Architekti Pleskot, Vávra, Lukeš: „Zrušení Pražských stavebních předpisů je chybou“

Praha, 19. ledna 2015 – V Praze platí od počátku loňského října nové stavební předpisy (PSP). Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová je svým pátečním rozhodnutím zrušila. Odborná veřejnost to považuje za chybu.  

Přestože na podporu PSP vznikl otevřený dopis, který podepsala řada odborníků z oblasti architektury, splnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová svoji hrozbu a v pátek pozastavila účinnost pražských stavebních předpisů.

Zrušené stavební předpisy chránily volnou krajinu a parky, podporovaly stromořadí v ulicích, živé, bezpečné a příjemné ulice a soudobé kvalitní bydlení. Jejich zrušením odpadne, mimo jiné, původní pravidlo omezující reklamu na max. 4 m2 v památkových rezervacích a zónách. Neplatné je nyní i nové pravidlo proti velkoplošným billboardům v zastavitelném území. PSP také zaváděla nová ustanovení o uliční čáře, stavební čáře, výškové regulaci, pravidla pro stromořadí a mnoho dalších instrumentů pro plánování města západního formátu. Tyto tradiční nástroje byly za socialismu opuštěny, protože se ve velkém stavěla pouze centrálně plánované sídliště. Nyní, 25 let po sametové revoluci, mohly být předpisy opět součástí právního řádu, stejně tak jako jinde ve vyspělých evropských městech.

Pozastavením účinnosti Pražských stavebních předpisů znamená, že v Praze platí v krátké době troje pravidla pro výstavbu. Tím hůře, že se tak stalo ze dne na den, protože pro ministerské vyhlášky nebude možné uplatnit dvouletou přechodnou lhůtu, která byla zavedena pro plynulou návaznost upravených pravidel. Každý projekt, který si stavebník v dobré víře nachystal podle nových pravidel, si tak bude muset na své náklady celý přepracovat.

Lonský laureát prestižní ceny Architekt roku Ing. Arch. Josef Pleskot uvedl: „Jsem principiálně za to, aby nové stavební předpisy opět vstoupily v platnost, neboť současný stav je naprosto nevyhovující a návrat ke starým předpisům je krokem zpět.“ Ocenění Architekt roku hodnotí mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech.

Známý popularizátor architektury Ing. Arch. David Vávra k celé kauze říká: „I já podporuji platnost Pražských stavebních předpisů. Jestliže je architektura v područí politického boje, umírá.“

Ing. Arch Zdeněk Lukeš, historik architektury k tomu dodal: „Nové stavební předpisy měly být vydány už dávno, nyní jen doháníme civilizovanou Evropu a zavádíme to, co jinde už dávno funguje, včetně omezení přebujelé reklamy. Postřelená husa ovšem kejhá, ale to by Pražany nemělo zmást.“

Podle Ministerstva pro místní rozvoj byly PSP vyhlášeny v rozporu se zákonem, protože chybí povinná notifikace pro Evropskou komisi. Toto tvrzení ostře odmítá ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima: „Jediné město s evropskou notifikací podobného předpisu v Evropě je Madrid. Údajná notifikace není potřebná a je pouze záminkou jak dosáhnout změn v již schválených pražských stavebních předpisech. A že to mají být změny ve prospěch billboardové lobby je naprosto zřejmé. Opět naprosto nebyl respektován názor odborné veřejnosti. Někdy mám pocit, že Prahu ve skutečnosti neřídí volení zástupci veřejnosti, ale billboardová a kdoví ještě jaká lobby.“

Na podporu nových stavebních předpisů vznikl i otevřený dopis adresovaný ministryni Šlechtové a primátorce Krnáčové. Pod dopisem se sešlo více než tisíc pět set podpisů a podepsala ji řada významných odborníků: doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int’l. Assoc. AIA, architekt, doc. Ing. arch. Miroslav Cikán, architekt, Ing. arch. Igor Kovačević, architekt, Ing. arch. Petr Lešek, architekt, Ing. arch. Regina Loukotová, architektka, rektorka ARCHIP, Ing. arch. Karel Maier, profesor FA ČVUT, Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, architekt, programový ředitel festivalu reSITE, Ing. arch. Boris Redčenkov, architekt, Ing. Milota Sidorová, PhD., krajinná architektka, koordinátorka festivalu reSITE, Ing. arch. Josef Smola, architekt, Ing. arch. Kristýna Stará, architektka, Bc. Karolína Vojáčková, architektka, Ing. arch. Michal Volf, architekt, člen představenstva ČKA.

Na podporu nových stavebních předpisů vznikla i facebooková stránka a o podrobnosti o kauze PSP je možno nalézt také na stránkách obecně prospěšné organizace Kverulant.org.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
21. 1. 2015 14:00

Motivem politických bojů o znění zákonů, vyhlášek a předpisů je vždy nejméně u jedné ze zúčastněných stran snaha o co největší vlastní rozhodovací vliv a tím i případný hmotný resp. mocenský zisk, často potenciálně generovaný i event. korupcí. Všichni „bojovníci o věc“ se přitom vždycky zaklínají nějakým „obecným blahem“ a čím jsou jejich argumenty mlhavější nebo více osobní než principiální, tím je takováto motivace v každém podobném sporu snadněji dohledatelná. Jestliže politik např. řekne: „Mám o té věci takovou a takovou … (právní, technickou, ekonomickou apod.) analýzu ..“, pak to vždycky znamená, že on sám o tom nic odborně neví… Číst vice »

zedd
zedd
21. 1. 2015 15:41

Občané jistého města v USA založili nadaci pro potírání policejní šikany. Pokud dodáte solidní info o „missconduct“, dostanete $2.000. Né že by se zdejším sborem napomáhačů a chráničů bylo všechno OK, často jde o svině na ntou, ale spíš bych tenhle nápad uplatnil na politiky: Vysoudit z nich prdel s pomocí crowdsourcingu. Současné zákony ohledně svobody vyjádření (a tím nemyslím nedávno povražděný bulvár), jsou natolik restriktivní, že značná část současné pol. representace je žalovatelná. Pro pár šikovných právníků by to byl zlatý důl a my bychom se aspoň dobře bavili.

Aleš
Aleš
22. 1. 2015 10:25

PPK: Navíc je nikým nevolená Evropská komise přímo nástrojem lobbyistů, nejde nejen o vyhýbání se zodpovědnosti, ale i o prosazování rozhodnutí navzdory odlišným názorům obyvatel unie. Europarlament by měl být rozhodovacím orgánem a komise poradním, ne naopak.