Zemanova užitečná sanitární role

Srpen 04, 2012

Přestupy některých významných sociálních demokratů do Strany práv občanů – zemanovci se mohou na první pohled jevit jako nevítané štěpení ČSSD. Pokud Miloš Zeman zvítězí v prezidentské volbě, budou navíc přestupy i dočasným vítězstvím těch, kdo z ČSSD k zemanovcům odešli, protože Zeman jistě vytvoří na Hradě mocenské centrum podobné Hradu Václava Klause. To se bude nejen snažit dál politicky oslabovat dnešní vedení ČSSD, ale docela jistě se některým přeběhlíkům odvděčí i mocenskými posty.

Pokud ale jde o budoucnost české demokratické levice, jsou odchody některých politiků ČSSD do SPOZ pozitivní zprávou. Příchylnost k Zemanovi totiž vykazují zejména politici, kteří jsou buď naplněni nostalgií po časech opoziční smlouvy nebo doufají v naplnění neukojených ambicí. Mnozí z nich jsou více okouzleni silným lídrem, než sociálně demokratickými idejemi.

SPOZ tak může sehrát v ČSSD užitečnou „sanitární“ roli. Pokud by ze strany odešli politici spojení se Zemanovým instrumentálním přístupem k politice, který kulminoval v časech opoziční smlouvy, naskýtá se jakási naděje, že by v ČSSD v důležitých postech mohli časem převládnout mladší lidé, pro které není sociálně demokratická politika jen populistické bahniště, kterým se stala pod Zemanovým vedením.

Není náhoda, že k Zemanovi cítí politickou afinitu starší politici ČSSD, z nichž řada působila před rokem 1989 v komunistické straně. Jistě i proto, že Zeman tyto nejen lidi nikdy nekádroval, ale na aparátnických zkušenostech některých z nich přímo vystavěl svoji kariéru. Jejich odchod z ČSSD by mohl přispět ke změně obrazu ČSSD u mladších lidí, kteří stranu často vnímají jako „postkomunistickou“, jakkoliv to je jediná sociálně demokratická strana v našem regionu, která nevznikla z komunistické strany.

I když SPOZ může nepochybně dočasně na úkor ČSSD posílit, zejména pokud Zeman uspěje v prezidentské volbě, budeme-li nahlížet perspektivy „zemanovců“ realisticky, je zřejmé, že strana nemá šanci nahradit ČSSD v roli hegemona na levici, kterým je ČSSD už z historických důvodů.

SPOZ je strana jednoho muže. Stačí, aby Zeman musel, například ze zdravotních důvodů, z politiky odejít, a všichni ti, kteří se za ním z ČSSD vypravili, v policie skončí stejně rychle jako samotná SPOZ. Je tedy možné argumentovat, že současné vedení by nemělo politiky tíhnoucí k Zemanovi, jako jsou například Milada Emmerová, Jaroslav Palas, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Škromach i další, přesvědčovat, aby do SPOZ nenásledovali kolegy, kteří přestupy již oznámili, jako jsou senátoři Rippelová a Dryml. Dá se argumentovat, že SPOZ je přesně ten spolek, kam tito lidé patří.

ČSSD by měla být stranou jiného typu. Může začít oslovovat mladší voliče a získat mladší členy jen v případě, že z jejích řad zmizí co největší množství lidí, kteří sice možná patří názorově na levici, ale rozhodně ne do moderní sociální demokracie.

Napsáno pro Právo

Převzato z blogu autora na Aktuálně

 

K tématu – Miloš Zeman beseduje s českou mládeží:

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments