Zaměstnanci OKD Ostrava dali v referendu odborářům mandát k vyhlášení stávky

Sdružení hornických odborů OKD (SHO) o vyhlášení stávky bude rozhodovat příští týden. Hlasování v referendu se zúčastnilo přes 60 % zaměstnanců, se stávkou souhlasilo více než 90 % z nich.  Protože se odboráři nemohou shodnout se zaměstnavatelem na znění nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, vyhlásili referendum o konání stávky. Zaměstnanci zároveň v referendu tak odmítli návrh kolektivní smlouvy, který jim předložilo vedení společnosti, ve kterém zaměstnavatel navrhuje snížení příjmů zaměstnanců až o 20 procent. Od 15. října v OKD platí stávková pohotovost.


Není jisté, zda odboráři příští týden stávku skutečně vyhlásí. "V příštím týdnu budeme mít sérii jednání v rámci odborů. Už v pondělí se sejdou všecky odborové organizace působící v OKD a budeme jednat o dalším postupu," uvedl předseda SHO OKD Jaromír Pytlík. Odboráři ale nemohou zvolit variantu, že o kolektivní smlouvě budou znovu vyjednávat. Aby k tomu došlo, musel by zaměstnavatel přijít s novým, vstřícnějším návrhem.


Mluvčí OKD Marek Síbrt k tomu řekl, že výsledky referenda neznamenají, že stávka skutečně bude. "Věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody i bez tohoto krajního prostředku. Určitě jsme připraveni bavit se o struktuře našeho návrhu," řekl mluvčí.

Aby mohly odbory začít připravovat stávku, musela v referendu hlasovat alespoň polovina z více než 13 000 zaměstnanců a minimálně dvě třetiny z hlasujících se vyslovit pro.


Horníci se v minulosti zapojovali do celostátních odborářských protestů, ale v celé důlní společnosti OKD zatím nikdy stávka vyhlášena nebyla. Dřívější stávky se vždy týkaly jednotlivých dolů. Horníci stávkovali například na protest proti záměru slučování šachet nebo kvůli neřešení mzdových požadavků. Naposledy se tak stalo 1. prosince 2003 na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde několik stovek horníků z ranní směny 20 minut protestovalo proti postupu vlády, která zrušila vyhlášku o hornických výhodách z roku 1991. Horníci chtěli původně práci přerušit na jednu hodinu, kvůli údajným výhrůžkám ze strany zaměstnavatele ji ale zkrátili na přibližně dvacetiminutový mítink. Horníci Dolu Paskov hodinu výstražně stávkovali rovněž v roce 1996, kdy 1. prosince vyjádřili nesouhlas s předpokládaným útlumem těžby ve své šachtě. Majitel OKD finančník Zdeněk Bakala chce Důl Paskov zcela uzavřít do konce roku 2014.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments