Americký imperialismus žije

Nenechte si namluvit, že fráze „americký imperialismus“ je veteš z komunistické propagandy. Je to naopak obrat, který lépe než co jiného vystihuje podstatu americké zahraniční politiky, která je praktickou aplikací maximy pruského generála von Clausewitze o tom, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Nejspíš právě proto se dnes pojem imperialismus v souvislosti s americkou zahraniční politikou skoro nepoužívá, aby naše pochopení toho, co a proč Američané dělají, bylo ztíženo, a aby podstata toho všeho tolik nebila do očí.

Americký imperialismus existuje a není to nic tajného, žádné kabinetní spiknutí. Američtí intelektuálové o tom, proč a jak by měly USA vládnout světu, sepisují knihy, které jsou běžně k dostání, jejich autoři se stávají řediteli sekcí a odborů na amerických ministerstvech a to, co do těch knih napsali, tam uvádějí v život.

Takže jak zhruba vypadá současný americký imperialismus? Předně, USA chtějí vládnout světu. Oni sami tomu eufemicky říkají „národní zájmy a prosperita“, ale o nic takového nejde. Za tím účelem chtějí – stejně jako ne zase až tak dávno Británie – kontrolovat světové oceány. A USA jsou přesvědčeny, že světové oceány kontroluje ten, kdo kontroluje Eurasii. A Eurasii kontroluje ten, kdo ovládá pás zemí od střední a východní Evropy přes Blízký východ až k východnímu pobřeží Asie, tzv. „Rimland“. Už to vidíte? Vidíte, kde je Rusko? A kde jsou vojenské základny NATO? Kde mají USA své satelity, eufemicky nazývané „spojenci“?

A jak vypadá aktuálně „Osa zla“? Jsou to Rusko, Čína a Írán, tedy země, které USA nazývají „revizionistické mocnosti“. Revizionistické proto, protože by rády revizi současného světového pořádku, revizi hegemonie USA a revizi svého párijského postavení. A to je přesně to, co USA, které světovému pořádku momentálně dominují, nechtějí. Takže teď další zásadní aspekt amerického imperialismu: USA velice nerady vidí, když se zlepšují vztahy mezi jejich „spojenci“ a některým z tzv. revizionistických států. Štvaní proti Rusku, kterého jsou plná česká média a kampaň proti prezidentu Zemanovi, který se právě o zlepšování vztahů s Ruskem a Čínou snaží, v tomto světle hned vypadají jinak a spekulace o tom, že „spontánní“ projevy občanské neposlušnosti proti Zemanovi organizuje ambasáda USA, už nevypadají tak přitažené za vlasy, že?

A jak jsem na to všechno přišel? Nepřišel, ale přečetl v textu Neklidné hranice americké politiky, který sepsal Zdeněk Beránek, zástupce velvyslance České republiky v USA, a ve kterém se zaobírá knihou  A. W. Mitchella a J. J. Grygiela The Unquiet Frontier : Rising Rivals, Vulnerable Allies, and the Crisis of American Power (k dostání za cca 500, Kč zde). Mimochodem, ten Beránek na české ambasádě ve Washingtonu evidentně dobře hájí americké zájmy. I tak vypadá imperialismus.

Převzato z blogu Tribun

7
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
Botičky od DioraMartin (už bez taky m)Danapeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
peter.
Člen
peter.
Člen

Celá kalvária a doslova prenasledovanie ruských športovcov bola založená na tzv.McLarenovej správe WADA a na základe ktorej jednal proti Rusom MOV.McLarenova správa vychádzale výlučne z výpovedí utečenca Rodčenkova.Ten ale teraz pred športovým arbitrážnym súdom všetky svoje predchádzajúce vyhlásenia odvolal alebo poprel.Takže bude zaujímavé sledovať,aký postoj teraz ku kauze „ruský dopingový škandál“zaujme nie len MOV a WADA,ale aj napr.českí biatlonisti.
https://colonelcassad.livejournal.com/4149001.html

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Temná strana Ameriky odráží čisté Zlo, je největší hrozbou lidstvu všech dob, kdy jeho přežití visí doslova na vlásku. Zločinná agenda Washingtonu nemá obdoby kdekoliv ve světě nebo kdykoliv v historii. Šílená touha Washingtonu po světovládě nás může zabít všechny.
Ronald Reagan kdysi prorocky prohlásil: „Přijde-li někdy fašismus do Ameriky, bude se mu říkat liberalismus“. Politická terminologie se časem mění a její záměrně nesprávné uchopení je bičem na ideové odpůrce. Dobro a z něho vyplývající přirozený řád společnosti – a naopak zlo a na něm vystavěné společenské konstrukty – však nejsou nikdy relativní. Jsou vždy absolutní.

Dana
Člen
Dana

Boticky,
ale ano, jen se bojte americkeho Zla, udrzuje vas to v bojove nalade a tim v lepsi kondici k praci pro imperialisticke zloduchy . :-)
Prirozeny rad spolecnosti, to je jako co ? Kdo to urci ?
Nakonec i ten rad je vysoce relativni, protoze kazda spolecnost ma svoji historii, ve usporadani a schopnost se menit.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Dezorientované „dano“, nedělejte tady ostudu. To, co jste tu ,,vytvořilo“, odpovídá schopnostem jedince, který absolvoval základní školu za 12 let, nebo … US school za 8 :-)) Je všeobecně známo, že síla a moc Ameriky ve světě nespočívá na průmyslu nebo zemědělství, ale na dolaru jakožto světové měně. Právě jeho prostřednictvím USA okrádají celý svět a nutí jeho národy platit neskutečnou chamtivost Washingtonu. Byly doby, kdy dolary byly kryty zlatým ekvivalentem. To se však změnilo – a dolary jsou dnes jen obyčejné a ničím nepodložené papírky. V roce 1974 uzavřely Spojené státy se Saúdskou Arábií dohodu, že jí poskytnou zbraně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Спящие – 2. 1 серия
https://www.youtube.com/watch?v=5VQw5hANSNQ

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

To: Martin

Спящие – 1 je skvělým seriálem, díky za odkaz.

P.S. 07.05. bude nová vláda, třeba liberastů bude tentokrát míň.