nebojí sérií opatření usnadnit propouštění z práce a snížit pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance, což v modrých očích pravice nutně povede ke snížení nezaměstnanosti. K takovým úvahám je nutné být u vesla opravdu dlouho, protože je to podobné, jako byste proti úrazům bojovali zrušením úrazového pojištění. Takové recepty nám ODS předepisuje již více jak dvacet let, a dobře nám tak, že si to necháme líbit a nevystavíme jim červenou kartu. Hrají bezostyšně na to, že lidí s úrazem je vždy méně než těch, kterým se úraz vyhnul, a že ti si libují, kterak ušetřili pár stovek na pojistném a proto volí vpravo ODS. Ti, kterým se stala nehoda – propuštění z práce, nemoc, ztráta bydlení apod. jsou odbyti jako neschopní lajdáci, kteří si za své problémy mohou sami. Sociální výdaje státu je nutné snižovat, každý ať se stará sám o sebe, stát není chůva, stát je tu od toho, aby plnil kapsy kamarádů z ODS prostřednictvím veřejných zakázek, opencard, s-Karet, členství v dozorčích radách podniků s účastí státu, tučných poslaneckých platů a náhrad a všemožných dalších funkcí pro přátele a milenky našich pravičáků, kteří dokázali, že se opravdu o sebe postarat dokáží velmi dobře. 


Těm, kteří našetřili do svých 30 let 3miliony na byt, odpustí ODS 120 tisíc. Samozřejmě odpustí jim, i když si nic nenašetřili, ale byt jim zaplatí movití rodiče. Prostě máte-li spoustu peněz, volte ODS, chybu neuděláte. ODS chce totiž brát neschopným a vybrané rozdávat všehoschopným. Domnívají-li se nezaměstnaní, že budou jako nezaměstnaní brát podporu v nezaměstnanosti, mýlí se. Jelikož pravice hodlá snížit pojistné, z kterého se platí podpora v nezaměstnanosti, budou nezaměstnaní pracovat bez mzdy 20 hodin týdně. Ústavní soud podobné praktiky jako otrockou práci zakázal, ODS však má „takové řešení legislativně připravené “. 


Pro nemocné má ODS nabídku placeného zdravotnictví. Nebude přeci trestat zdravé a bohaté zvýšením zdravotního pojištění. „Stát nemůže být občanovi chůvou, občan je odpovědný sám za sebe.“ Naopak do vojenského rozpočtu jsou občanští demokraté připraveni „postupným zvyšováním výdajů na obranu“ z našich daní přerozdělit větší díl.

Převzato z blogu autora na e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments