Zaměstnavatelé a odboráři žádají po vládě rychlá opatření pro oživení ekonomiky

Představitelé vlády, zaměstnavatelů a odborů se dohodli na dnešním jednání mimořádné tripartity na vytvoření pracovní skupiny, která připraví krátkodobá opatření na podporu růstu ekonomiky. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) by se měla opatření projevit letos a v příštím roce. Podle našich informací v jednu chvíli hrozilo, že zaměstnavatelé a odboráři kvůli neústupnosti vlády jednání tripartity opustí.

Komise by měla mít 15 členů. Výsledný návrh připraví komise do 25. dubna, kdy by ho znovu měla prodiskutovat tripartita. V přestávce dnešního jednání mimořádné tripartity to novinářům oznámil ministr Kuba.


Vláda by chtěla volné peníze, které mají na účtech Lesy ČR, použít k podpoře ekonomiky. Finance by měly směřovat například na opravy silnic či na projekt Zelená úsporám, které podpoří stavebnictví. Kabinet si je podle Kuby vědom i toho, jakou zátěž pro firmy představuje podpora obnovitelných zdrojů energie. Počítá rovněž s daňovými úlevami a debyrokratizací. Dohodu na vzniku skupiny a potřebě rychlých opatření ocenili i zaměstnavatelé a odbory. Podle předsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly musí být dána vyjednavačům jasná zodpovědnost za výsledky a všichni zúčastnění mají mít rovné podmínky, aby se nestalo, že odboráři budou postaveni před hotovou věc.


Odbory zároveň postrádají v návrzích jasnou kvantifikaci dopadů jednotlivých opaření. Spolu s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou (TOP 09) sice přivítali pokles nezaměstnanosti, ale jak Středula připomněl, sezónní práce problémy nevyřeší.

"Jsou to opatření, která jsou krátkodobá. A měla by se co nejrychleji objevit v ekonomice," uvedl Kuba. Podle něj by některé kroky mohly začít platit už letos, další od ledna.   Mezi opatření patří například novela o veřejných zakázkách či novela, která má upravit využívání obnovitelných zdrojů. Stát chce také snížit své provozní výdaje.

"Možná bychom zvážili další návrhy ze strany odborů a zaměstnavatelů," uvedl ministrem, ale vzápětí dodal, že se všemi nápady předáků a firem nemusí pravicová vláda souhlasit. 

Ministryně Müllerová řekla, že by se měla také upravit pravidla českého kurzarbeitu, aby ho firmy víc využívaly. S návrhem na zavedení kurzarbeitu v časech krize přišla ČMKOS již před několika lety. Vláda však tento návrh vytrvale odmítala.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jsou některá vládní opatření "mimořádně dobrá". Patří mezi ně třeba podpora technického školství, zrychlené odpisy či programy Zelená úsporám či Panel 2013. Jasný by měl být i termín splnění a to, kdo za ně bude odpovídat.  

Zaměstnavatelé a odboráři mají i řadu vlastních námětů, které by rádi do výsledného návrhu prosadili. Do komise firmy i odbory pošlou po pěti zástupcích. Za vládu by v ní měli zasedat kromě Kuby i ministři financí, pro místní rozvoj, dopravy a ministryně práce. Termín první schůzky není zatím znám. 

Diskuse na zasedání tripartity byla podle předsedy Josefa Středuly ostrá a rozhodně se nedalo se mluvit o diplomacii. Mimořádná tripartita pokračuje dál, jednat se má například i o navýšení minimální mzdy.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments