Momentář sněmovnorozpadový

Četli jsme: Vít Šlechta (ODS), lékař z Libštátu u Semil, označil Nečasovu vládu za nejlepší za posledních dvacet let. Poukázal na to, že se jí podařilo prosadit občanský zákoník, církevní restituce, druhý pilíř důchodové reformy a důstojně reprezentovala Česko v Evropské unii. Poukázal také na snížení schodku státního rozpočtu.

Myslíme si: Důstojná reprezentace v EU? Pokud uvážíme, že poslanci ODS nefackovali novináře jako poslanec Ransdorf, tak je otázka, jestli to na důstojnou reprezentaci stačí. Pokud pan lékař považuje za úspěchy to, co se ještě v praxi ani neohřálo (OZ, církevní restituce, důchodová reforma) a co v anketách silně propadá, tak nevím, jestli se stejně chová při léčení pacientů a libuje si, jak je hezky vyléčil, ačkoliv mají ještě horečku.

***

Četli jsme: „V těchto volbách nepůjde pouze o levicové nebo pravicové směřování, ale o samotný systém parlamentní demokracie, o svobodu samu,“ myslí si Kalousek.

Myslíme si: Voličům by asi úplně stačilo, kdyby šlo o směřování pro společnost a ne jen do kapes některých, jak tomu dosud pan financministr napomáhal. Stejně tak by mělo skutečně jít o svobodu pro všechny a ne jen o svobodu pro některé, kteří si ji zajistili soudním výkladem imunity.

***

Četli jsme: V minulém týdnu Český statistický úřad odhadl, že po šesti kvartálech propadu česká ekonomika poprvé rostla. Nastalo všeobecné nadšení novinářů.

Myslíme si: Počtáři se znalostí počtů alespoň na úrovni třetí třídy obecné školy si snadno dovodí, že šestkrát mínus a jednou plus nevede ke kladnému výsledku. Takovou znalost samozřejmě od novinářů nelze očekávat, ale aspoň by si z obecné školy mohli pamatovat písničku, že jedna vlaštovička jaro nedělá.

***

Četli jsme: Politolog Rudolf Kučera řekl, že vláda přijala určitá doporučení Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu, aby začala omezovat stoupající státní dluh. Tak začala škrtat sociální výdaje státu na úkor rodin, důchodců a zdravotně postižených.

Myslíme si: Nevím jestli to byl Ezop nebo Krylov, ale bajku, jak odnaučoval sedlák osla žrát a byl by uspěl, kdyby ten osel nechcípnul, si měla minulá vláda denně desetkrát sborově recitovat. Nerecitovali, naopak ještě finančně podporovali blondýny, co dřely jako kůň. Pan předseda vlády si neuvědomil, že úroveň spotřeby sice vede k hospodářskému rozvoji, ale jen při hromadné aplikaci.

***

Četli jsme: ODS varuje před nebezpečím, že rozpuštění sněmovny způsobí, že cenné zákony spadnou pod stůl. A taky vymyslela etický kodex pro své budoucí poslance.

Myslíme si: Pokud jsou ty zákony cenné, tak se neztratí ani pod stolem. Ale pokud byly přijaty tou ohromující většinou 101 hlasů, tak asi budou cenné jen pro někoho. A etický kodex? Když neplatil dosud, tak pro těch pár poslanců ODS, co budou po volbách v opozici, valný význam mít nebudou. Kdo není u lizu, ten se většinou chová ctnostně.

***

Četli jsme: Vyspělost společnosti pozná i podle toho, jak se chová k nejslabším. Moderní stát má celý arzenál nástrojů k ovlivnění nerovnosti.

Myslíme si: Náš stát, tedy vláda, tyto nástroje využívala, ale zdá se, že spíše ve prospěch té nerovnosti. Zvýšení DPH zasáhlo ty nejslabší víc. Inflace a růst cen zboží životní spotřeby také zvyšuje potíže důchodcům a nezaměstnaným. Úřady práce se rok místo napomáhání zvýšení zaměstnanosti zabývaly nefunkčností informačních a platebních systémů, jejichž zavedení přispělo malé skupince kamarádů k výrazné kladné nerovnosti.

***

Četli jsme: Schwarzenberg je přesvědčen, že je řada poslanců, kteří sice říkají, že jsou pro rozpuštění, ale myslí si, že Rusnokova vláda je ideální a měla by vydržet až do května.

Myslíme si: Ano, asi je řada poslanců, která by chtěla, aby vláda vydržela do regulérních voleb, ale lišíme se ve zdůvodnění. Není to spíš proto, že deset měsíčních platů poslance je mnohem ideálnější důvod než nějaká vláda?

***

Četli jsme: Exministr obrany Martin Barták vypověděl u výslechu, že zprvu nepovažoval nabídku tehdejšího šéfa Tatry Ronalda Adamse za korupci. Proto věc tehdy neoznámil.

Myslíme si: Asi si myslel, že reagují na žádost Dalíka a radoval se, že na to přistoupili. Teprve pak přišlo rozčarování, když zjistil, že už o nabídce na korupci ví i americká vláda.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments