Dluh a stanné právo

17.  října 2013 je za pár dní.  A 7. října 2013 publikovala na serveru Global Research varovný článek mnou ctěná ekonomka Ellen Brownová. Ellen, sama právnička, si mezi makroekonomy zasloužila slávu nejen včasnou předpovědí hypotéční krize a kolapsu Lehman Brothers, ale zejména články kritizujícími stávající globální finanční systém a návrhy na řešení systémové krize dusící globální reálnou ekonomiku. Je zastáncem státního a družstevního bankovnictví a využívání státovek při směně.

Jinými slovy není to hned tak nějaká ženská, je to jeden z čelních makroekonomů – disidentů, a v minulosti již prokázala, že není ani hysterická ani panikářská.

Přesto, nyní varuje před 17. říjnem t.r. a obává se vyhlášení stanného práva v USA, možná i v dalších zemích.

Říká, že existuje 7541 ověřených zpráv o tom, že Department of Homeland Security (DHS) provádí masivní, utajované vyzbrojování svých složek. Některým položkám na jejich nákupním seznamu se nechce ani věřit – na co by tato složka, nominálně bránící teritoriální území USA proti vnějšímu nepříteli, kupovala (dle agentury Associated Press) třeba 1500 gilotin a 1,6 miliardy nábojů dum-dum? Nějaký voják se nad tím pozastavil v úvodníku časopisu Forbes, kde uvádí, že takové množství munice by stačilo celé armádě USA na válku formátu okupace Iráku na vice než 20 let. Toto ministerstvo již nakoupilo a v praxi již použilo (v ulicích Bostonu) obrněnou techniku a celou řadu novinek v boji proti demonstracím a projevům občanského nepokoje, včetně ultrasonických zbraní. To samo o sobě není nic nového, přesto – ty souvislosti se stavem globálního finančního sektoru nelze opominout.

Někdo zcela konkrétní, vládnoucí elity, se zřetelně připravují na velké nepokoje v USA. Jaké nepokoje? Inu, kdo hledá, najde. Tedy, kdo ví, co hledat, najde, protože naše elity se se svými záměry příliš netají, a od 9. září 2001 je dobré sledovat, jaké manévry a kdy US policejní stát plánuje.

Že se globální elity chystají vyrazit na nespokojenou US (nebo i jinou) ulici k zachování Práva a Pořádku pro Vyvolené, není žádnou novinkou ani překvapením.

Loutkovodič bývalého britského premiéra Gordona Browna jménem Damian McBride vzpomíná ve svojí knize “Power Trip” na dilema pana Browna, kdy uprostřed bankovní krize roku 2008 uvažoval o tom, že pošle tanky do britských ulic. Autor cituje Gordona Browna (citace I na BBC News 21. září 2013):

“Pokud banky zavřou krám a bankomaty přestanou fungovat a kreditky v Tescu přestanou fungovat, tak celá ta věc exploduje. Když si náhle nemůžete koupit potraviny, benzín nebo léky pro děti, lidé začnou rabovat. A jakmile to rabování lidé uvidí na obrazovkách, to je konec, protože si každý pomyslí, že je to nový normál, že je to způsob, jakým se musí chovat všichni nebo na ně nic nezbyde. Nastane anarchie . A to je to, co už může nastat zítra. Budeme muset vyhlásit zákaz vycházení, pošleme armádu do ulic, fajn, ale jak přinutíme lidi, aby se chovali jako předtím?”

McBride ve svojí knize píše: “Bylo extra zážitkem sledovat, jak moc byl Gordon uchvácen, stigmatizován nebezpečím důsledků toho, co byl připraven udělat a zároveň stejně pevně přesvědčen o tom, že musí okamžitě rázně reagovat na vzniklou situaci”.

Gordon Brown jen odrážel psychózu podobného dramatu z USA, kdy zhruba ve stejné době (září 2008) ministr financí USA za firmu Goldman Sachs (dle šesti svědků) varoval US Kongres, že Bushova vláda vyhlásí stanné právo a rozpustí US Kongres, pokud Wall Street nedostane státní peníze (800 miliard USD) na záchranu před krachem US finančního systému.

V obou zemích nakonec národní legislativy kapitulovaly, otevřely státní měšce plenění státních kas, a tak tehdy odvrátily realizaci stanného práva. Dnes ale spousta insiderů tvrdí, že se sice blíží další finanční kolaps, ale již tak předlužené národní státy nebudou schopny svoje megabanky zachránit – nemají z čeho, jejich kolaterál je vyčerpán. Takže, tentokrát bude kolaps a jeho řešení … nejspíše skutečně jiné.

To, co odstartovalo události let 2007 a 2008 byl útok na banku (“run”), a to nikoli na tradiční bankovní systém, ale na ten utajovaný a státem neregulovaný “šedý” bankovní systém, tvoření sbírkou finančních zprostředkovatelů, kteří poskytují služby podobné těm bankovním, ale jsou mimo jakýkoli rámec dohledu státu a bez jakýchkoli pravidel. Do šedé oblasti finančního průmyslu part jménem hedgové fondy, money market fondy, kreditní investiční fondy, kurzové obchody, privátní akciové fondy, dealeři s obligacemi, sekuritizační a finanční firmy. Díky Clintonově/Rubinově deregulaci finančního sektoru dnes však v této šedé oblasti mohou operovat i klasické komerční banky a investiční banky, a to je přímé ohrožení úspor vkladatelů.

Stále vice šedé finanční kasino se od roku 2008 dramaticky zvětšilo, protože insolvence řady participantů je nutila jít do stále rizikovějších operací s nominálně vysokou mírou slíbené ziskovosti, ale velmi nejasným koncem, a to na dluh. Finanční průmysl i investor obecně jsou zapákováni na pokraji existence. Využili Bernankeho politiky levných peněz, napůjčovali si od FEdu a jeho bank a vše vrhli “vabank” do spekulace v šedé zóně. Každá bublina ale jednou praskne, ale spekulanti mají jedno již téměř jisté – president Obama při obhajobě Dodd-Franksova zákona prohlásil: “ Díky tomuto zákonu už nepřipadají žádné další bail-outy finančních institucí z peněz daňových poplatníků / státní kasy v úvahu. Tečka.”

Od Švýcarska, přes USA a Kanadu, po Nový Zéland, do legislativy stále dalších a dalších států se vkrádají ustanovení, které umožňují řešení problémů finančních institucí na úkor jejich věřitelů. A hádejte, kdo je největším kreditorem bank? No přece vkladatelé. Odborně se tomu říká: bail-in. A my, kteří si spoříme u bank na svých účtech, se hlasy svých zástupců lidu stáváme ničím a nikým nechráněnými investory a věřiteli bank.

A jsme opět u Brownových obav z lidí, kteří nebudou schopni pořídit svým dětem potravu a léky – chcete-li ochutnávku, vzpomeňte na to, co se už děje na ulicích Řecka, kde rozčarování lidí už nabývá násilný charakter.

Lze se pak US elitám divit, když prostřednictvím vládních agentur jako jsou NSA nebo CIA špehují americké občany, a nejen americké, používají proti nim drony, likvidují právo občanů na spravedlivý soudní proces (posse comitatus), likvidují práva občana zakotvená ústavou ve prospěch setrvání movitých elit u moci?

Zřejmě 17. října 2013 se bude v US Kongresu rozhodovat o zvýšení limitu na zadlužení USA nebo o vyhlášení defaultu (bankrotu) státní kasy a s tím spojené odstoupení vlády USA od některých svých finančních závazků, a to nejen vůči občanům USA.

US kongres už tolikrát zvýšil strop pro zadlužení USA, že by se zdálo, že politické hrátky mezi administrativou a US Kongresem o rozpočet zase vyšumí a strop bude opět zdvihnut. Málokdo si už pamatuje, že USA už v minulosti defaultovaly vícekrát, naposled v roce 1971.

Ale po zkušenostech s událostmi 9. září 2001 Ellen Brownovou děsí skutečnost, že na stejný datum jsou plánována dvě, svým rozsahem velká cvičení bezpečnostních sil USA. Jmenují se “Great ShakeOut Earthquake Drill” a “Quantum Dawn 2 Cyber Attack Bank Drill.” První má procvičit bezpečnostní složky v reakci na grandiozní zemětřesení 7. stupně a druhé reakci bankovního sektoru na masivní cyberútok na US banky ze strany hackerů, cizích špionážních organizací a organizovaného zločinu. Jeden z autorů bankovního cvičení ho definoval následovně: “Můžete zažít, co se stane, když spadne internetové bankovnictví, co se stane, když ztratíte přístup na internet, když kreditka se stane bezcenným kusem plastu.” Vypadá to minimálně na generální zkoušku pro americký bail-in.

V minulých dnech se též ozval Mezinárodní měnový fond doporučující, aby byly důsledky dalšího kolapsu západního finančního systému řešeny až 10% rovnou majetkovou daní. Takové skoro bolševické, všem jedním metrem, avšak opět řešení na úkor všech, kteří za šmé ve finančních institucích, podvody a ztráty z rizikových spekulací v žádném případě nemohou.

Ať již je představa defaultu USA či jiných států sebehroznější, má i svoji kladnou stránku. Až dojde k bail-inům a elity šáhnou i na majetek a úspory střední třídy, vyhlásí stanná práva a zákazy všeho, co dělalo společnost společností, zákon zákonem a lidi občany, budeme vědět, že se jedná o poslední kopání dodělávajícího dinosaura dusícího svými dluhy, agregovanými úroky a dlužními úpisy celý svět. Bude to, dle Ellen Brownové, konec západního kasina, plného podvodů, lží, manipulací a parazitismu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments