Cituji ze sobotní přílohy Orientace z Lidových novin ze dne 7. 4. 2012, kde si komentátor Zbyněk Petráček v pravidelném Rozcestníku (jakési Různé) nazvaném (podle jiného tématu v tomto rozcestníku) „Vítejte v adhokracii“ záměrně vybral poznámku Wolfganga Munchaua z blogu týdeníku Der Spiegel:
„Osudem fiskálního paktu je Francie. Kandidát na prezidenta Francois Hollande říká, že vyhraje-li, pakt přehodnotí. (Munchau poznamenává) … Bylo by to špatné pro Angelu Merkelovou, ale dobré pro Evropu.
S Hollandem se poprve formuje skutečná opozice vůči německé kancléřce. Až dosud se prosazovala téměř ve všem. Nicolas Sarkozy strkal hlavu do písku. Mario Monti nechtěl otevřeně odporovat dámě. Španělé byli zaměstnáni sami sebou, Holanďané a Finové neměli jinou volbu než jít s Merkelovou. Hollande je první evropskou veličinou považující pakt za zásadně špatný a Francie pod jeho vedením by mohla oponovat německému konsensu.
Německý konsensus pokládá úspory za žádoucí v jakékoliv situaci. Německá debata ale zamlčuje, že úspory jednoho jsou investicemi druhého.“
Z kontextu je zřejmé, že autor má na mysli keynesovský pohled, kdy úspory vznikají, protože investice (což jsou „výdaje někoho jiného“) prováděny jsou.
A Zbyněk Petráček pokračuje se zjevným odkazem na Keynesův úhel pohledu na ekonomiku:
„Ve spojené ekonomice je logicky nemožné, aby spořili všichni zároveň (viz též J. M. Keynes, Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, nakl. ČSAV, Praha 1963, např. str. 107). Nařizuje-li fiskální pakt, že jeho členové musejí okamžitě a navždy už jen spořit, pak odsuzuje soukromý sektor, aby spořil méně (přikázané spoření utlumí i dosavadní proud soukromých výnosů, takže nebude technicky možno spořit aspoň stejně, když budou výnosy menší – pozn. M. T.). Munchau doufá, že vítězství Hollanda toto mentální opevnění naruší. Je potřeba zabránit tomu, aby se po Španělsku prospořily do recese i další země.“
Tolik Lidové noviny.
I když se redaktor LN Petráček zdržuje jakýchkoli dalších komentářů, sám úmyslný výběr této pasáže v případě „posádky Lidových novin“ by už měl něco znamenat.
Že by i naše tradičně natvrdlá pravice, ideologicky jak se v Čechách říká „papežštější než papež“ (Francouz by s ohledem na svou historii spíše řekl „plus que royaliste le roi“) byla přece jen schopna pochopit, o co dnes jde především?
Myslím ale, že to asi nehrozí …
… že jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá ….
V Chrudimi dne 10. 4. 2012