Volební guláš ročník 2013

Zatímco minulým i předminulým volbám jsem se věnoval celkem intenzivně, plédoval a rozebíral volební programy stran, pro ty letošní předčasné se nějak nemohu nadchnout. Asi to bude dílem únava, dílem nedostatek času a dílem skepse, že řešení našich současných problémů je stále méně možné v rámci politické rutiny, a nikoliv pouze na bázi Herkules-Augiáš. Proto jsem se rozhodl letošní volby odbýt stručnou inventurou všech kandidujících stran mírného pokroku v mezích (volebního) zákona. V pořadí podle Státní volební komise.


1. Česká strana sociálně demokratická. Tradičně dobrý program, který strana tradičně neumí prodat. Stokrát to mohou myslet upřímně, ale vyčpělá hesla a portréty aparátčíků v nadživotní velikosti díru do světa neudělají. ČSSD má problém vůbec sdělit, co chce dělat, natožpak jak to chce dělat a kde na to chce vzít. Především jí ale chybí vize, takže přes reálnou možnost, že spolu s KSČM bude mít ústavní většinu, nemá připravený žádný plán ambiciózních levicových reforem, a jediné, co nabízí, je nesmělý příslib opatrné údržby a příležitostných oprav havárií.


2. Strana svobodných občanů. Je s podivem, jak tak tihle extrémní neoliberální individualisté mohli vytvořit něco tak ze své podstaty kolektivního, jako je strana. Strana pro lidi, kteří věří, že neexistuje problém, který by se nedal vyřešit snížením daní, a v pohodlí přese všechny problémy stále ještě fungujícího státu sní o žádném státu.


3. Česká pirátská strana. Snad jediná strana se skutečně moderním a do minulosti nezahleděným programem, pohříchu však poněkud monotematickým. Někdo by měl Pirátům říct, že život je víc, než internet a autorské právo. Kdyby alespoň dokázali otevřeně přiznat, že některé věci prostě neřeší a odkázat na program někoho jiného, kdo je jim v dané oblasti blízko. Nebo že by sladká indolence?


4. TOP 09. Strana muže a tváře. Muž Kalousek, který se jako obvykle před volbami stáhl do ústraní, aby příliš nepřipomínal, co je TOP 09 skutečně zač, stranu řídí, tvář Schwarzenberg stranu s pomocí kultu své senilní osobnosti prodává, hlavně mladým, blbým, arogantním a naivním. Programem je neoliberalismu, despotismus, korupce, tunelovaní a přísná sociální stratifikace. Od ODS převzala prapor gaunerů v kravatách.


5. Hlavu vzhůru. Těžko říct, co přesně těmto lidem při vyslovení jména Klaus či nadávání na EU stoupá, ale vše nasvědčuje tomu, že hlava to není. Hlavu vzhůru není nic jiného, než další z řady neúspěšných pokusu paní Bobošíkové udělat díru do světa, o kterou se pokouší při každých volbách. Strana pro ty, kdo dávají přednost být jednookým mezi slepými před tím vidět na obě oči stejně, jako všichni ostatní.


6. Občanská demokratická strana. Umírající matka korupce, tunelování, rozkrádání státu a platformy pro spekulanty, kmotry, mafiány a korupčníky vůbec, která a pomalu ale jistě přepouští své místo TOP 09, což vidí všichni s výjimkou ODS. Pořád vyhrožuje, že kdo ji nevolí, nebude slušný, zodpovědný, vzdělaný, inteligentní, mladý a úspěšný, ale Klausova raketa již nekandiduje a proti Karlově dýmce by stejně neměla šanci.


7. Romská demokratická strana. Asi je nějaká taková strana pro emancipaci Romů nezbytná, ale nezlobte se na mě, mně takový název připomíná cedulku: „Jen pro bílé“. Jinak je to první ze stran typu nevím, neznám, neviděl jsem a vidět nepotřebuji na seznamu.


8. Klub angažovaných nestraníků. Další strana (a hele, oxymóron: strana nestraníků) typu nevím, neznám, neviděl jsem a vidět nechci. Snad jakýsi disidentský relikt. Zajímavými se stanou, až budou mít alespoň o tři hlasy víc, než kolik mají členů.


9. Politické hnutí Změna. Až do doby zhruba před týdnem, kdy jsem si cvičně prosvištěl volební kalkulačku, jsem o existenci této strany neměl ani tušení. Poněkud slabší varianta nevím, neznám, neviděl, protože podívat bych se možná měl, když mi vyšlo, že bych je měl volit, ale ruku na srdce, co s regionální partičkou odněkud z Liberce?


10. Strana soukromníků. Nevím, neznám, neviděl jsem a vidět nechci počtvrté, stejně jako mě nezajímá Strana družstevníků, Strana podnájemníků nebo Strana myslivců (pokud vůbec existují).


11. KDU – ČSL. Nejenom názvem, ale i programem konfesijní strana, což je v sekulární republice poněkud úchylné, ale dokud neřídí ministerstvo školství, budiž. Občas mají i rozumné názory, například na zdravotnictví – a pak to všechno zazdí bigotností. Alespoň že to nejsou volnotržní sekerníci, jako někteří jiní (ale zase si to vynahrazují jinde).


12. Volte pravý blok. A to já radši uzený. To je asi vše, co se dá k této obskurní straničce s nejdelším oficiálním názvem v bývalém východním bloku říct. Její výsledek je důležitý snad akorát pro počet modřin paní Cibulkové.


13. Suverenita. Pokud vám ke štěstí stačí trochu toho národovectví, pak by vám Suverenita stačit mohla. Pokud chcete trochu víc, tak Hlavu vzhůru.


14. Aktiv nezávislých občanů. Nevím, neznám, neviděl jsem a ani tentokrát vidět a znát nechci. Ani když mají v názvu takové krásně budovatelské slovo, jako je „aktiv“.


15. Strana práv občanů – ZEMANOVCI. Strana kolem jednoho muže. Tihle se ten pokus o kult osobnosti prezidenta Zemana ani nepokoušejí skrývat. Měli dobře našlápnuto, pak se rozhádali, a jestli neumřeli, hádají se dodnes. Vypadá to, že ani předstírání levicové orientace jim nepomůže.


16. Občané 2011. Nevím, neznám, neviděl jsem a nezajímá mě, protože co se stranou, která si ani nevšimla, že už je rok 2013?


17. Úsvit přímé demokracie. Další z jednomužných stran, tentokrát Tomia Okamury (to je ten, který se nebojí říct to, co chcete slyšet), honosící se snad nejpatetičtějším názvem ze všech jezdců v pelotonu. Patetičtější by už byla jen Pravda a láska, ale na tu má patent pražské letiště, takže Úsvit bude muset stačit. Strana poněkud nečitelná, ale pořád lepší, než sázka na jistotu, kterou nabízí ODS či TOP09.


18. Dělnická strana sociální spravedlnosti. Program „Dělníků“ je postaven na principu, že na každý problém existuje rychlé, snadné a zaručeně špatné řešení. Na druhou stranu je to jedna z mála stran, která se nevysmívá obavám a frustracím těch, nad nimiž visí Damoklův meč nezaměstnanosti, exekucí a nesnesitelných sousedů. Jasná protestní volba, pokud si myslíte, že největší problém této republiky jsou Cikáni.


19. Československá strana socialistická. Tak o té jsem také až dodnes neslyšel a kdybych ji neviděl napsanou v jednom seznamu spolu s ČSSD, tak bych si myslel, že to jedna a ta samá strana, jen jinak nazvaná, asi jako Pepa a Josef. Ani ten Google je nezná a plete si je se Paroubkovými jednadvaceti lvy.


20. ANO 2011. Politické křídlo Agrofertu. Ale proč ne, když se tím nijak netají? Předseda (podle zlých jazyků vůdce a podle předvolebních průzkumů svůdce) Babiš si servítky nebere a říká celkem otevřeně, že v bordelu se dá možná dobře krást, ale ne dobře podnikat, tak chce stát spravit k prospěchu svého byznysu. Pokud souhlasíte s tvrzením, že co je dobré pro Forda (Babiše) je dobré pro Ameriku (Česko), nemůžete šlápnout vedle. Horší než lidové veverky (LIDEM a VV) neblahé čerstvé paměti to být nemůže.


21. Komunistická strana Čech a Moravy. Komunisti především podle názvu. Ze své podstaty antisystémová strana, která je ovšem v systému zabydlená tak pohodlně, že to nejhorší, co by ji mohlo potkat, je výrazný volební úspěch. Volební program mírně idealistický a poznamený tím, že strana evidentně nepočítá s tím, že by ho musela realizovat, takže ani příliš neřeší, jak. Jako protestní volba asi nejlepší alternativa, protože žádná jiná „červená karta“, než ta komunistická, zjevně nemůže donutit naše „demokratické“ politiky, aby připustili, že dělají něco hodně špatně.


22. Národní socialisté – Levice 21. století. Věčně živořící odlesk dávné slávy, kterému ani buldozer Paroubek nedokázal vyjet cestičku. Přitom když jsem před kterýmisi minulými volbami slyšel mluvit jejich tehdejšího předsedu, argumentoval nejlépe a prezentovaný program byl daleko nejlepší. Ale kdeže loňské sněhy jsou.


23. Strana zelených. Asi jediná strana, která si uvědomuje, že životní prostředí není luxus, ale naše jediné místo k životu, že Zemi máme jen jednu, a když si ji vybydlíme a vydrancujeme, tak jsme v pérdeli jak Baťa s dřevákama. Jenže je to zároveň strana, která se v minulosti totálně zdiskreditovala svým ukvapeným vstupem do Topolánkovy vlády a podporou amerického radaru v Brdech, a v současnosti ztrácí body neschopností reflektovat totálně nezvládnutou podporu fotovoltaliky, v jejímž dotování by pokračovala, ať to stojí, co to stojí.


24. Koruna Česká. Další ze stran, která zaspala. Přinejmenším inflaci. Copak jim nedochází, že už by se měli jmenovat minimálně Pětikoruna? Chtějí obnovu monarchie, ale pokud sníte o likvidaci republiky a návratu panstva, roboty a šlechtických privilegií, máte lepší volbu v TOP09 a budete to mít i se spánkem a dýmkou.


Stanův komentář: Doplněk k hnutí Změna: Není to tak, že by partička Liberečáků kandidovala ve všech krajích. Snad až na dva kraje má na kandidátkách solidní zastoupení místních. Je to snad jediná strana, která se snažila (většinou úspěšně) střídat na kandidátkách zipem muže a ženy. I lídři kandidátek jsou v poměru 7:7. Mně je taky programově nejbližší, navíc v našem kraji jsou na její kandidátce zajímavé osobnosti s čistou minulostí, takže jim to hodím.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments