Americký imperialismus žije

Nenechte si namluvit, že fráze „americký imperialismus“ je veteš z komunistické propagandy. Je to naopak obrat, který lépe než co jiného vystihuje podstatu americké zahraniční politiky, která je praktickou aplikací maximy pruského generála von Clausewitze o tom, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Nejspíš právě proto se dnes pojem imperialismus v souvislosti s americkou zahraniční politikou skoro nepoužívá, aby naše pochopení toho, co a proč Američané dělají, bylo ztíženo, a aby podstata toho všeho tolik nebila do očí.

Americký imperialismus existuje a není to nic tajného, žádné kabinetní spiknutí. Američtí intelektuálové o tom, proč a jak by měly USA vládnout světu, sepisují knihy, které jsou běžně k dostání, jejich autoři se stávají řediteli sekcí a odborů na amerických ministerstvech a to, co do těch knih napsali, tam uvádějí v život.

Takže jak zhruba vypadá současný americký imperialismus? Předně, USA chtějí vládnout světu. Oni sami tomu eufemicky říkají „národní zájmy a prosperita“, ale o nic takového nejde. Za tím účelem chtějí – stejně jako ne zase až tak dávno Británie – kontrolovat světové oceány. A USA jsou přesvědčeny, že světové oceány kontroluje ten, kdo kontroluje Eurasii. A Eurasii kontroluje ten, kdo ovládá pás zemí od střední a východní Evropy přes Blízký východ až k východnímu pobřeží Asie, tzv. „Rimland“. Už to vidíte? Vidíte, kde je Rusko? A kde jsou vojenské základny NATO? Kde mají USA své satelity, eufemicky nazývané „spojenci“?

A jak vypadá aktuálně „Osa zla“? Jsou to Rusko, Čína a Írán, tedy země, které USA nazývají „revizionistické mocnosti“. Revizionistické proto, protože by rády revizi současného světového pořádku, revizi hegemonie USA a revizi svého párijského postavení. A to je přesně to, co USA, které světovému pořádku momentálně dominují, nechtějí. Takže teď další zásadní aspekt amerického imperialismu: USA velice nerady vidí, když se zlepšují vztahy mezi jejich „spojenci“ a některým z tzv. revizionistických států. Štvaní proti Rusku, kterého jsou plná česká média a kampaň proti prezidentu Zemanovi, který se právě o zlepšování vztahů s Ruskem a Čínou snaží, v tomto světle hned vypadají jinak a spekulace o tom, že „spontánní“ projevy občanské neposlušnosti proti Zemanovi organizuje ambasáda USA, už nevypadají tak přitažené za vlasy, že?

A jak jsem na to všechno přišel? Nepřišel, ale přečetl v textu Neklidné hranice americké politiky, který sepsal Zdeněk Beránek, zástupce velvyslance České republiky v USA, a ve kterém se zaobírá knihou  A. W. Mitchella a J. J. Grygiela The Unquiet Frontier : Rising Rivals, Vulnerable Allies, and the Crisis of American Power (k dostání za cca 500, Kč zde). Mimochodem, ten Beránek na české ambasádě ve Washingtonu evidentně dobře hájí americké zájmy. I tak vypadá imperialismus.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 4. 2018 19:12

Celá kalvária a doslova prenasledovanie ruských športovcov bola založená na tzv.McLarenovej správe WADA a na základe ktorej jednal proti Rusom MOV.McLarenova správa vychádzale výlučne z výpovedí utečenca Rodčenkova.Ten ale teraz pred športovým arbitrážnym súdom všetky svoje predchádzajúce vyhlásenia odvolal alebo poprel.Takže bude zaujímavé sledovať,aký postoj teraz ku kauze „ruský dopingový škandál“zaujme nie len MOV a WADA,ale aj napr.českí biatlonisti.
https://colonelcassad.livejournal.com/4149001.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
26. 4. 2018 19:50

Temná strana Ameriky odráží čisté Zlo, je největší hrozbou lidstvu všech dob, kdy jeho přežití visí doslova na vlásku. Zločinná agenda Washingtonu nemá obdoby kdekoliv ve světě nebo kdykoliv v historii. Šílená touha Washingtonu po světovládě nás může zabít všechny.
Ronald Reagan kdysi prorocky prohlásil: „Přijde-li někdy fašismus do Ameriky, bude se mu říkat liberalismus“. Politická terminologie se časem mění a její záměrně nesprávné uchopení je bičem na ideové odpůrce. Dobro a z něho vyplývající přirozený řád společnosti – a naopak zlo a na něm vystavěné společenské konstrukty – však nejsou nikdy relativní. Jsou vždy absolutní.

Dana
Dana
26. 4. 2018 20:54

Boticky,
ale ano, jen se bojte americkeho Zla, udrzuje vas to v bojove nalade a tim v lepsi kondici k praci pro imperialisticke zloduchy . :-)
Prirozeny rad spolecnosti, to je jako co ? Kdo to urci ?
Nakonec i ten rad je vysoce relativni, protoze kazda spolecnost ma svoji historii, ve usporadani a schopnost se menit.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 4. 2018 19:14

Dezorientované „dano“, nedělejte tady ostudu. To, co jste tu ,,vytvořilo“, odpovídá schopnostem jedince, který absolvoval základní školu za 12 let, nebo … US school za 8 :-)) Je všeobecně známo, že síla a moc Ameriky ve světě nespočívá na průmyslu nebo zemědělství, ale na dolaru jakožto světové měně. Právě jeho prostřednictvím USA okrádají celý svět a nutí jeho národy platit neskutečnou chamtivost Washingtonu. Byly doby, kdy dolary byly kryty zlatým ekvivalentem. To se však změnilo – a dolary jsou dnes jen obyčejné a ničím nepodložené papírky. V roce 1974 uzavřely Spojené státy se Saúdskou Arábií dohodu, že jí poskytnou zbraně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 4. 2018 19:27

Спящие – 2. 1 серия
https://www.youtube.com/watch?v=5VQw5hANSNQ

Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 4. 2018 19:38

To: Martin

Спящие – 1 je skvělým seriálem, díky za odkaz.

P.S. 07.05. bude nová vláda, třeba liberastů bude tentokrát míň.