Zachraňme Vesnu!

Do redakce OM došel e-mail se žádostí o pomoc. Z dopisu cituji jeho podstatnou část:

…Teď budu mluvit zcela upřímně a otevřeně. Sama jsem tělesně postižená a mám za sebou mnoho operačních zákroků. Jenže když já jsem byla menší a moje maminka potřebovala určitou pomoc, tak většina rádií a televizí teprve začínala. Nezbylo tedy nic jiného, než přistoupit na radu lékaře a zkusit lázeňskou léčbu. Nejdříve jsem okusila Košumberk, následně lázně Železnice, ale ani v jedněch mi nedokázali pomoct. Čistou náhodou moje maminka narazila na dětskou léčebnu Vesnu v Janských Lázních. Přes všechna minulá zklamání to zkusila znovu. Víte co se stalo? Rekonvalescence po operacích nabrala naprosto jiný směr. Doba uzdravení se rapidně zkrátila z měsíců na pouhé týdny. 

Maminka byla naprosto v šoku, když mě tam vezla o dva roky později a já ji vyháněla, aby jela domů, protože jsem si tam našla své první kamarády. Teď, si možná říkáte, že to byla náhoda, a že člověk k tomu, aby se zotavil po jakékoliv operaci žádné lázně nepotřebuje, ale opak je pravdou. A ještě více to platí o dětech, které z toho nemají rozum a vůbec nevědí co a jak a proč se jim děje. Tyto situace velmi těžce dopadají na jejich psychiku. Já sama jsem v DLL Vesně poznala, že nejsou jen lidé, kteří se na Vás dívají skrz prsty, nebo si za zády cosi špitají a potají na Vás ukazují. Zjistila jsem, že existuje víc dětí se společným problémem, jako mám já – jsou také postižení. Víte, co se stane, když se sejde malá banda takovýchto dětí, kteří si nic nevyčítají, neukazují na sebe a nesmějí se jeden druhému? Vznikne obrovská rodina. Vznikne tolik nových přátelství, které nekončí odjezdem jednoho či druhého dítěte. Pokud tam děti jezdí pravidelně, zpravidla se již odjezdu nemohou ani dočkat, jak se těší na kamarády, který celý rok neviděl.

A teď tedy proč Vám tohle všechno vlastně píši. V září tohoto roku by se měla tato dětská léčebna v Janských Lázních na dobro uzavřít. O práci by mělo přijít cca 100 zaměstnanců, z toho až 80 ze zdravotnického personálu. Proč by měli přijít o práci lidé, fyzioterapeuti, kteří nás po malých krůčcích stavěli opět na nohy; sestřičky na odděleních, které se starali o to, jestli nejsme nemocní, starali se o to, abychom dostávali své léky, pomáhali nám se koupat a také dohlíželi na to, abychom chodili pravidelně spát; proč by dále měli přijít o práci tzv. strýčkové, kteří se starali o to, abychom v pořádku a v čas dorazili na procedury, které jsme měli předepsané a které má rádo tolik dětí a teď i dospělých lidí dodnes? Lidé, kteří nám dokázali vykouzlit úsměv na tváři, i když se nám třeba stýskalo po maminkách a tatíncích, kteří byly vzdáleni třeba i stovky kilometrů daleko?

Pomozte nám prosím zachránit místo, které léčí tělo i duši. Pomozte nám zachránit zaměstnání lidem, kteří nám dávali vše, abychom mohli zase chodit, plazit se, nebo třeba jen sedět. Pomozte nám zachránit místo, které uzdravilo možná i tisíce malých pacientů, kteří přijížděli v bolestech a se slzami v očích a za několik týdnů odjížděli zpět domů s úsměvem na tváři a možná, že i se slzami v očích, protože nechtěli opustit své nové přátele a možná i své první lásky.

Pomozte nám prosím zachránit místo, na které nikdo z nás kdo tam byl, v životě nezapomene. Zachraňme společně dětskou léčebnu Vesnu v Janských Lázních, abychom to co bylo umožněno prožít nám, zase my mohli umožnit dětem, které to skutečně potřebují. Natočte prosím reportáž a ukažte celému našemu státu, že zrušení DLL Vesna je špatné a mnoha dětem i dospělým to zkomplikuje rekonvalescenci po různých zákrocích a operacích.

Ukažte prosím všem, jak moc je DLL Vesna pro malé a i velké pacienty důležitá.

Předem mnohokrát děkuji,


bývalá pacientka DLL Vesna v JL,

Veronika B… (podepsáno plným jménem, mail v redakci, stylisticky a pravopisně upraveno editorem při zachování smyslu)


***

Stanův komentář: Pokračuje šílená politika, při níž vysoce postavení jedinci rozkrádají stamiliony a miliardy, aby se pak šetřilo na těch nejpotřebnějších – důchodcích, invalidech, nemocných. Vážení čtenáři, pokud někdo z Vás má možnost jakýmkoli způsobem pomoci v této věci – informací, zmapováním skutečného stavu, dotazem, intervencí – kontaktujte prosím redakci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments