Žij svůj život

Závěr přednášky německého psychologa Roberta Betze:


Čím trávíme největší část našeho života? Pokusem přežít, to znamená množstvím aktivit, které nám mají zajistit jistý životní standard a každodenní chlebíček. Ale pouze s každodenním chlebem se zde na západě už nikdo neuspokojí. Chceme stále více a více hmotných věcí, jako kdyby nás celý ten komfort udělal šťastným. Spotřebováváme svůj čas a svou energii na to nepodstatné. Nejen svůj čas, i svou pozornost, tvořivost, radost z tvorby, vyplýtváme na naplnění chladničky a získání pocitu zdánlivé jistoty. Bez ohledu na to, kolik už jsme se naspořili. Zažijeme ale, jak se tato jistota zhroutí.


Pokud by na konci našeho života, v tomto těle, nějaký učitel měl hodnotit naše životopisy, většina by dostala pětku za nepochopení tématu. Naše duše touží po něčem úplně jiném. Je v nás hluboká touha po objevování, po poznání a pravdě, po objasnění tajemství, kdo ve skutečnosti jsme. A které se na této nádherné Zemi skutečně dá odhalit. Ne všichni pociťují tuto touhu, ale je jich stále více. Já tvrdím, vy všichni po tom toužíte, jinak byste tu nebyli. Žádám vás, udělejte z této touhy svého srdce lokomotivu a základní myšlenku celého života. Přesuňte si proto tuto touhu na první místo seznamu naléhavosti a priorit.


Nekoncentrujte se dále na zdánlivou otázku přežití, svou pozornost a touhu věnujte naplno otázkám typu: „Kdo jsem ve skutečnosti?“ nebo jinými slovy: „Čím chci ve skutečnosti být?“ To je mnohem dynamičtější otázka. Dejte si ji ráno! Čím chci dneska být? Chci být někdo, kdo udělá ze sebe oběť? Chci být někdo, kdo se pouze dívá, kde by co získal? Chci být někdo, kdo má nastrčenou ruku a křičí: „Dej“? Nebo chci být ten, kdo dává, miluje, někdo, kdo objevuje poklady. Kdo dokáže být vděčný za poklady, které v sobě objeví, talenty atd… To chce rozhodnout se!


Čím chci být v tomto životě? Můžete se také zeptat, co chce Bůh ve mně skrze mne vyjádřit? Co chce skrze mne zažít? Jaké přání, touhy a talenty dřímají ve mně? Jaké myšlenky a nápady jsou ve mně spojeny s velkou radostí? Jsem ochoten objevovat v sobě novou radost, nadšení či dokonce až extázi? Rozhodnu se považovat svůj život za nejvíce vzrušující projekt, kterému věnuji celou svou lásku a obětavost?


Vyzývám vás, buďte totální. Přestaňte nadále dělat nějaké kompromisy se svým srdcem! Jděte svou vlastní cestou a vyjádřete to, co skutečně chcete! Dovolte sami sobě odvrátit se od života poslušné normální ovce, která se podívá nejdříve doleva a doprava, co dělají ostatní, a pak se rozhodne dělat to stejně. Vím, že na tuto cestu je třeba odvahu. Zjistíte však, že Vesmír, tedy Bůh ve vás, vás podporuje na této cestě, k uvědomělému, láskyplnému a odvážnému tvůrci života, kteří si toto jméno zaslouží. Najděte odvahu k transformaci z ovce na lva. Tato nezačíná venku, ale ve vašem nitru. Začíná nasloucháním vlastního nitra, hlasu srdce, a začíná přijetím odvážných rozhodnutí na nasměrování života k jiným prioritám, než jak si zajistit důchod.


V Novém zákoně byla jedna ústřední věta, kterou považuji za nesmírně důležitou: Najdi nejdříve království v sobě, a VŠECHNO zvenku ti k tomu bude dáno. V duchu hesla: Všechno to tam naházíme, vše dostaneš zdarma. Království v tobě není nic jiného než tento stav uvědomění si: Kdo jsem. Kým chci být. Uvědomělý stav božské bytosti. Pokud toto v sobě dokážete rozvinout, nemusíte si o vnější stránku vůbec dělat starosti. My jsme však z rozumu udělali krále. Rozum je něco tak omezené, natrénované, nacvičené. Něco, čemu jsme dali za úkol vždy nám odpovědět: Ty ne! A právě o to dnes jde.


Posbírejte svou odvahu k totálnímu bytí, k živému žití každý den. K životu lásky k sobě samému a ke všem ostatním. Ani tvé manželství nebo partnerství, ani tvé děti nebo rodiče, ani tvá práce nebo pojištění, ani tvůj domek nebo dovolená nejsou ústředním bodem tvého života. Jsi to TY a způsob jak žiješ. Jak přemýšlíš, mluvíš, konáš a cítíš. Na co jsi zaměřil své vědomí. Co je pro tebe to nejdůležitější. Jak vědomě přežiješ každý jeden den svého života. To je to hlavní. Tento život je mnohem kratší, než si myslíš, a zároveň nekonečně vzácnější a hodnotnější, než sis myslel. Tady v tomto životě je co objevovat. To, co tvůj rozum prohlásí za bláznovství. Nejde o nic méně než objevit a zažít, že jsi Bůh. Že jsi v jednotě se vším, a ve skutečnosti jsi jen a jen láska. Absolutně nevinná, posvátná a bez hříchu. A že jsi velkým dobrodruhem na dlouhé cestě po světech a vesmírech. Jsi na cestách s Bohem a na jeho příkaz, který touží po zkušenostech, expanzi, tvorbě, extázi.


Tato slova jsou určeny ne vašemu rozumu, ale vašemu srdci. A vaše srdce jim rozumí. Vaše žena, váš muž, vaše děti, vaši kolegové budou nad vámi možná kroutit hlavou, dovolte jim to. Řekněte jim vnitřně nebo verbálně: Milí moji, smíte o mně mluvit a smýšlet, jak chcete. Já rozumím, že některým věcem z toho nerozumíte, a že některé mé činy nebo myšlenky vám možná až nahánějí strach. Jsem však rozhodnut. Zavětřil jsem povahu lva a teď vím, kam mě to táhne. Do života, který chutná po svobodě. Do věčného života.


Přeložil a zaslal čtenář


Zdroj a celá přednáška na videu: Auria.sk

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments