Výročí konce Džamahírije

Srpen 21, 2012

Napsal el-murid, přeložila JanikaPřed rokem padl Tripolis. Ze dvou směrů do něho vešli rebelové: misuratské oddíly a Belchadžovi islamisté postupující podél pobřeží, a oddíly Zintanců, kteří do něho vstoupili z jihu. Operace byla připravena v dostatečném předstihu a jejím základem byla zrada. Obrana Tripolisu přestala existovat na okraji města, když vůdcové dvou částí obrany města vydali příkaz složit zbraně a nebránit se. Kromě toho byl okamžik útoku vybrán s ohledem na údaj o přítomnosti všech členů rodiny Kaddáfího v Tripolisu. Proto spolu s postupujícími libyjskými vojsky vešly do města jednotky zahraničních speciálních sil, jejichž hlavním úkolem bylo zatčení nebo likvidace všech členů rodiny.


Velkou otázkou je dodnes osud nejstaršího Kaddáfího syna Mohameda. Při útoku na Tripolis najednou půl dne nefungovaly téměř všechny komunikační systémy – civilní i vojenské. Jako šéf libyjského telekomunikačního průmyslu mohl jen Muhammad “pomoci” ho odpojit správný čas a v plném rozsahu. Ve skutečnosti se on sám stal prvním členem rodiny, který byl zajat a pronesl projev. Druhým Kaddáfím, který byl zajat, byl Saif.  Jeho zatčení bylo oznámeno téměř okamžitě po útoku, ale v tentýž den se objevil před novináři a pak zmizel a objevil se až v Bani Walid.


Speciální síly se pokusily zatknout Ajšu Kaddáfí, ale podle různých zpráv byla ochranka schopna ji vyvézt takřka okamžitě po útoku na její dům.  Mladší syn Khamis byl během bojů ve městě těžce zraněn a byl odvezen spolu se sestrou a matkou, v jejichž náručí zemřel.


Nicméně hlavním problémem, který, zdá se, nebude hned tak objasněn, je osud Muammara Kaddáfího během útoku. Po pádu města se Kaddáfí nikdy neobjevil “na obrazovce” a to až do samotného posledního dne. S výjimkou dvou audionahrávek se neobjevil žádný jiný důkaz o tom, že je naživu, ani o místě, kde se nachází.  To je důvod, proč přichází v úvahu skutečnost, že byl Plukovník zajat během útoku a všechny události, které jsou oficiální verzí jeho smrti, byly zinscenované. Hlavní bodyguard Mansour Duo byl po smrti Kaddáfího téměř okamžitě prezentován jako jediný přeživší z celé kolony uprchlíků ze Sirty. Poté začaly přicházet různé informace o jeho zradě a nikdo se neobtěžuje uvažovat o tom, že jeho zrada nebyla v Sirtě, ale už Tripolisu. Někdo musel říct rebelům tajnou informaci o přítomnosti celé rodiny v Tripolisu…


Uplynul rok. Mnohé události se staly legendou, mnohé mýtem. Ale pravdou je, že před rokem zemřel ojedinělý projekt arabského socialismu. A už nikdy nebude znovuzrozen. Může přijít něco jiného, podobného – ale Džamahírije zemřela 21. srpna 2011.


***


Při pohledu na obrazy Saifa Isláma Kaddáfího píše komitet-libya:

„Když se podívám na tyto obrazy, mám husí kůži. On měl předtuchu…“


***

Saif al-Islam Kaddáfí – 2001, Válka


Saif al-Islam Kaddáfí – 2000, Výzva


Saif al-Islam Kaddáfí – 1999, Mrtví


Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments