Američané prohráli v Afghánistánu

Source: MorgueFile Proběhlo druhé kolo jednání mezi vítězným Tálibánem a USA, kdy poražená země přistoupila na podmínky vítěze. Jaké to jsou, to zatím přesně nevíme. Prohraná válka stála oficiálně více než 2 bilióny dolarů, tedy desetkrát víc než sovětská okupace.


Proběhlo druhé kolo jednání mezi vítězným Tálibánem a USA, kdy poražená země přistoupila na podmínky vítěze. Jaké to jsou, to zatím přesně nevíme. V prvním kole Tálibán odstoupil z jednání a pokračoval v boji, protože USA si daly jako podmínku stálou přítomnost US základen v zemi. Tato kauza se musela nějak vyřešit, protože USA nyní praktikují s Tálibánem první kolo příměří, po němž by asi mělo následovat postupné stažení okupačních vojsk. Americké války v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a Pákistánu vedené od roku 2001 stály americké daňové poplatníky 6,4 bilionu dolarů. Tato celková částka je o 2 biliony dolarů vyšší než všechny výdaje federální vlády během nedávno dokončeného fiskálního roku 2019. Zpráva z Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti na Brown University také uvádí, že v důsledku bojů zahynulo více než 801 tisíc lidí. A nyní proveďme srovnání prohrané války Rusů a Američanů v této zemi.

O sovětské okupaci 1979-89 se ví relativně málo v číslech. Prosovětský režim Barkaka Karmala dostal půjčku 800 mil. dolarů a bojové ztráty podle oficiálního ruského vyjádření činily 13,310 mrtvých a 35,478 zraněných vojáků Mnoho zajatých ruských vojáků bylo od mudžahedínů mučeno dosti šíleným způsobem, Rusové zase plošně bombardovali povstalecká města i vesnice. Celkové náklady na válku nebyly zveřejněny, podle CIA šlo asi o 115 miliard dolarů. Bylo zničeno 451 letadel, z toho 333 helikoptér, 147 tanků, 1,314 obrněných transportérů, 433 děl a 11,369 jiných vozidel. Pokud odečteme neznámou hodnotu zničené výzbroje, dostáváme odhad škod kolem 200 miliard dolarů (náklady na válku + půjčka).

A nyní k Američany prohrané válce, která trvá 18 let od roku 2001. Padlo 2400 vojáků a 38.000 afghánských civilistů (data zde). Čísla civilistů jsou určitě zkreslená, protože Pentagon mnohé z nich počítal do obětí Tálibánu. Prohraná válka stála oficiálně více než 2 bilióny dolarů, tedy 10x víc než sovětská okupace. Dosažené výsledky jsou následující. Vítězný Tálibán kontroluje drtivou část země, Američané a jejich spojenci NATO jsou uzavřeni v základnách, odkud kontrolují jen minimum území kolem základen. Afghánistán dodává 80% světové produkce heroinu a takto vypadá podle Bílého domu produkce.

Nejsem blázen, abych věřil statistikám vlády USA, ale kupodivu UNODC má podobná čísla o poklesu osázené plochy (PDF zde). To znamená, že Tálibán už v zemi skutečně vládne a snižuje produkci heroinu. To vidíte na této statistice.

A pokud někoho zarazí rok 2001, tak to je rok, kdy Afghánistán kompletně ovládl islámský Tálibán a podle Koránu zakázal produkci a pěstování omamných drog v zemi. A fundamentalisté to vzali opravdu od podlahy, což ukazuje statistika, ale v roce 2001 začala americká invaze. K produkci heroinu a celkové strategii Západu v této zemi viz náš článek Prohraná válka v Afghánistánu a její důsledky pro USA. Afghánská policie není vycvičena a její počty klesají, sociální programy za miliardy nefungují stejně jako předtím nefungovaly ty ruské. Válka stála 500 miliard dolarů v úrocích, protože se financovala na dluh, jako ostatně celá ekonomika Spojených států. Náklady na zabezpečení zraněných a psychicky labilních veteránů v bojích o Blízký východ budou do roku 2050 asi 1,4 biliónu dolarů.

Tak vypadá další prohraná americká válka, a to USA a NATO čeká odsun ze Sýrie, Iráku, Jemenu a Libye. Války zde NATO a jeho terorističtí či arabští spojenci už také prohráli, ale zatím nedošlo k plnému mírovému jednání a pořád se válčí. Podívejte se na naše důležité články o této zemi:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
25. 2. 2020 22:32

Tak během několika dní, až konečně procitnou pracovníci redakcí zpráv ČT, očekávám asi tohle vyhlášení. „No jo, prostě po mnoha letech přátelské spolupráce a za pomoci asistence menší skupiny nezištných poradců konečně můžeme prohlásit, že cíl byl dosažen. Demokracie v Afganistánu zvítězila! Teroristé byli poraženi a obyvatelstvo po letech přesvědčování nakonec pochopilo dobré úmysly USA a jeho spojenců . Cena za ty úspěchy byla nízká, vždyť šlo o demokraciji, že jó? Nějaká odúmrť bývá vždy, demokracije přece není zadarmo, né? Takže můžeme s klidným svědomím odejít s pocitem dobře vykonané práce. Akorát ty koncese na lithium a vzácné zeminy asi… Číst vice »

Dana
Dana
26. 2. 2020 1:20

Americane se pravdepodobne z Afghanistanu stahnou, at si to nazyva kazdy jak chce. Kdyz prohrou, nu tak to je prohra. Muslimsti pratele, radujte se. :-) Mne tak moc nezajima, kdo bude bojovat za Prahu, asi nikdo, pac infiltrace jinych narodu udela sve. Mirovou cestou.. V Afghanistanu se bojovalo za utlumeni islamskeho terorismu a ta demokracie jaksi prisla s civilizovanymi vojaky, tedy i vojaky ceskymi. Osobne si ceskych vojaku v Afghanistanu velice vazim. Nejen pri vojenskych konfliktech, ale vyspelejsi kultura s nimi prisla v podobe, napriklad, ze se osmilete holcicky neprodavaji ctyricatnikum a i ony maji pravo se ucit cist, psat… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 2. 2020 8:17

„Američané prohráli“ – tím je řečeno „A“, ale chybí tomu „B“. Za všemi kroky Trumpa totiž musíme vidět kroky globalistů a ty jak víme nepřestaly být proti Rusku. A Trump takové kroky právě udělal hned dva – dohodl se s Talibanem a navštívil Indii (po schůzce s Modim oznámil, že Indie od USA nakoupí zbraně za 3 mld dolarů). Taliban a Indie přitom jsou kamínky jednoho plánu a na obě události se proto nelze dívat bez pohledu z vyšší perspektivy. Jde totiž o plynovod TAPI, kterým má do Indie proudit středoasijská ropa a plyn tak, aby obešla Rusko a tato… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 2. 2020 8:33

Turkmenistán, který má být hlavní zdrojovou zemí pro plyn do Indie, od rozpadu SSSR velmi usiloval o nezávislost na Rusku, právě nedávno na to ale doplatil viz Turkmenistán obnovil dodávky plynu do Ruska http://www.irucz.ru/cz/zpravy/1/130000000000-turkmenistan/000-/130000606000-aschabad–hl-mesto/213-analyzy-rozbory/34866-turkmenistan-obnovil-dodavky-plynu-do/ V souhrnu – tak jako přes Ukrajinu a Bělorusko běží přetahovaná „Rusko vs. globalisté“, tak je tomu i v případě Afgánistánu a Indie (a Číny a Íránu). A ještě tady máme jednu perličku těchto dnů – zatímco si Trump notoval s Indií https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/indie-trump-nakup-zbrani_2002251418_tkr v USA si nejvlivnější magnát Hollywoodu, původem polský žid, vyslechl prozatímní rozsudek https://echo24.cz/a/S6XAb/harvey-weinstein-je-vinen-ze-znasilneni-a-sexualniho-napadeni-hrozi-mu-az-29-let-vezeni Kontrolní otázka k tomu zní: „Potřebuje indický hinduismus judaismus?“ Přesněji:… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 2. 2020 8:52

(dokončení) Do Indie se islám dostat nemá, viz dění kolem Kašmíru https://www.lidovky.cz/svet/indie-deli-kasmir-napeti-pretrvava-prisel-o-dekady-respektovana-privilegia.A191101_164020_ln_zahranici_ele Nikoliv Čína, ale Indie totiž má být završením globalizace, viz indický kastovní systém moci, který se velmi podobá egyptskému Indický kastovní systém má toto dělení: http://cdn.differencebetween.net/wp-content/uploads/2018/04/Difference-Between-Caste-and-Religion-.jpg 1. bráhmani (kněží) 2. kšatrije (válečníci, armáda) 3. vaišji (obchodníci, řemeslníci, zemědělci ) 4. šúdry (služebníci a dělníci) 5. zcela dole na nejnižším stupni pak stojí tzv. Nedotknutelní (jinak můžeme také říct “Neschopní”, kteří jsou ponecháni na pospas svému osudu, tzn. existenci bez domova a živobytí z odpadků) V tomto procesu ale má ještě znova splnit svou roli antisemitismus, nově obzvláště antisemitismus… Číst vice »

orinoko
orinoko
26. 2. 2020 17:01

Som dajaki zmeteny. Indie a Pákistán se udajne střetly ve vzduchu. Prý si navzájem sestřelila vojenská letadla.
Pákistán by měl velmi zpozornet. Ta emericka velká tlama byla v Indii, možná hodila kvůli kseftu Pákistán přes palubu. Nedávno se setkali Putin a ten pakistansky premiér či co. Ten mimochodem působí velmi inteligentně a civilizovane.
Jdou vjeci podle Indické šachové hry?

Patrik
Patrik
26. 2. 2020 18:30

Z logiky šachové hry – plynovod TAPI – Trump nemůže stát na straně Indie proti Pákistánu, naopak musí stát na obou stranách, což i potvrdil https://www.nbcnews.com/news/world/trump-praises-pakistan-while-announcing-3-billion-india-arms-deal-n1141491 Mezi Indií a Pákistánem se konflikt vyhrotil právě návštěvou Trumpa a oživen byl právě proces Kašmír https://www.axios.com/timeline-india-pakistan-conflict-over-kashmir-d638569d-d476-48e8-a2e3-bd38d403e87b.html Kašmírem Indie jakožto hinduistická země ruší práva muslimů v Indii, zatímco Pákistán je islámskou zemí. Dokud byla Indie britskou kolonií, v zemi žili i muslimové, po získání nezávislosti se však muslimové trhli a založili vlastní stát, Pákistán. Tehdy byl zájem o rozdělenou Indii, dnes je zájem o zpětné spojení, přičemž je zájem, aby do Indie islám nepronikl.… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 9:40

Video jsem shlédl až ted. Ten zvanil na tribuně by měl byt, jestli se nemylim, syrsky Aluush. Ten už to má za sebou. Byl to vysoce postavený důstojník v Syrské armade, kterého vydrzovaly saúdské uterky. Dokázal zajistit spoustu kusů syrské armádní vyzbroje, což všechno napsané dokresluje a potvrzuje. Jeho úmrtí je tak trochu obestreno tajemstvim, neboť není úplně jisté, jestli ho lze připočíst do plusu Syrské armade. Anebo ruskému či syrskému speciálnímu vysadku někde poblíž Damasku. Syrské armade se právě teď daří i nedari. Mustafuv západní terodobytek prorazil syrské linie na dálniční křižovatce – Saraquib. Takže dálnice je zase prerusena.… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 9:54

Paprda Mustafa do sveta zvani, že se 5.3. sejde s Putinem, což Rusko okamzite poprelo. Věc je naprosto jasna: Ze syrského Idlibu se stala prestižní zalezitost, takže všichni světoví blbeckove s teoriemi o tom, jak se bude postupovat systémem win – win, jsou zcela mimo misu. It’s tug of war. Existuje video , kde osmansky obrnak prohání syrsky tank kolem dokola mezi stromy. Tak tohle by se Rusům nestalo. Nejsem odborník, ale myslim, že by situaci řešili velmi rychle a efektivně. Nějak jsem přitom nepochopil, k čemu má ten tank vlastně otočnou vez, když kulomet mu míří pořád dopredu. Doba… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 11:45
Aleš
Aleš
27. 2. 2020 11:54

http://www.novarepublika.cz/2020/02/pan-buh-s-nami-praha-jadernym-cilem.html
Připomínka západních demokratických euroatlantských hodnot. Jediných správných.

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 12:24

Doba vymknuta z kloubů šílí! Autor je myslím Jan Werich. Ještě že se nedozil dneška. Teplý Prazak, milion obejmuti v Plzni nastudeno, naprostý chaos v pravo láskyplnem prostoru českých psích strážců demogracie, a konečně vypleněné chlouby kapokonzumace. Do toho Laco Deczi vykrikuje , že má koronavirus doslova u p.rdele, a prý Čížek nebude moci vylézt za chvíli ani z baraku. Tak to se můžeme tesit: Tuto krajinu doslova zaplaví neodvazene hovn.o. Jak to bylo u Cimrmana? Debil, debil… Tady taky… Zase debil… Jen tam vzadu sedí úplný pitomec. Cyril Hoeschel a jiní říkají , že současný svět je především bombarovan… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 2. 2020 12:34

Velmi obsáhlý článek, ale rozhodně rozbor stojící za přečtení.
Osobně se s phledem autora v tom podstatném shoduji.

http://dfens-cz.com/iran-vs-trump-a-kultura-cti-vs-kultura-dustojnosti-proc-se-konspiratori-a-levicaci-pletli/

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 13:01

Nedocetl jsem. Ten ony si dělá nárok na nazor, nebo dokonce ANAL Y zu? Tak poněkud myslím míchá Araby a Persany dohromady, PRICEMZ má ten svůj názor hotový dříve, a celý ten soubor slouží jen jednomu ucelu: Podeprit názor. Je fascinován emi kacerem, ačkoli je dnes už prakticky každému jasné, že je to psychopat. Každý den jiné plky v rozporu s konanim, každý den je Émerika větší a vetsi, pricemz pravý opak je pravdou. Udelal jsem nejvíce ze všech Amerických p-rezindetu, a poletime na Mars. A co takhle Přelet nad kukaccim hnizdem? Kdyz to vezmu jen tak zlehka: Co ty… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 13:17

Doporucuji diskusi pod predmetnym clankem. Ta je hodně vyzivna. Až na výjimky samý predpojaty debil, debil… Jen tam vzadu sedí úplný pitomec. Diskus.er hodně připomíná tu slavnou naší českou armadni.
Anebo, bav se s volem o sobote, když jde v pátek na porazku.

racek
racek
27. 2. 2020 14:21

Dano, moje informace o Koncesich v Iraku jsou bohužel nekdy zastaralé a jsou z doby, kdy jsme se pokoušeli uchopit kdejakou obchodni prilezitost. Tehdy iracka koloniální vlada zrusila vsechny koncese a jednala jen s USA. A my si ani neskrtli. Tedy ne v koncesich, ale v dodávkách. Rafinerie jsme uměli. Tezba ropy dnes neni ani tak o vlastnich zasobach, ropy je dost . I kdyz pred temi 15 az dvaceti lety to tak nevypadalo. Takze dulezite jsou prave koncese. Tj. Vydelat. Asi nikdo z nas tehdy netušil, jak se trh promění. Takze to beru na vědomí. Holt uz jsem v… Číst vice »

racek
racek
27. 2. 2020 14:37

Gatta napsal Velmi obsáhlý článek, ale rozhodně rozbor stojící za přečtení. Osobně se s phledem autora v tom podstatném shoduji. http://dfens-cz.com/iran-vs-trump-a-kultura-cti-vs-kultura-dustojnosti-proc-se-konspiratori-a-levicaci-pletli/ No jo. Pred desitkami let jsem si to myslel taky tak nejak. Ted se na to divam tak, kdo je okupant, kdo je napadan.. utoky na zakladny okupanta prece nelze považovat za gangstersky cin, to je legalni odpor. Takže ja te článek považuji za kolonialni zdůvodnění okupace ciziho území. Nic vic. A v kolonizaci ciziho území videt gentlemanství … Mimochodem, pridat se k okupantovi nam jeste nic dobrého neprineslo. Nejprve nedobytnost starych pohledavek … A ze jich bylo ..… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 2. 2020 16:03

Už není cesty zpatky. Turecka armáda proti ruským letadlum použila rakety. Prozatím ruské speciální jednotky honily mustafuv terodobytek , jak králíky po terenu. Vymluvne video. Místa se pochopitelně taji.
Mimochodem : Turecké prase už se cpe do Somalska.
Bismarck kdysi Německu doporučoval – hlavně nebojovat na dvou frontach.
Udělali to pitomci 2x, a podle toho také dopadli.

Gatta
Gatta
27. 2. 2020 16:17

Re orinoko – v tom názoru na osobu D. Trumpa se dlouhodobě neshodujeme. Je to obchodník a šoumen a především hráč. Podle toho se taky chová. Mate řečmi i činy, dělá zdánlivě protichůdné a nesmyslné věci a publiku uchází o co v tom představení jde. Myslím, že se u toho občas i výborně baví. Pro nás má ovšem jednu zásadní chybu – není to náš, ale americký prezident. Se Severní Koreou – jde o to, o co vlastně v té hře šlo? Myslím že Trumpovi jeho (možmá vnitroamerický) cíl splnila. Když Trumpa zvolili, tak jsem si koupil a přečetl tu… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 2. 2020 17:20

orinoko napsal Už není cesty zpatky. Turecka armáda proti ruským letadlum použila rakety. Prozatím ruské speciální jednotky honily mustafuv terodobytek , jak králíky po terenu. Vymluvne video. Místa se pochopitelně taji. Mimochodem : Turecké prase už se cpe do Somalska. Bismarck kdysi Německu doporučoval – hlavně nebojovat na dvou frontach. Udělali to pitomci 2x, a podle toho také dopadli. K Syrii – stále patí moje spekulace, že Erdogan se chce umírněných hrdlořezů nějak (jakkoliv) zbavit třeba i do Somálska je poslat. Co se týká postupu islamistů a turků u Saraqibu řekl bych, že je to vše jinak. Povatalci po dobytí… Číst vice »

Dana
Dana
27. 2. 2020 18:04

Gatta: „“““Nakonec – má někdo lepší vysvětlení té iránsko americké války – neválky, která byla – nebyla?“““ Lepsi vysvetleni hrozby iransko americke valky, jak popsane v D-fens, jsem v ceskem medialnim prostoru zatim nenasla. Povzbuzena intelektem pana Mrcasika jsem si precetla i jeho analyzu o hnuti Milionu chvilek, coz se mi zda take vyborne vysvetleni pro demonstrace statisicu lidi na Letenske plani. Zejmena pro cloveka, ktery zije za velkou louzi. ——— Mily pane Racku, mam dojem, ze vy to mate nastavene tak, ze soucitite s okupovanym statem dle vasich predstav a zkusenostech z dob, kdy bylo Ceskoslovensko okupovane Nemci. Jako,… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 2. 2020 21:10

PS Iddib a Syrie vubec …
Možná ani Erdogan sám ještě neví jakou konvovku v Syrii zahraje – tedy koho zradí a koho co bude muset obětovat.
Jedinou jistotou je, že sám sebe nezradí ani nrobětuje. Což ovšem neznameá, že toto syrské dobrodružstvi přežije – a to nejen politicky.

Gatta
Gatta
28. 2. 2020 8:08

Na stránce komentář J.Kedmiho z 16.2. „Rusko má dnes v Syrii vážný problém“.
Včetně jeho názoru na řešení.

https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?p=130384&sid=f4b69e75e233106a44d13828384afda6

Aleš
Aleš
28. 2. 2020 12:49

Gatta: Lavrov Kedmimu jasně odpověděl. Teroristy poženou třeba až na tureckou hranici. Kedmi si, myslím, s Rusy dobře rozumí…

Aleš
Aleš
28. 2. 2020 12:54

https://cz.sputniknews.com/svet/2020022811565228-syrska-armada-ma-v-idlibu-vsechna-prava-bojovat-proti-teroristum-prohlasil-rusky-ministr-zahranici/
Jen dodám, že na Erdragonovy teroristy ani nebudou třeba nejnovější hypersonické legrácky, momentálně testované pro bojové použití. Jak jsem před pár lety prohlásil. Je zKALIBRováno…A to nezbývá než respektovat i teroristům z NATO.

orinoko
orinoko
28. 2. 2020 14:09

Demogracie duck duck. Trochu to připomíná Libyi, ale opravdu jen trochu. V Afghanistanu se dva demograti perou vo kost, ale to ještě nevědí , co tomu řekne Taliban. Ten velmi sleduje deni v Syrii. Já osobně se domnivam, že zítra nic nepodepise, a pokud ano, tak jen nějaká formální pitomost , aby émerický chromozon velké huby mohl prdet do světa , jak to valí s Kimem.

http://www.prazskenovinky.cz/zpravy/zpravy/afghanska-legrace-inaugurace-dvou-prezidentu/

racek
racek
28. 2. 2020 15:45

No, mila Dano, myslim ze s takovým Timúrem zrovna neměli nejlepší vztahy, ze. A byli stejné viry. A od anglicanů uz je to jen křesťanská okupace s kratkymi přestávkami. A proti okupacim se sjednotit vzdy uměli, jak je z historie znamo. No a vite, od te doby je nikdo od islamu neohrožuje, naopak jim pomáhá. Tak proc se pohorsovat, ze maji takovehle přátele? Přátelé nekupují a nezabijeji či ničí. Kmenove valky? V mezcasech, jistě. To je i u nás, ne? V Jugošce, Katalansku, Ukrajina, v brzku se hne islam ve francii… Bože bože… I v americe je to zcela běžné,… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 2. 2020 15:58

Bacha, racku, to je skvely! Konecne mi to docvaklo. PUTIN, to je ………. Timur a jeho parta.
Tu knížku už nemam. V KOD edici mám toho typu akorát – Kulička a Tonik. Autor, Erich Koestner myslim. Východní Nemecko.
Tonik byl ztepily pubescent, a Kulička dorůstající devcatko, které na Tonika v jedné rvačce kricelo: Toniku, roztrhnes ho jako hada?
To celé nemá chybu.

orinoko
orinoko
28. 2. 2020 16:49

Tak, a nalejme si čistého vina. Émerický kriminálník z bílé doury usoudil, že nejlepší v Syrské kauze právě teď bude podpora mathetfucker mustafy, a to tak, že ho tlačí k prudké afghánské verzi ruské minulosti. Proto je Taliban tak na Whatch Tower. Co to znamena, ze? Do hry se dostaly moderní řízene strely. Je pravda, že spousta syrskych vojáků to odskakala včetně obrněné vozby. Ale mustafa take. V Syrii jsou přítomny dva bombardéry TU, a do syrskych pobřežních vod vpluly dvě ruské fregaty, vybavené příslušným strelivem. O ruských ponorkach jsem psal už drive. Hraci: Rusko, Mustafa. Kibicove a cumilove: Hovada… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 2. 2020 17:14

Druhý poražený v syrskych souborech:
Český debil, který se chová jako : A to tele hubou mele.
Nastava Soumrak bohu. Je totiž nejvyšší cas.

A třetí porazeny: Ta umela inteligence , soudruh Stoltenberg, současný šéf NATO. Armáda hlinaku, kterou stmeluje jen émerický kravi chlapec a politická nedostatečnost hodně zelenych dementu, kteří nemají až tak daleko ke Grete von De Bilak. Liší se jenom prostredky. Jedna to chce zahnat do jeskyni bejcakem, a ti druzí do těch samých míst lidi chtějí nahnat pomocí bomb.

orinoko
orinoko
28. 2. 2020 17:33

Skvělý Schnur. Kultivovanou formou dochází k podobným zaverum.

http://casopisargument.cz/2020/02/28/idlibske-otazniky-cast-druha/

Gatta
Gatta
28. 2. 2020 20:01

Schnur dobrý – jen mi připadá ten jeho závěr v Iddibu poněkud nedotažený. Proto že po deeskalaci je zae ještě další „potom“. – Erdogan bojuje o svoji „otázku cti“ a hru rozehrál až příliš vysoko. Navíc i v Turecku má svoji opozici a lidovou neoblibu. – Jak vysoko ještě může Erdogan v tomto pokru zvednout sázky ? – Co se stane s dnešními ozbrojenci ? Někteří ještě padnou, někteří půjdou jako žoldáci jinam a někteří se budou snažit usadit s nejasnými úmysly v EU. – Jaké řešení se podaří Trumpovi prodat jako úspěch a ekonomicky i pomůže USA – a… Číst vice »

racek
racek
28. 2. 2020 20:32

Orinoko, asi netušíte kdo byl Timúr. Ale to nevadí. Lze i bez toho dobře žít.