PACE se bez ruských peněz žije špatně

Když jsem pracoval na materiálu o tom, jak G-7 vydala vzteklé prohlášení proti Rusku, ve kterém slíbila, že naši zemi potrestají za neochotu podřídit se Washingtonu, zdálo se mi, že záležitost s výhrůžkami na adresu Ruska mohou inspirovat jen naše bezprostřední sousedy na mapě. Přiznávám, že jsem se mýlil.

Jak se ukazuje, našel se další politik, a přitom nikoli Ukrajinec, který se nejspíš inspiroval prohlášením skupiny G-7 a rozhodl se pohrozit také. Seznamte se – je to generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland. Tento pán má výhrady k naší zemi a konkrétně má výhrady ke Státní dumě a jejímu předsedovi Vjačeslavu Volodinovi, který mu nedává peníze. Jde o to, že šéf Parlamentního Shromáždění Rady Evropy (PACE) velmi touží po penězích – našich penězích – a Volodin mu je nedává. Pan Jagland má tuto situaci za nepřijatelnou, nesprávnou a vyžadující neprodlené nápravy, protože, jak se ukazuje, PACE se bez ruských peněz žije špatně, ale generální tajemník Jagland si zvykl žít dobře.

Jak vidíte, je to neřešitelná kolize a bude zajímavé sledovat, jak se evropští činovníci budou snažit donutit Rusko k úhradě členských příspěvků do PACE a kam je v Moskvě pošlou… Co je ale zajímavé, že do léta tohoto roku má zvláštní vyjednávací skupina, do níž patří jak zástupci parlamentního shromáždění, tak i zástupci ruského parlamentu, předložit plán postupného návratu ruské delegace do PACE a obnovu jejích práv. Ruská pozice v této otázce je pochopitelná a, máme-li se vyjádřit prostou řečí, spočívá v požadavku, aby naší delegaci vrátili její práva, a až potom se budeme bavit o penězích.

Evropané to chtějí udělat obráceně a přitom by velmi rádi dostali ty peníze – tedy ruské příspěvky – dopředu. Souhlasili byste s takovým návrhem? Já ne. Chápu, že vážené evropské činovníky velmi zlobí představa, že se jim na slovo nevěří a peníze nedají. Za to si ale, dle mého, mohou sami. Sami si vytvořili reputaci lidí, kteří „lžou, až se jim od huby práší“. Pokud dnes zaplatíme PACE příspěvky, tak ani nemusíme chodit k cikánce, že se pak najdou miliony důvodů, proč budou následující jednání s Ruskem zmrazeny, no například – kvůli otravě Skripalových, nebo z nějakého jiného idiotského důvodu – příčinu najdou. To neprojde. A Volodin udělal správně, když jim utáhl kohoutek financování, protože oni prostě ničemu jinému nerozumí.

Agentura RIA Novosti vysvětluje, jak si generální tajemník PACE stěžuje na chování Ruska: „Pokud chcete, abych něco řekl o Ruské Federaci (RF), tak vám řeknu, že je naprosto nepřijatelné to, co Rusko dělá, že neplatí svoje členské příspěvky do rozpočtu“, prohlásil Jagland, když v pondělí v PACE odpovídal na otázky poslanců, jež se v podstatě týkaly Ruska. „Už jsem to jasně prohlásil, řekl jsem to i ministru Lavrovovi, že je to závazek v rámci konvence a v rámci mezinárodního práva,“ dodal generální tajemník Rady Evropy. Tahle dětsky bezprostřední ublíženost vypadá velmi legračně na pozadí toho, jak PACE jako celek porušuje vlastní pravidla a závazky ve vztahu k ruské delegaci, ale dělá, že to nevidí.

O nic by nešlo, kdyby Jagland současně neprohlásil, že proti Rusku budou přijaty jakési sankce jako trest za neplacení: „Pravidla výboru ministrů předpokládají, že vůči členské zemi Rady Evropy, která po dobu dvou let neuhradí svoje příspěvky do rozpočtu, může výbor ministrů přijmout opatření. Právě se blížíme ke konci onoho dvouletého období – v polovině t.r. A pak bude muset výbor ministrů určitá opatření proti Rusku…“

Ve skutečnosti ale všechna opatření, která PACE může proti Rusku uplatnit, spočívají v omezení práv ruské delegace, až po možnost vyloučení Ruska z PACE. Všecko. Další možnosti působení nejsou, což Jagland dobře ví. Nějak omezit práva ruské delegace možné není, protože byla zbavena svých práv na znamení pomsty za Krym, takže už není koho zbavovat slova. No a pokud se pokusí Rusko vyloučit – pak okamžitě vyvstane otázka, k čemu je vlastně parlamentní shromáždění potřeba, protože PACE bylo vytvořeno právě a jen jako platforma pro jednání mezi Evropou a Ruskem. Jsou tam, samozřejmě, méněcenné země jako Ukrajina, ale státy EU sotva budou chtít nadále platit velké peníze na provoz meziparlamentní platformy ke komunikaci evropských politiků s tzv. Ukrajinou, a vůbec žádný podstatný status tato platforma mít nebude.

Jagland o tom ví. A ví, že odchod Ruska z PACE by znamenal praktickou likvidaci PACE, a ta perspektiva ho netěší. V dnešní Evropě ale musí každý politik nějak vyhrožovat Rusku: a tak nám generální tajemník PACE vyhrožuje tím, že PACE zlikviduje a propustí sám sebe, a my se za to nejspíš musíme velmi stydět. Mám pro pana Jaglanda špatnou zprávu – stydno nám jistě nebude.

Zdroj: Facebook Ruslana Ostaška

Překlad: st.hroch 180425

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
26. 4. 2018 19:50

nejvíce a nejsilněji fiat měnu drží ruští oligarchové – na to si stěžuje i samotná Čína, pro kterou by pád dollarů byl dnes velkým sociálním problémem. ..)

peter.
26. 4. 2018 20:44

No čo si to Rusko len dovoľuje,že prestalo prispievať na činnosť PACE,ktorá spočíva skoro výlučne v tom,že škodí Rusku!
Lenže ja si myslím,že niečo podobné je aj to,keď Rusko živo obchoduje s Ukrajinským režimom s komoditami, ako sú napr.náhradné diely a pohonné hmoty pre vojenskú techniku.To potom umožňuje Ukrajinskej chunte zabíjať Rusov a proruských Ukrajincov na Donbase.
Pointa je v tom,že je nemorálne a nenormálne podporovať akýmkoľvek spôsobom svojho nepriateľa,ktorý ma evidentne a nekompromisne chce zničiť.Takže ak sa RF zachovala v prípade PACE správne,mala by sa tak zachovať aj v prípade podpory ukrajinskej chunty.