Vrchní izraelský rabín: Obama musí osvobodit Pollarda, pokud chce být znovuzvolen presidentem

Duben 17, 2011

Soubor:Jonathan Pollard.pngIzraelský rozhlas v neděli oznámil, že vrchní aškenázský rabín Izraele, Yona Metzger, řekl shromážděným při sobotním kázání, že pokud chce být president USA Barack Obama znovu zvolen, musí osvobodit Jonathana Pollarda.

V kázání, které měl v sobotu v Ješurunské synagoze v Jeruzalémě, Metzger řekl, že je tu pocit, že mnoho amerických Židů, kteří podporovali Obamu v posledních volbách, jím byli zklamáni, a že nemalá čás z nich se tak cítí v důsledku Obamovy netečnosti vůči Pollardovi.

Jonathan Pollard byl civilním zaměstnancem amerického námořnictva, který byl v roce 1987 odsouzen k doživotnímu vězení na základě obvinění ze špionáže pro Izrael. Je uvězněn ve federálním vězení v Severní Karolině.

Pokud Obama chce diktovat, jakou politiku má uplatňovat Izrael, potom musí ukázat, že s ním sdílí jeho zájmy,“ jsou slova Metzgera, která zaznamenal izraelský rozhlas. Rabín údajně dodal, že tyto „společné zájmy“ by mohly být ukázány propuštěním Pollarda.

Pollardovo propuštění je již dlouho jablkem sváru mezi Izraelem a jeho hlavním spojencem. Kancelář izraelského ministerského předsedy v lednu poslala Obamovi dopis, požadující propuštění tohoto usvědčeného špiona z humanitárních důvodů. Byl to první formální požadavek Izraele na osvobození Pollarda.

I když Izrael žádným způsobem nezaměřoval své zpravodajské úsilí proti Spojeným státům, jeho akce byly špatné a zcela neakceptovatelné,“ napsal ministerský předseda Benjamin Netanjahu v tomto dopise. „Pan Pollard i vláda Izraele opakovaně vyjádřili politování za tyto akce a Izrael bude pokračovat v plnění svého závazku, že takové pochybné akce se už nikdy nebudou opakovat.“

Pollardovo zdraví se údajně zhoršilo, a on byl z různých důvodů hospitalizován. V minulém měsíci zrušil setkání s izraelským ministrem sociálních věcí Moše Kahlonem, protože se necítil zdráv.

Spojené státy odpověděly na Netanjahuovo oznámení svým rozhodnutím poslat mu dopis, v němž pouze oznámili, že Pollard je stále ještě uvězněn.

Ministerský předseda Netanjahu čas od času vznese tuto žádost, jak ve svém současném, tak i minulém působení ve funkci,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Philip Crowley. „Vše, co mohu říci, je, že Jonathan Pollard zůstává ve vězení.“

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments