Amazon vykopl Wikileaks po intervenci členů Kongresu
Prosinec 2, 2010

http://change-production.s3.amazonaws.com/photos/4/uc/ok/HHUCoKHBPFsBgIW-250.jpg?1291653838Společnost Amazon ve středu zastavila hosting WikiLeaks na svých webových serverech po nátlaku členů Kongresu.

Amazon.com Inc. přestal provádět hosting Wikileaks na svém webu poté, co byl pod nátlakem člena Kongresu, což podnítilo tuto kontroverzní skupinu, aby přemístila své webové stránky k evropskému poskytovateli připojení.

Wikileaks ve zprávě na Twitteru uvedly, že byly vystrnaděny tímto on-line prodejcem knih se sídlem v Seattlu, který prodává také webové služby a online úložiště.

Ve své zprávě WikiLeaks oznámily, že jejich peníze jsou „nyní utráceny a zaměstnávají lidi v Evropě.“ Skupina později dodala: „…pokud je Amazon takto nekompatibilní s prvním dodatkem ústavy, měl by opustit obor prodeje knih."

WikiLeaks nedávno zveřejnily část ze zdroje svých dokumentů amerického ministerstva zahraničí a obrátily se na webové služby Amazonu poté, co potvrdily, že jejich servery ve Švédsku byly zasaženy počítačovými útoky.

Podřízení senátora Joe Liebermana kontaktovali Amazon v úterý a ptali se, proč společnost poskytuje webhostingové služby WikiLeaks. Ve středu Amazon informoval zaměstnance senátora, že jejich vazby s organizací jsou přerušeny. 

Leslie Phillipsová, mluvčí senátora Liebermana, uvedla, že Amazon sdělil její kanceláři, že WikiLeaks porušily jejich podmínky pro služby, ale nespecifikoval, které. „Nejsou tu žádné smluvní závazky,“ řekla.

Amazon a WikiLeaks nereagovaly na žádosti o komentář.

„Předpokládám, že Amazon přikročil k této akci na základě předchozí publikace tajných materiálů ze strany Wikileaks,“ řekl ve svém stanovisku Lieberman, a dodal, že „rozhodnutí této společnosti o odstřižení Wikileaks je dobré rozhodnutí, a mělo by se stát standardem pro ostatní firmy.“

Kevin Bankston, vedoucí právní zástupce v Electronic Frontier Foundation uvedl, že manévr Amazonu nebyl první sporná záležitost ve vztahu k Prvnímu dodatku Ústavy. „Je zklamáním, že Amazon odmítl publikovat něco, co podle amerického práva má právo zveřejnit, ale nakonec je to rozhodnutí Amazonu,“ řekl. „Bylo by však špatné, pokud by na ně vláda tlačíla, aby to odstranili prostřednictvím hrozby skutečného soudního řízení."

Napište Geoffrey A. Fowlerovi na geoffrey.fowler@wsj.com

Převzato z Wall Street Journal

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments