Americké klinické testy vakcíny proti H1N1 začnou v srpnu




(CNN) – Marylandská universita (University of Maryland) ve středu oznámila, že zdravotnické výzkumné ústavy po celých Spojených státech začnou se zkouškami nových vakcín proti viru H1N1 začátkem srpna tak, aby je stihly dokončit před začátkem podzimní chřipkové sezóny.

Ve snaze získat vakcínu pro ty, kdo ji budou potřebovat nejpozději v říjnu, budou klinické zkoušky prováděny až na tisícovce dospělých a dětí v deseti výzkumných centrech na celém území USA, řekl představitel Centra pro vývoj vakcin při medicinské fakultě Marylandské univerzity (Center for Vaccine Development at the University of Maryland School of Medicine), jenž povede tento projekt. Zkoušky budou testovat bezpečnost a účinnost této vakcíny.

Výzkum je prvním krokem v úsilí amerických zdravotnických úřadů o vývoj bezpečné a účinné vakcíny proti H1N1, také známé jako mexická či prasečí chřipka, která byla Světovou zdravotnickou organizací (World Health Organization) vyhlášena za celosvětovou pandemii.

Časový limit pro přípravu této vakcíny je šibeniční.

„Bude to tak tak,“ řekl Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu alergií a infekčních nemocí při Národním ústavu zdraví (National Institute of Allergy and Infectious Diseases at the National Institutes of Health). „Věřím, že by to mohlo být (hotové v říjnu), pokud vše půjde hladce. Doufáme, že to tak bude, ale nikdy nemáte jistotu, když pracujete s biologickými jevy, jako je výroba vakcíny a její aplikace.“

Oznámení o zkouškách ve Spojených státech následuje po zprávě ze začátku tohoto týdne od australské společnosti CSL Ltd. o prvních klinických testech vakcíny proti prasečí chřipce.

Obavy z viru H1N1 rostou poté, co se v průběhu tohoto roku začal šířit po celém světě.

„Tento virus má potenciál způsobit signifikantní nemoci s hospitalizací a úmrtími během americké chřipkové sezóny letos na podzim a v zimě,“ řekla Dr. Karen Kotloffová, profesorka pediatrie a vedoucí výzkumu na marylandském Centru pro výzkum vakcín (Center for Vaccine Development). "Vakcíny vždy byly rozhodujícím nástrojem pro regulaci nákazy chřipkou. Výsledky těchto studií budou návodem pro ten nejlepší způsob provedení vakcinace proti H1N1 ve Spojených státech i jinde ve světě.“

Dobrovolníci budou po pečlivém vyšetření očkováni, a poté požádáni o to, aby si vedli deník o tom, jak se cítí. Po osmi dnech bude proveden rozbor jejich krve, a po jednadvaceti dnech obdrží další dávku, po níž budou opět provádět záznamy do deníku a budou jim provedeny další testy krve.

Pacienti budou z bezpečnostních důvodů dva měsíce sledování, poté bude následovat kontrola po čtyřech a šesti měsících.

„Cílem těchto zkoušek vždy bývá ujistit se, že jsou v pořádku,“ řekla Kotloffová. „Ale už po šesti týdnech, pokud se věci budou dobře vyvíjet, si budeme téměř jisti, že vakcína funguje.“

Poznamenala, že reakce na vakcínu může být různá v různých věkových skupinách. „Je to proto, že mladí lidé se nikdy před tím nesetkali s virem, jako je tento“, řekla. „Starší lidé mohou mít jistou imunitu k tomuto novému viru H1N1 jako výsledek toho, že byli vystaveni účinku podobného viru v minulosti.To může způsobit, že starší lidé budou potřebovat méně dávek a menší sílu vakcíny než ti mladší.“

V tuto chvíli byla vakcína ověřena pouze na zvířatech, kde se ukázala být účinnou. Další testy budou zaměřeny na takové otázky, jako např. jak vakcína funguje v kombinaci s běžnou chřipkovou vakcínou, a zda přimísení přídavné látky, která posiluje imunitní reakci na vakcínu, zvýší účinnost a umožní snížit dávku.

Dalšími pracovišti pro testování jsou kromě University of Maryland Medical Center také Baylor College of Medicine, Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, Emory University, Saint Louis University, Seattle Group Health Cooperative, University of Iowa a Vanderbilt University. Později se připojí Children’s Mercy Hospital a Duke University Medical Center.

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments