Antarktida taje rekordním tempem

Rychlost tání na západě Antarktidy se zvýšila o 70 % za poslední desetiletí. V klíčových oblastech se vrstvy ledu zmenšily za 20 let o 18 %.

Ledovec na Jižním pólu (Antarktida) obsahuje 61 % sladké vody na Zemi a jeho roztání zvedne hladinu oceánů zhruba o 70 metrů. Poslední studie časopisu Nature ukazuje velice znepokojivé údaje (DOI: 10.1126/science.aaa0940 ). Metoda měření byla jednoduchá, viz náš předešlý článek o tání Antarktidy (Globální oteplování mění lokální gravitaci ). Vědecký tým spojil měření satelitů ERS-1 a ERS-2 (ESA) z let 1991-2000 a 1995-2011. Pak je porovnal s výsledky měření satelitu Envisat z let 2002-2012. Měření tedy pokrývala období 20 let. Tady je výsledek studie.

Ztráty ledovců jsou značné. Rychlost tání na západě Antarktidy se zvýšila o 70 % za poslední desetiletí. V klíčových oblastech Amundsenova a Bellingshausenova moře se vrstvy ledu zmenšily za 20 let o 18 %. Hlavní blok ledu, který blokuje led na kontinentu od odlamující se šelfové vrstvy ledovců, se rychle zmenšuje. Tím umožňuje rychlé odlamování bloků a jejich odliv do oceánu. Tání Antarktidy se zásadně urychluje.

Na severní polokouli zase dochází k očekávanému efektu změny Golfského proudu, i když zatím jen v náznacích. Výsledky studie změny proudů najdete zde . Citovaná studie je navíc zajímavá tím, že kvantifikuje podíl znečištěného území USA na celkovém ohřevu oceánských proudů. Klíčový graf této studie je zde a týká se hlubinného ohřevu oceánů do hloubky 2 km.

Studená voda z grónských ledovců zablokuje teplý proud, který se nakonec otočí už někde u Španělska. Zatím jde Golfský proud až k Norsku a Británii dává příjem tepla srovnatelný s přímým ohřevem slunce na tomto ostrově. Británie bude nakonec mít stejné počasí jako Kanada nebo Sibiř ve stejné zeměpisné šířce.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
6. 4. 2015 13:38

Milý Stane, přejal jste článek, který měl vyjít 1.4. ale díky stoupání mořské hladiny vyšel až 3.4. :) Patří do rubriky Humor, nebo se jedná o vážného kandidáta na Bludný balvan? :) Podle jiných, a trochu důvěryhodnějších, zdrojů se se zná, že naopak zalednění Antarktidy je rekordní. http://www.novinky.cz/veda-skoly/350183-v-antarktide-je-nejvice-ledu-od-roku-1979-vedci-nevedi-proc.html http://www.osel.cz/index.php?clanek=7775 http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/aktuality.php?page=14093000 Růst ledu v Antarktidě je dokonce jedna ze závažných indicií, naznačující nepravdivost již prakticky vyvrácené ohřívací hypotézy. Takže co uděláte soudruzi alarmisté? Prostě budete tvrdit opak. Nakonec běžný občan nemá možnost vzít metr a jít to přeměřit. Ještě k tomu uděláte nějaký panel, k tomu konferenci s desítkama tisíc účastníků… Číst vice »

cnemo
6. 4. 2015 13:53

Jo a na příští rok plánuju cestu lodí přes Severní pól. Objednám to hned, jak takové zájezdy začnou cestovky prodávat:) http://www.national-geographic.cz/clanky/do-ctyr-let-je-arktida-bez-ledu-na-evropu-to-bude-mit-nepredstavitelny-dopad.html#.VSKPWeEvsUc

bbb
bbb
6. 4. 2015 14:55

Jsou zdroje údajů, které naznačují, že už se přibližuje doba chladná. Ovšem Alpy, Arktida, tuším víc ztráty ledu. Věda sděluje, že oceánům slouží k obohacení tamního života chlad, ne teplo.

Bety
Bety
6. 4. 2015 15:24

cnemo, děkuji za zajímavé odkazy, zvláště ten o panu Pačaurím je síla. Kdysi jsem byla znepokojena globálním oteplováním, teď jsem znepokojena tím, do jak obrovského byznysu to přerostlo a není to k zastavení. Jak se na něčem vydělává, žádná vláda ani OSN to nezastaví, přestože nás „poddané“ to ožebračuje. Ale koho to zajímá, že?

peter.
6. 4. 2015 20:14

Naozaj nechcem nikoho a nič zhadzovať a svojho času som si povedal,že sa do diskusií o ekológií nebudem zapájať z jednoduchého dôvodu.Nepovažujem sa za tak kompetentného v tejto oblasti,aby môj príspevok mohol byť prínosom.Tak aj teraz,bez akejkoľvek irónie sa chcem opýtať na toto:Ak sa roztopí celý ľadovec,zdvihne sa hladina oceánov o 70 metrov.Roztopilo sa už 18 % toho ľadovca.O koľko to zdvihlo hladinu oceánov?Zaznamenali to už v Holandsku?
Ak je moja otázka hlúpa a nepatričná,ospravedlňujem sa.

koloděj
koloděj
6. 4. 2015 20:17

jj, úbytek ledu v antarktídě musí být úplně katastrofální … na Vánoce 2012 (kdy je tam léto) tam uvízli 2 ledoborce a jeden to musel vzdát, než uvízne taky při osvobozování ruské výletno-polárně-výzkumné lodi Akaděmik Šokalskij. http://cs.wikipedia.org/wiki/Akad%C4%9Bmik_%C5%A0okalskij

bbb
bbb
7. 4. 2015 6:31

peter. napsal
sa chcem opýtať na toto:Ak sa roztopí celý ľadovec,zdvihne sa hladina oceánov o 70 metrov.Roztopilo sa už 18 % toho ľadovca.O koľko to zdvihlo hladinu oceánov?

Hladina se nezvedne vůbec. Archimédes naznačoval, že až se nám začnou roztápět ledovce, ponořené do vody do takové hloubky, která je úměrná a tak dál

Naopak hladinu by zvedlo tání ledovců v Gronsku, které zřejmě nehrozí.

Martin (už bez taky m)
7. 4. 2015 9:05

peter. napsal Naozaj nechcem nikoho a nič zhadzovať a svojho času som si povedal,že sa do diskusií o ekológií nebudem zapájať z jednoduchého dôvodu.Nepovažujem sa za tak kompetentného v tejto oblasti,aby môj príspevok mohol byť prínosom.Tak aj teraz,bez akejkoľvek irónie sa chcem opýtať na toto:Ak sa roztopí celý ľadovec,zdvihne sa hladina oceánov o 70 metrov.Roztopilo sa už 18 % toho ľadovca.O koľko to zdvihlo hladinu oceánov?Zaznamenali to už v Holandsku? Ak je moja otázka hlúpa a nepatričná,ospravedlňujem sa. Z úvod. textu cituji: „V klíčových oblastech se vrstvy ledu zmenšily za 20 let o 18 %.“ A dále: „Rychlost tání na… Číst vice »

Bety
Bety
7. 4. 2015 9:36

Podívejte se na video s českými titulky – Gasland na http://www.youtube.com a budete skutečně otřeseni. O globálním oteplování vám toho každý pisálek nadrásá fůry , ale podívejte se na fracking, abyste věděli, co za zrůdnost míří do Evropy. Dalo by se to také nazvat Konec čisté vody. Jak jinak, velkou roli v této prasárně hraje Dick Cheney -nevím, jestli mám jméno správně, ale je to ten, o kterém Nulandová řekla, že on a ne Obama teď rozhoduje o politice USA. A všechny enviromentální organizace a ministerstva životního prostředí o tom mlčí. Novináři jakbysmet. V New Yorku svolali k tomuto tématu… Číst vice »

hudryper
hudryper
7. 4. 2015 10:00

Bety napsal Jak jinak, velkou roli v této prasárně hraje Dick Cheney Ano, Bety, je to on. Představitel skupiny neoconů,pomocníků globálního Satana. Ta vrtná věž v Mexickém zálivu vybuchla právě poté,co si tento výtečník levně koupil firmu na likvidaci škod z titulu těžby ropy v mořích. Zasvinil svými chemikáliemi velkou část spodních vrstev moře a ohrozil dosavadní proudění Golfského proudu,pracuje usilovně pro redukci obyvatel Země,vede války za účelem vzniku chaosu na co největší ploše světa a vyrábí pro ně i hlavní část používaných zbraní a munice. Ale i jeho dny se naplní a celý ten pokus ZLA zničit lidstvo a… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 4. 2015 10:28

Bety, PPK: Ještě Vám to nedocvaklo, kde je finta fň na světové ofčanstvo? Je jedno zda se bude lhát, jak to dělá ten zločinec Cheney, nebo zamlčovat pravdu a mlžit jako mnohé environmentální instituce i třeba nick cnemo… Ve výsledku je to prašť jak uhoď. Teď už jen si přát, aby země BRICS neměly v budoucnu podobné choutky jako dnes neokoni.

Martin (už bez taky m)
7. 4. 2015 11:46

Bety napsal Podívejte se na video s českými titulky – Gasland na http://www.youtube.com a budete skutečně otřeseni. O globálním oteplování vám toho každý pisálek nadrásá fůry , ale podívejte se na fracking, abyste věděli, co za zrůdnost míří do Evropy. Dalo by se to také nazvat Konec čisté vody. Jak jinak, velkou roli v této prasárně hraje Dick Cheney -nevím, jestli mám jméno správně, ale je to ten, o kterém Nulandová řekla, že on a ne Obama teď rozhoduje o politice USA. A všechny enviromentální organizace a ministerstva životního prostředí o tom mlčí. Novináři jakbysmet. V New Yorku svolali k… Číst vice »

Bety
Bety
7. 4. 2015 12:17

Aleši a Martine, stejně jako Peter nejsem odborník na ekologii, ale neskutečně mě vytáčí, když mě někdo straší a manipuluje se mnou. Veliká lež, když je odhalena, má velmi špatný dopad na skutečně užitečné aktivity, jakými bezesporu jsou ochrana vody a krajiny. Člověk má pak silnou tendenci vylít s vaničkou i dítě. Abychom přežili, musíme mít čistou vodu a vzduch, ale také musíme jíst, to znamená něco pěstovat. Ale ten Dick Cheney – ten je neuvěřitelný. Akta X – není on něco, co vylezlo z nějakého kokonu? Že on a jemu podobní jsou schopni pro prachy a moc zničit půlku… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 4. 2015 12:58

PPK napsal Aby bylo jasno … http://clanky.rvp.cz/clanek/c/o/16379/ARCHIMEDUV-ZAKON-A-TANI-LEDU.html/ Ale důsledky toho pokusu by bez omezení pro celou zeměkouli platily za neexistence koloběhu vody a důsledků změn koloběhu na změnu průběhu počasí, podnebí a klimatu včetně změn kvantity, kvality a rozložení faktorů koloběhů a změn včetně fyzikálních jako odrazivost povrchu pro sluneční záření, absorpce tepla, změna salinity a hustoty vody, stejně tak změna půdních podmínek mající vliv na vodní režim. A laboratorní podmínky tohle nasimulovat neumí. Srážky z oblačnosti vzniklé nad oceánem mohou spadnout nad oceánem i pevninou i srážky z oblačnosti vzniklé nad pevninou mohou spadnout nad oceánem i pevninou. A… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 4. 2015 13:27

Bety: Na om jsem hodně aktivní v alarmování před nástupem fašismu u nás. Nedělám to proto, abych z nás udělal vyděšené ratlíky, ba naopak. Je to děsivé, ale tací šílenci jako Dick Chenye či jistý Miroslav Kraďousek se svým obřím „ekotendrem“ mají vliv na naše životy, a jakým „zodpovědným“ přístupem častují naše peněženky, stejně „zodpovědným“ přístupem ohrožují i životní prostředí či celosvětovou bezpečnost. Na základě žvástů či činů jim podobných gaunerů či lidí, kteří jim skočili na lži, nelze jakkoliv hodnotit skutečně zodpovědné přístupy k planetě a životu na ní. Zanedbání takových fyzikálních jevů přírodních jako evaporace, transpirace, eroze jednoho… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 4. 2015 13:31

Martine: Začínají mi nějak smrdět i ty Norské fondy. Norsko se angažuje dost „proamericky“ a protirusky.

ray
ray
7. 4. 2015 13:47

Aleš napsal

Martine: Začínají mi nějak smrdět i ty Norské fondy. Norsko se angažuje dost „proamericky“ a protirusky.

Tomu se nedivím. Norsko vždycky smrdělo fašismem.

Bety
Bety
7. 4. 2015 14:00

Aleši – pro nás neznalé je velmi těžké orientovat se v té záplavě protichůdných informací. Pamatuji se na obsáhlý článek ve Vědě a technice z konce osmdesátých let. Citovali tam zjištění vědců z celého světa a bylo to hezky ponuré čtení. Mimo jiné „vědci“ předpovídali, že do 30ti let bude střední Evropa novodobá Sahara. Vše v důsledku globálního oteplování. Ten systém grantů podle mého dělá z vědců něco velmi podobného presstitutům a jak má člověk poznat, co je na objednávku a co má reálný základ? Jinak zřejmě máte pravdu, že vytváření pseudoproblémů zaměstná velkou skupinu lidí, kteří by jinak protestovali… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 4. 2015 14:31

A po té se děje to, že i část problémů skutečných je považováno za pseudoproblémy. Problematika řešená kjótským protokolem pseudoproblém není. Ale závažným problémem je jeho ignorování USA. A pseudoproblémem mohou (ale nemusí) být nějaké útržkovité informace o Číně ve vztahu k životnímu prostředí… Že se nějaké alarmistické scénáře nevyplnili či nevyplní je jedině dobře. K té Sahaře však díky našemu hospodaření nakročeno je, ikdyž pomaleji a mnohem víc než skleníkové plyny a tání ledovců k tomu přispívají jiné změny.

orinoko
7. 4. 2015 15:56

njn, proste mi to neda. Je to tak , ze vsichni maji svuj dil pravdy. Cnemo promine, ale opravdu se otepluje. Tolik teplousu, kolik jich dneska mrska Sametova normalizace, tolik jich nebylo ani nahodou, kdyz se konalo tezke biblicke krvesmilstvo. K dispozici podle zaparenych katoliku byla jenom jedna Eva. Na kazdeho chlapa se nemohlo dostat, tot jasne. A tak zacali s oteplovanim.
Nedostatek zenskych je prvnim dolozitelnym uhelnym kamenem globalniho oteplovani.
Dick Cejen je druhym tepelnym faktorem. Presne dle neprime umery. Cim vice nestoji (ani za rec) , tim spise se stanu svetovym palicem.

orinoko
7. 4. 2015 16:09

…tablet je neskutecny sajrajt…

a za treti: Budme radi za soudruha Celsia. Soudruh Farenheit by nam teprve dal pohulit o gradech, ktere znamenaji svet.

Svet se otepluje i ochlazuje zaroven. Jde jen o to, ze ktere strany problem nahlizime. Ja na nej nahlizim z titulu cerstve evidovaneho H2S.
Totiz … v jadru nejde ani o oteplovani, ci o presny opak.
Ve skutecnosti bezi o zasmradani … anebo naopak …. o vetrani.
A kdo dneska zasmrada tak, ze na svete je k nevydrzeni?

Bety
Bety
8. 4. 2015 10:59

Chlapci, je zle. Právě jsem se na AC24 dočetla, že Německo 1. dubna povolilo přístup americkým těžebním společnostem na těžbu břidličného plynu. Pokud to není apríl, tak se nám ten sajrat pořádně přiblížil. I kdyby u nás nic takového nenašli /protože bychom bezpochyby Německo následovali jak ovce/, tak jen vzduch by stačil – v tom filmu říkali, že v oblasti, kde je zhruba 1 člověk na km čtvereční, mají horší vzduch než v Los Angeles. Ještě zbývá doufat, že se Němci vzbouří a Merkelové to spočítají.

Bety
Bety
8. 4. 2015 11:04

Tohle by skutečně byl vážný důvod k tomu vyjít do ulic, tedy pokud se lidé včas dozví.