Zavíráme pánové! A kasírujeme za sKarty


Kdo by si pamatoval, co dělal včera. Hlavně, že nebolí hlava. Pány na MPSV, kteří podepisovali smlouvy a porušovali zákony, ty by hlava bolet měla. A někdo by se o to měl postarat soudně.

Každý kdo se ocitl mezi posledními v hospodě a s židlemi na stolech ví, že vrchní si ty poslední skásne i za ty, co už zmizeli. Ministr práce Ing. František Koníček přerušil členství v ČSSD a pilně chodí do práce. Dělá na likvidaci a nápravě škod po zkrachovalém projektu sKarty předchozího ministra Dr. Ing. Jaromíra Drábka, poslance PČR (TOP 09). Viz naše tematické číslo sKarta – supersocky sobě(external link) (2013-13). A nyní běží poslední číslo koaličního kabaretu za naše daně pod názvem Kterak národ nefunkční sKartu zaplatil a zrušil (II.)(external link). Pan ministr Koníček to dělat musí, protože zákon o zrušení projektu schválila minulý týden Sněmovna. Podívejme se na tiskovou zprávu MPSV(external link).


Zda sKarty, zavedené v roce 2012 jako jeden za způsobů výplaty dávek, definitivně skončí, nyní záleží na Senátu a prezidentovi. Kartu sociálních systémů má v současné době k dispozici 277 300 lidí, 4 190 ji odmítlo. Do dnešního dne vyplatil jejím prostřednictvím ÚP více než 2,1 milionů dávek v hodnotě téměř 11,6 miliardy korun. Loňské a letošní náklady MPSV, které s sKartou bezprostředně souvisejí, dosáhly 82,54 milionů Kč, úspory na poštovném pak 38 milionů Kč. Předpokládané náklady na zrušení sKarty se odhadují na 5,24 milionů.


Propagandisticky zpitomnělá média jásají, kolik se ušetřilo na poštovném. Hle, suma 38 mil. za jediný rok. Ale podívejme se na rozpočet MPSV v číslech, který najdete na rozklikávacím rozpočtu(external link). Z celkové sumy 512 miliard korun je to úspora v řádu jedné setiny procenta. Pro koaličně rozjásaná média jde o úsporu velikou, až převelikou. Co nás toto šetření ve skutečnosti stálo a ještě možná bude stát, to je dnes obtížné vyčíslit. Provedeme jen stručnou rekapitulaci otevřených kauz. Zhodnocení bude na čtenáři, jestli úspora stála za to.


1. Skutečná cena Drábkova a Šiškova tunelu

Máme tu jedno zásadní rozhodnutí ÚOHS Č.j.: ÚOHS-S196,259,303/2012/VZ-3491/2013/511/MOn(external link), v němž se zadavateli Ministerstvo práce a sociálních věcí, IČ 00551023, se sídlem Na Poříčním právu 1/376, 128 01 Praha 1 ukládá pokuta ve výši 500 000 Kč.


První náměstek MPSV Šiška údajně nabízel úplatek firmě OKsystem s tím, že firma měla stáhnout svou stížnost, kterou podali k ÚOHS v souvislosti s novým systémem na výplatu sociálních dávek. Za to měla dostat bez výběrového řízení zakázku na 120 mil. Kč. Zbývá vtipná otázka, jakou hodnotu měla zakázka, které se měla tato firma plánovaně vzdát. Zde by mělo být automaticky zahájeno správní řízení obdobné jako v předchozím případě a mělo by skončit pravomocně udělenou pokutou. Bratru odhadem: tak jeden milion, který by mělo zaplatit opět MPSV. A platit by měl Šiška a Drábek, jak jinak.


Dále je tady žaloba na ochranu osobních údajů(external link), která má prohlásit sKarty za nezákonné. Smlouva s Českou spořitelnou je neplatná a porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Advokátka Lucie Oršulová vystoupila na tiskové konferenci Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a prohlásila tyto základní věci:


  • MPSV v rozporu s platnou právní úpravou poskytuje osobní údaje České spořitelně. Žalobu podala Jiřina Zárubová, která jako příjemce dávky přídavku na dítě žádala o zaslání peněz složenkou, ale přesto jí byla doručena výzva k převzetí sKarty od České spořitelny.


Pokud by soud prohlásil smlouvy o administraci výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky(external link) za neplatné, tak další škody budou následovat. A nejspíš i další trestní oznámení či soudy za náhradu škody.


2. Žaloba kvůli krádeži eurofondů (KDU-ČSL)

Trestní oznámení KDU-ČSL věcně navazuje na prohraný spor Drábka, Šiška a spol v rámci šetření ÚOHS a přidává k němu další pohromy. Oba bratři v ministerském triku pochopitelně chtěli svůj státně-soukromý byznys udělat za peníze EU, jak jinak v našem státě také. Tady už nejde o pakatel, podívejte se na vyčíslení škody podle žaloby KDU-ČSL(external link).


1. VŘ 001_Chybně uzavřená rámcová smlouva na poskytování licencí k produktům. Dodavatel: Fujitsu Technology Solutions s.r.o.
803 650 000,00 (bez DPH) / 964 380 000,00 (s DPH)
2. VŘ 002_Chybně zadané výběrové řízení, „Zajištění služeb publicity projektu ESF“, vypsáno jako hromadné VŘ za několik projektů dohromady. Nelze správně rozúčtovat náklady.
510 000,00 (bez DPH) / 617.100,00 (s DPH)
3. Nákladová položka 05.02.01. Právní služby, není uvedena ve výběrových řízeních, administrativní pochybení.
1 190 083,00 (bez DPH) / 1 440 000,00 (s DPH).
CELKEM: 805 350 083,00 (bez DPH) / 966 437 100,00 (s DPH).


Fakticky to znamená, že pokud mají lidovci pravdu (což již nyní potvrzuje rozhodnutí ÚOHS), pak hrozí, že MPSV bude vracet EU za projekt CEDAIN dohromady téměř 1 miliardu korun. A tyto peníze jsou fakticky pryč, vytunelované v rámci nefunkčního systému.


3. Pokusy o nápravu

Jak z výše uvedeného materiálu vyplývá, vzali jsme z fondů Evropské unie peníze na konkrétní účel. Pány komisaře v Bruselu nezajímá, kdo v Česku kradl a proč se za ty peníze ve skutečnosti nic neudělalo. Prostě jen přijdou na kontrolní den na projekt CEDAIN a řeknou: "Úředníci ministerští, ukažte výsledek podle schválených podkladů". A u nás nestačí, že peníze zmizí jednou, v tomto případě by se to mohlo stát hned dvakrát. A proto je ve hře nový projekt sKaret II(external link).


Pan ministr práce Ing.František Koníček je v úřadě také proto, aby minimalizoval ztráty pro Českou republiku. Jeho práci mu teď z odborníků nikdo nezávidí a jeho post ještě méně. To jen nezodpovědní novináři bez špetky rozumu a odpovědnosti mohou plácat nesmysly. Citujeme jeho vyjádření:


Odpovědnost:
… chystáme personální změny. Nejsou to změny, z kterých bych měl já sám nějakou velkou radost, ale situace díky implementaci některých vnitřních projektů zásadního významu, kde bylo příjemcem MPSV, zejména v oblasti nepojistných dávkových systémů, ale i jiných, je poměrně vážná. Potřebuje klidnou a seriózní analýzu.
Tím, že odpovědnost spočívala na sekčních šéfech sekce 8 a sekce 1, jsem vrchního ředitele pana inženýra Kváču a Durčáka k dnešnímu dni odvolal.Budoucnost:
Já jsem člověk, který je relativně moderně myslící. Já si dokážu představit, že v budoucnu je podobný produkt, který ovšem bude mít jaksi lepší zadání, myslitelný a dokonce bude komfortním řešením pro celou širokou veřejnost.


4. Rozvrat ministerstva a ohromné hospodářské škody – kdo bude trestně stíhán?

Pane ministře, uplatněte náhradu škody osobami odpovědnými za rozval resortu. A minimalizujte riziko vrácení dotací z EU. Stabilizujte rezort tím, že bude úřad práce dělat to, co ze zákona souvisí s prací a zaměstnáváním nezaměstnaných.


Úředníci na obcích a krajích tvrdí, že Drábek a spol. rozvrátili systém statistik, sabotovali vykazování dávek vázaných na povinně odpracované hodiny a systematicky nekomunikovali se sociálními odbory obcí a krajů tím, že zpupně nereagovali na jejich věcné připomínky. Drábek a spol. podle jejich názoru fakticky zrušili motivační charakter dávek jen proto, aby vše šlo před jimi kontrolovanou sKartu. Měli prostě a jednoduše zájem jen na státním penězovodu z MPSV, který zabírá největší část koláče ze státního rozpočtu. Prostě, vzoroví koaliční ministři Kalouskovy a Nečasovy vlády.


Administrace výplat dávek není hlavní pracovní náplní, ani smyslem existence tohoto ministerstva. Pracovníci úřadu, přetížení na přepážkách zoufalým bojem s klávesnicí nefunkčních systémů, nejsou s to nikomu účinně pomoci. Lidé v těchto těžkých životních situacích potřebují psychickou podporu a hlavně účinnou pomoc při hledání zaměstnání. Na toto neoliberálně praktikující politik pan Drábek nějak pozapomněl. No, to víte, bylo toho na chudáka ministra trochu moc najednou.


Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments