Arsenij Jaceňuk plánuje oznámit svou demisi. Už zase!

Arsenij Jaceňuk plánuje oznámit svou demisi. Už zase. Nemohu říci, že by mě tato novinka nějak zaskočila. Je to pokaždé jedno a to samé – proslov naplněný patosem o tom, jak prakticky ze svého kapesného udržuje celou antiteroristickou operaci v chodu, jak musí nakupovat tanky, kapesníky a opalovací krémy. Celé dny se v sedmém patře kabinetu ministrů svítí. To Arsenij Petrovič, neřád, nespí. Přemýšlí o státě a míru pro celý svět a dělá si starosti o každého penzistu.

Dostává svoji penzi? A pokud ano, jak je to možné? Tohle ale není v podstatě důležité. Tentokrát si Arsenij hraje na ukřivděného kvůli přijetí komplexního rozpočtu a čtyřiceti zákonů, které společně tvoří „jednotný balíček“. Potřásaje svým mužným strništěm a krásně blýskaje svou lysinou v odlescích lustrů Nejvyšší rady, premiér reformátor předložil ultimátum těm parlamentářským nedonošencům: Buď já, nebo rozpočet! Přičemž během jediného dne, bez jakéhokoliv projednávání. Jinak nastoupí pekelný oheň, dojde k Armagedonu a pskovští výsadkáři se svým tvrdým maršem projdou po majdanu a znesvětí paměť hrdinů „nebeské setniny“.

Problém je však v tom, že dokonce i představitelé jeho frakce „narodofrontnikové“ přebývají v lehkém omámení kvůli netradičním metodám naplnění rozpočtu, které vypracoval ministr „zahraniční turistiky“ Jaresko. I v německém koncentráku se s vězni zacházelo humánněji, než s ukrajinskými občany. (Pozn. překl.: Myslím, že konkrétně toto přirovnání mírně řečeno pokulhává, do takového zacházení mají ještě přece jen daleko.) Je to podivné, ale hlavní finanční státní dokument zatím nepočítá s příjmy z prodeje lidských orgánů v průmyslovém měřítku, s legalizací prostituce a všech narkotik bez výjimky, jak těch těžkých, tak i lehkých. Mě je tedy samozřejmě stav zástupců „koalice“ vřele ukradený, avšak i tito berani začínají mít jakési podezření. Začínají pociťovat lehké mrazení v oblasti podbřišku, což je pro ně indikátorem makroekonomických procesů. Poslanci – koaličníci si šeptem mezi sebou sdělují obsah vládních návrhů zákonů. Dokonce i oni mají dostatečnou mozkovou kapacitu na to, aby pochopili, že TOHLE není dobré rozhlašovat. Navrhnout občanům „amnestii kapitálu“ prostřednictvím vnesení dvou set tisíc hřiven (minimálně) na depozit do banky se zákazem s nimi rok nakládat, je velice moudré řešení. Svědčí to o velmi těžkém psychickém stavu ministryně s haličsko-americkým přízvukem, která tu sr..ku vymyslela.

Arsenij se svým poněkud nadměrně vyvinutým chrupem, hrdě vpřed vytrčeným, se však vrhl do útoku: Buď já, nebo rozpočet! Samozřejmě, že se hned všichni vrhli ho přemlouvat, poskytovat jeho uším blahou masáž. On je přece absolutně nenahraditelný. Ukrajinský parlament ani není dostatečně kompetentní, aby rozhodoval o jeho demisi. Za prvé, když přijímali vládní program, poslanci poskytli Arsenijovi roční imunitu vůči jeho uvolnění z funkce. Za druhé se otázky ohledně Jaceňuka řeší zásadně ve Washingtonu, proto ten šikovný rozpočtář svým vydíráním Rady nic neriskuje. On přece blufoval od samého počátku, když se chudáček tak snažil zbavit „výsadku zahraničních turistů“ delegovaných do vlády americkým velvyslanectvím. Proto, co se jeho týče, tak čím horší a strašnější bude rozpočet, tím lépe. Takže pro začátek Arsenij zaujímá líbivou pózu typu, buď všechno přijměte hned, nebo půjdu do… demise. Potom začnou trampoty s rozpočtem. Celá koalice se ho bojí přijmout, neboť to znamená okamžitý kaput s odkladem na devadesát dnů, kdy se pokusí vnést nějaké změny. Arsenij je s nimi pošle tam, kde slunce nesvítí, neboť jsou ve válce. Parlamentu k sežrání předhodí Jaresko a Abramovičuse, kterým je to šuma fuk. Ti ani nevědí, kde se nacházejí a co vlastně dělají. Existuje podezření, že hlavy finančního a ekonomického úřadu jsou přivandrovalci z paralelního vesmíru. Mimochodem, to zas není tak důležité, protože Arsenij je jakoby v demisi, tak se střelci plynule zaměří na „kreaturu garanta národa“ (Pozn. edit.: Míněn Porošenko). Jaceňuk upustiv opocené brýle na zem vypráví, jak noci nespal, když se pokoušel vylízat něco do rozpočtu, aby vyhrál třetí světovou s Ruskem, přičemž stojí na bílém koni na vrcholu Evropské hráze a s chechotem pozoruje, jak hordy pskovských výsadkářů hynou u jeho nohou. Krátce řečeno, kope jámu pro samotného prezidenta, dělaje z něho garanta rozpočtu, kterým měl být on sám. Pokud jste to nepochopili, není to důležité. Není dobré se nořit příliš hluboko do těch her p… podobajících se lidem, pro které je obyvatelstvo pouze biomasou.

Varianta s reklamní demisí je na dnešní den pro Arsenije jedinou šancí, jak se proplétat mezi rozpočtovými pastmi, pečlivě chystanými pro jeho… brýle? Ideální varianta rozvoje událostí je pro premiéra následující: Přijetí rozpočtu se odkládá na leden, potom na únor… a on v ručním režimu strouhá mrkvičku. Nedávno o tom mluvil Michail Brodskij a tomu já věřím. Svého času říkal, že Sergej Soboljev z Baťkivščiny je zoofil: „Já přece neříkám, že měl Soboljev styk s tou krávou?!“ V důsledku čehož se objevily všechny důvody domnívat se, že Sergej Soboljev má jakési kontakty s rohatým skotem.

Zdroj: Versii.com

Překlad: Irena

Foto: zdroj

Přejít do diskuze k článku 21 komentářů