Druhý muž Al-Kájdy vyzývá muslimské státy k boji proti západní koalici v Libyi

Druhý muž Al-Kájdy vyzval muslimské země k boji proti Spojeným státům a NATO, pokud jejich síly vstoupí do země, na videozáznamu, který byl publikován ve čtvrtek. Video bylo natočeno předtím, než začaly mezinárodní nálety v Libyi.

Ajman al-Zaváhrí také vyzval muslimské země k boji proti silám Muammara Kaddáfího. Al-Kájda a její severoafrická odnož vyzvaly ke svrhnutí libyjského vůdce a vytvoření islámské vlády v zemi.

V záznamu, zveřejněném na militantních internetových fórech ve čtvrtek, al-Zaváhrí hovořil zejména k sousednímu Egyptu, Alžírsku a Tunisku, které vyzval, aby povstali a bojovali jak proti žoldákům Kaddáfího, tak proti NATO.

Ukázka videa byla poskytnuto prostřednictvím zpravodajské skupiny SITE, americkou vládní organizací, která sleduje extremistické weby.

Ke zveřejnění videa došlo ve stejný den, kdy Spojené státy, Británie a Francie slíbily, že budou pokračovat ve vojenské kampani v Libyi, dokud vůdce Muammar Kaddáfí neodstoupí..

Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve společném prohlášení uvedli, že nezastaví vojenskou akci a zůstanou jednotní, a to i přes evropské stížnosti na skromné zapojení USA.

Tito představitelé řekli, že pokud Kaddáfí zůstane u moci, musí NATO a jeho partneři zachovat své akce na ochranu civilního obyvatelstva a ke zvýšení tlaku na Kaddáfího.

V prohlášení vyzvali Kaddáfího k definitivnímu odstoupení. Varovali, že pokud se tak nestane, budou jeho odpůrci čelit krutým represáliím a země by se mohla stát útočištěm pro extremisty.

Sarkozyho kancelář vydala prohlášení Associated Press ve čtvrtek večer.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

Stanův komentář: Je symptomatické, že dotyčné video není na internetu nikde k nalezení. Existovalo vůbec? Pokud ano, bylo globálně zcenzurováno? Tak jako tak se jedná o "vrtění psem" v přímém přenosu. A levicový izraelský Haaretz v tom buď jede, nebo je za "užitečného idiota". Pokud se mýlím, a video existuje, prosím čtenáře o uvedení odkazu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments