Volby 2013 aneb Překlad programů kandidujících stran do srozumitelné češtiny

TOP 09  je první stranou, jejíž program přináším v lidové češtině.

Z programu TOP 09: „Zároveň však stojíme za přesvědčením, že každý člověk nese odpovědnost za vlastní zdraví, péči o rodinu, pracovní aktivity a prozíravé zabezpečení na stáří……pro lepší financování systému a využití zdrojů sociálně citlivé zvyšování finanční spoluúčasti na zdravotních službách tak, aby bylo možno zachovat úroveň zdravotní péče bez zvyšování povinného zdravotního pojištění“
 
Tak tomu říkám rouhání! Tvůrci TOP asociální politiky nemocným, nezaměstnaným a starým paušálně podsouvají odpovědnost za jejich nouzi. Jen v zájmu opravdu bohatých lidí mohou být různé pokuty pro marody – poplatky za nemoc a minimální dávky v nemoci. Naopak pro ty, pro které je každé onemocnění citelným zásahem do rodinného rozpočtu jsou TOP nápady neomaleným vyhrožováním. Větu: „zvyšování finanční spoluúčasti na zdravotních službách tak, aby bylo možno zachovat úroveň zdravotní péče bez zvyšování povinného zdravotního pojištění“ je třeba přeložit takto: aby bohatší mohli platit stejně jako dosud, musí všichni nemocní včetně chudších v případě nemoci platit více. Každá nemoc se tak stává i ekonomickou a existenční pohromou zejména pro dolních 90procent populace. Pokud jde o prozíravé zabezpečení stáří, tak nejprozíravějšími lidmi v této zemi jsou TOP politici, od poslanců po ministry, kteří na sobě opravdu nešetřili. Co rádi odepřou druhým s klidným svědomím dopřejí sobě a svým rodinám. Na stáří tak mají z čeho spořit. Za takovou „prozíravost“ pěkně děkujeme.

"Nezaměstnané chceme více motivovat k práci. Budeme v politické i odborné diskusi usilovně hledat ústavně konformní řešení, jak dávky provázat s povinností pracovat či vzdělávat se. Rozvolníme zákoník práce a zjednodušíme ukončení pracovního poměru. Zjednodušíme a snížíme rozsah administrativních povinností zaměstnavatelů zejména v oblasti evidence pracovní doby a nadbytečných byrokratických požadavků na poli ochrany a bezpečnosti zdraví při práci. Tyto zásady budeme prosazovat i na evropské úrovni."

To znamená, že ty nešťastníky, kteří přišli o práci a jichž je v této zemi více jak půl milionu, zatímco volných míst je sotva desetina, poženeme na nějaký druh otrocké práce. Po pravdě řečeno i ta otrocká práce je přežitkem, dnes almužna v nezaměstnanosti nestačí ani na to bydlení a stravu. Dávky v nezaměstnanosti bude TOP 09 vyplácet jen zaměstnaným. To mohou vymyslet jen opravdu TOP mozky – ovšem s trop srdcem. Topáci také jdou do voleb s neodolatelnou nabídkou pro pracující : „tisíce let úsilí o snesitelné a bezpečnější pracovní podmínky obrátíme vniveč jako nadbytečné a pokud se vám to nebude líbit, zařídíme, aby vás vykopli z práce než řeknete švec“. Ovšem nic se nebojte, topáci nás v tom nenechají samotné, jsou internacionalisty, podobnou asociální politiku budou prosazovat v celé Evropě. No, nevolte je.

Dále nás TOP ubezpečuje: „Chceme vést vážnou diskusi o struktuře zdanění v rámci dané výše. Přímé odvody zatěžující cenu pracovního místa jsou stále příliš vysoké, snižují konkurenceschopnost české ekonomiky a ztěžují tak boj s nezaměstnaností. Chceme dosáhnout dohody, jak tuto zátěž částečně převést na jiné, pro ekonomický vývoj méně škodlivé daně.“ Nenechte se napínat. Jde o snížení daní pro podnikatele a zvýšení pro spotřebitele. Státní rozpočet nebudou plnit majitelé pekáren, ale spotřebitelé rohlíků.

Pro naše vysokoškoláky má Topka skutečnou lahůdku. „Aby se mohli osamostatnit,“ (external link) (čas 3:15) podá jim TOP pravici, připraví zákon o pomoci vysokoškolákům a nabídne spoluúčast na školném. Kdo odmítne takto lukrativní nabídku, ušetří několik let studia. Zejména talentovaní studenti ze skromnějších poměrů tento přístup musejí ocenit. Vrhnou se s chutí dříve na trh práce a mohou po absolvování nějakého prestižního učebního oboru zahájit spoření do některého z TOP pilířů důchodového systému. Komu to připadá jako newspeak z Orwelova románu 1984, neplete se.

Převzato z blogu autora na e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments