Systém Trautenberk skončí na Severu Čech
Zhruba dvě stě milionů korun ročně z vybraného vodného a stočného na většině území Ústeckého a Libereckého kraje nekončí v investicích do lepší kanalizace či vodovodů, ale ve Francii. Od roku 2020 by to mělo být minulostí. Starostové obcí a měst v obou krajích míří k dohodě, která povede k odchodu francouzské společnosti Veolia z vodárenského byznysu na severu Čech.
O zásobování vodou se na severu starají dvě propojené organizace – městům a obcím patří Severočeská vodárenská společnost (SVS), která vlastní vodovody, čističky odpadních vod a další vodárenskou infrastrukturu. O provoz se stará firma Severočeské vodovody a kanalizace (SčVaK) – v ní drží Veolia 50,5 procenta akcií a SVS 49,1 procenta.
Podle senátora Jiřího Voseckého, který byl v čele pracovní skupiny připravující varianty možného řešení zásobování vodou po roce 2020, jsou ve hře dvě varianty. „Obě končí tím, že voda bude zcela v českých rukou,“ řekl Vosecký. Jakým způsobem, nechtěl uvést, SVS ještě seznamuje postupně obce s návrhy, které vybrala.
Vosecký současně připustil, že obě varianty počítají s tím, že SVS bude mít určité vstupní náklady, ať už na vykoupení podílu Veolie, nebo investice do nové firmy na provoz sítí. Nebude to důvod ke zdražení vodného a stočného. Současně se nedá očekávat, že by voda zlevnila. „Musí se investovat do sítí více než dosud,“ říká Vosecký.
Nejsou peníze na investice, ale z vodárny vytáhnem vše co se dá a ádié
Přechod plně do obecních rukou by měl znamenat přísun nejméně 200 milionů korun navíc ročně do rozpočtu na investice. Dosud SčVaK ročně vyplácí dividendy kolem 400 milionů korun, polovina z této sumy mizí do Francie. Loni však firma na základě dohody akcionářů dividendy zvýšila – vyprázdnila své fondy a rozdělila přes 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů skončilo ve Francii.
Další vzor pro ostatní
Vosecký za návrat do českých rukou bojuje přes deset let. Model, který SVS vybírá, má podle něj výhodu, že se řeší dlouho dopředu. „Taháme za delší konec provazu než Veolia,“ řekl Vosecký. Podle něj jsou vybrané varianty modelem, který by mohl být vzorem i pro další regiony.
O konci spolupráce s Veolií uvažují i v Praze, kde však mají horší podmínky. Smlouva platí do roku 2028 a Veolia se k odchodu nemá.
„Pražské vodovody a kanalizace nejsou na prodej. Vyjednáváme s hlavním městem novou formu partnerského vztahu,“ vyloučil prodej firmy mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Na to pražští politici nehledí ai přes odpor Veolie s ní chtějí jednat. Jednou z možností jsou posudky, že smlouvy uzavřené s Veolií byly v rozporu s platnou legislativou.
Z návratu vody do českých rukou se stalo silné politické téma i kvůli tomu, že ročně z českého vodárenství na dividendách odteče více než dvě miliardy korun. Ve skutečnosti je to poslední dobou cca 5 miliard korun. Celý obor si přitom stěžuje, že investice do sítí nestačí a kvůli tomu voda podražuje.
Případné úspory nevedly k profitu vodáren, měst a občanů. Skončily vesměs jako profit koncernů v zahraničí!
Cenu vody mají dražší především ty regiony, kde se k monopolu vody pochybnými postupy politiků /nejčastěji ODS a ČSSD/ dostali cizinci. Snížení nákladů by muselo znamenat snížení cen, a to nenastalo.
Tvrzení, že koncerny něco lépe provozují, bylo jednou z nejčastěji používanou manipulační technikou, kterou různí naháněči balamutili zastupitele měst a obcí. Tvrzení, že soukromé firmy u monopolu vody budou v hospodaření efektivnější než městské firmy, se vesměs neprokázalo. Pokud tomu někde v některých položkách došlo, tak si efekt „lepšího řízení“ vzaly koncerny ve formě dividend a ten si často ještě navýšily o výplatu kapitálových fondů, nerozdělených zisků anebo snižování základních kapitálů vodáren.
Soud potvrdil, že Veolie byla instalována k vodě protiprávně
Vrchní soud v Olomouci označil postup, kterým se Veolie dostala k ziskům z vody na Zlínsku za protiprávní. Obdobný postup se stejným důsledkem přitom proběhl v řadě dalších regionů. Pokud politici na Zlínsku budou jednat v zájmu občanů, pak Veolie o zisky z vody a monopol vody na Zlínsku přijde. Zde obranu vodárny a za vrácení vody do rukou měst a obcí vede od roku 2002 autor projektu PRAVDA O VODĚ Radek Novotný a několik menších měst. Kroky těchto akcionářů, kteří chápou strategickou hodnotu vody a podstatu celého protiprávního jednání, směřují k odsunu koncernu ze Zlínska a poté z celé České republiky.
Proto financují 15 let obranu nejen soudní obranu vodárny Zlín, ale současně poskytují informace zastupitelům, dokládají nehoráznost chování Hadů na radnicích a vyzývají vrcholné politiky k nápravě. Otevřeně se postavili organizované skupině osob, do níž patří i někteří členové vedení města Zlín a vedení samotného Vaku Zlín. Neoprávněné obohacení a stamiliónové škody buď budou odpovědní lidé vymáhat nebo ponesou vlastní odpovědnost za nečinnost. Konají se reálné kroky, aby se pachatelé závažné protiprávní činnosti za své činy zodpovídali. Soudci loni na podzim prohlásili řadu valných hromada městské vodárny Vak Zlín, za neplatné a to i té, kterou celý organizovaný komplot vyvrcholil a umožnil neoprávněně převzít vodní byznys na Zlínsku koncernu Veolia.
Veolie prohlašuje, že Smlouvy s Veolií jsou delší než život politků
To je možné, právě proto byly uzavírány na 20 až 30 let, ale smlouvy s Veolií rozhodně nejsou delší než život České republiky a a už vůbec ne tam, kde byly uzavřeny protiprávně.
Veolia podle ředitelky komunikace Marcely Dvořákové neuvažuje, že by odešla. „Nadnárodní firmy jsou v poslední době vystavené velkému neopodstatněnému politickému tlaku s účelem nasbírání politických bodů. Někteří by rádi viděli, aby Veolia odešla, to se však nestane. Naše smlouvy jsou delší než politické životy,“ řekla Dvořáková.
Na dotaz, jak budou postupovat v případě SVS, neodpověděla. Podle předsedy dozorčí rady SVS Jiřího Kittnera je mezi SVS a Veolií podepsaná rámcová dohoda o výkupu podílu. „Veolia nadále bude v Česku předním hráčem na vodárenském a energetickém trhu a postupně i na trhu využití odpadů,“ dodala Dvořáková.
K tomuto vyjádření paní Dvoříkové je třeba dodat jediné. Pokud Česká republika není Veolialand, pak to co říká paní Dvořáková, nezáleží na Veolii, ale na občanech České republiky, na politicích a na vládách České republiky.
Zdroj některých informací: http://ekonomika.idnes.cz/veolia-vodne-stocne-francie-ustecky-liberecky-kraj-f86-/ekonomika.aspx?c=A170504_213244_ekonomika_ale
Ukončete tunelování Vaku Zlín a převezměte vodu a její správu zpět do rukou Vaku Zlín
Velmi dobrá zpráva. Jen bych za celo věcí neviděl nějaké probuzené vlastenectví, ale zcela prozaické – peníze. Praha už před nedávnem vypověděla smlouvu na správu a údržbu veřejného osvětlení, s tím , že si tyto práce bude zajišťovat pomocí vlastních technických služeb. Podobně to tedy vidím i u té vody. Radní si patrně zjistili, jak to chodí na Vodárenských svazcích měst a obcí a konečně pochopili, že o penězích, které dnes odcházejí do ciziny, by mohly rozhodovat oni sami, a také, že je to opravdu velký balík peněž a že je zde velký prosor pro „lidovou tvořivost a různé přerozdělování“.… Číst vice »