Zlodějnu Brusel neproplatí

Leden 04, 2011


Evropské fondy nečerpáme první rok. Běží šestý rok sedmiletého finančního rámce. Češi jsou stále na počátku. V čerpání fondů poslední, o místo se dělí se dvěma dalšími průšviháři.


Léta upozorňujeme, že se fondy nečerpají, že nám hrozí ztráta. Ta léta nás pan Nečas bohorovně uklidňuje, že vše je v naprostém pořádku a že peníze stihneme vyčerpat. Výsledkem je, že jsme poslední. Navíc podezřelí z fondové zlodějny. Některé z našich výdajů EU neproplatí. Podivné účty si máme platit sami.


Neuvěřitelný šestý rok nemáme spolehlivý systém kontroly. Nepomůže, že ministr Dobeš hází chyby na ministra Kalouska a bývalého náměstka Vitulu, kteří jsou v T0P09. Skutečností je, že s čerpáním mají problém už čtyři resorty, tedy doprava, životní prostředí, průmysl a školství. V nesnázích jsou dva regionální fondy, kde padla obvinění.


Sám Dobeš ve vedení fondové sekce stihl vystřídat za osmnáct měsíců pět šéfů. Ten člověk zjevně nepatří do manažerské funkce ale do blázince. Však to také na ministerstvu školství jako v blázinci vypadá. Bohužel, nejen na ministerstvu školství.


Zpoždění v čerpání fondů zvyšuje nezaměstnanost o desetitisíce a stupňuje problémy podnikání. Hrubý domácí produkt mohl být již několik let o procento vyšší. Neproplacení nevěrohodných projektů Bruselem ohrožuje rozpočtové hospodářství. Zemi reálně hrozí definitivní ztráta desítek miliard. Některé peníze už nebude možno čerpat z důvodu časového omezení. Pokud se situace nezlepší, záporný účet může být o řád vyšší.


Situaci nepomáhá pověst ČR, která je v posledních létech v EU vnímána jako nevypočitatelný kverulant. Pokud někdo neumí nastavit ešus, když se rozdává kohezní polévka, ale má za to stále sprchu ostrých hlášek, musí s jistou komisností počítat.


V roce 2006 získali sociální demokraté v přepočtu na hlavu největší alokaci z evropských fondů na sedmileté období. Pravicové vlády dokázaly z prvního místa udělat poslední. A ještě ostudu.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments